Italské okénko: Připravte si pravé špagety carbonara
Historie receptu
Původ pokrmu, jehož název v překladu zní špagety po uhlířsku, lze odvodit z knih receptů a vypadá to, že až do 40. let minulého století neexistují žádné psané recepty na carbonara. Existují však předchůdci, například první kombinace vajec a těstovin pochází z roku 1773, o které se zmiňuje neapolský šéfkuchař Vincenzo Corrado.
Vzhled prvního italského receptu na carbonara, podobného, ale ne shodného s tím, který známe dnes, pochází ze srpna 1954, kdy jej zveřejnil časopis La Cucina Italiana.
Až do 90. let 20. století byly v receptu na carbonara další přísady, jako je víno, smetana, česnek, cibule, petržel, paprika, černý pepř a chilli paprička, které v dnešním receptu chybí. Na smetanu pozor! Pokud byste Italovi řekli, že do těchto špaget přidáváte smetanu, šly by na něj mdloby. Smetana je v pravých italských špagetách carbonara zakázaná.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Pečená vepřová slanina se dvěma druhy náplně
Italské okénko: Tradiční polévka Minestrone vás zahřeje při chladných dnech
Špagety carbonara
- 11baleníšpaget
- 455455gguanciale
- 33ksvejce
- 5050gparmezánu
- 5050gsýru pecorino
- 22lžičkyolivového oleje
- sůl
- mletý černý pepř
Postup:
Na středním plamenu na pánvi rozehřejte olivový olej.
Přidejte na kostičky nakrájené guanciale. Vařte za občasného obracení, dokud nebude rovnoměrně hnědé a křupavé, 5 až 10 minut.
Hotové guanciale nechte okapat na papírové utěrce.
Ve velkém hrnci přiveďte osolenou vodu k varu. Špagety vařte ve vroucí vodě, občas promíchejte, dokud nezměknou, ale nezpevní se na skus, asi 9 minut. Sceďte a vraťte do hrnce. Necháme vychladnout za občasného míchání asi 5 minut.
Vejce, 1/2 sýra Pecorino Romano, parmezánu a trochu černého pepře rozšlehejte v misce, dokud směs nebude hladká a krémová.
Nalijte vaječnou směs na těstoviny, rychle promíchejte, dokud nejsou krémové a mírně vychladlé.
Vmíchejte guanciale. Navrch dejte zbývající sýry a další čerstvě mletý černý pepř.