Čerstvé pečivo vždy na stole: Domácí žemle s lněným semínkem
Domácí žemle či jinak řečeno bulky, můžete vytvarovat i do podoby klasických pletených housek. Záleží jen na vás, jak si vyhrajete s tvarem tohoto domácího pečiva. Zásadní je, že budou v každém případě nadýchané a křupavé.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak upéct domácí pečivo? Skvělé recepty na nejvoňavější housky i chleba
Avokádo: Proč je superpotravinou + recept na pomazánku jako bonus
Domácí žemle s lněným semínkem
- 450450ghladké mouky
- 150150gpšeničné chlebové mouky
- 2020gčerstvého droždí
- 200200mlmléka
- 200200mlvody
- 2525goleje
- 11lžičkacukru
- 11lžičkasoli
- 11lžícelněného semínka
- 11lžícedrceného kmínu
Postup:
Nejdříve si necháme vzejít kvásek. Do misky si odlijeme asi 50 ml mléka a v mikrovlnné troubě ho prohřejeme tak, aby bylo vlažné. Přidáme droždí, cukr a polévkovou lžíci hladké mouky. Vše dobře promícháme a necháme v teple asi 10 až 15 minut odpočívat.
Zbývající suroviny si nasypeme do velké mísy. Přidáme kvásek a ručně hněteme pružné těsto. Dáváme si záležet, aby se všechny suroviny dobře spojily a těsto nebylo lepivé ani se nedrolilo. Misku přikryjeme a v teple necháme přibližně 1 hodinu kynout.
Nakynuté těsto přendáme na pomoučněný vál. Opatrně ho prohněteme a následně nakrájíme na asi 8 stejně velkých dílů. Každý díl prohmátneme a vytvarujeme z něj žemli. Ty přendáme na připravený plech a necháme asi 20 minut odpočinout.
Mezitím si předehřejeme troubu na 220°C. Žemle po dokynutí nařízneme do kříže a potřeme olejem. Na vrch nasypeme kmín, případně mák nebo hrubozrnnou sůl. V troubě pečeme přibližně 20 minut. Po vytažení z trouby necháme domácí žemle vychladnout na mřížce.