Máslové knoflíky s domácím rybízovým džemem
Máslové sušenky, čajové pečivo nebo jak tomu říkáme my, máslové knoflíky. Rybízový džem můžete samozřejmě nahradit i jiným, nicméně doporučujeme volit nějaký kyselejší chuti, který bude doplňovat sladké těsto. Dobrou volbou je tak třeba meruňkový nebo ostružinový.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Máslové knoflíky s džemem
- 125125gkvalitního másla
- 33lžícemoučkového cukru
- 11lžícecitronové kůry
- 200200ghladké pšeničné mouky
- 250250gčerveného rybízu
- 150150gcukru krystal
Postup:
Nejdříve si připravíme džem, kterým budeme máslové knoflíky zdobit. Červený rybíz si očistíme a opláchneme pod vodou. Přesypeme si ho do hrnce, přidáme krystalový cukr a rozmačkáme mačkadlem na brambory. Takto necháme asi půl hodiny, aby plody pustily víc šťávy.
Dále si připravíme těsto. Máslo si necháme povolit při pokojové teplotě a přidáme k němu citronovou kůru a moučkový cukr. Společně promícháme. Následně přidáváme postupně pšeničnou mouku. Mícháme vařečkou, dokud je to možné, poté, co těsto začne houstnout, pokračujeme ručně. Vypracujeme vláčné nelepivé těsto, které odložíme odpočinout do lednice asi na čtvrt hodiny.
Vrátíme se k přípravě džemu. Rybízovou drť s cukrem začneme zahřívat. Pomalu přivedeme směs k varu a na mírném plamenu necháme probublávat, dokud se neodpaří přebytečná šťáva a džem nezhoustne. Jakmile má rybíz požadovanou konzistenci, odstavíme z plotny a necháme chladnout.
Těsto si vyndáme z lednice. Rukou z něj odebíráme menší kousky, ze kterých vytvoříme kuličku. Tu následně v dlani zploštíme a ve středu vytvoříme palcem důlek, do kterého po upečení přijde džem. Takto připravené máslové knoflíky skládáme vedle sebe na plech vyložený pečicím papírem. Pak pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C asi půl hodiny dozlatova.
Do vlažných knoflíků dáváme asi půl lžičky vlažného džemu. Takto můžeme podávat. Pokud ale chcete docílit skutečné podoby knoflíků, tak na každý knoflík kápněte dvě nebo čtyři kapky bílou čokoládou.