Skladování brambor: Jak udržet kvalitu a zabránit klíčení?
Vzhledem ke své výborné stravitelnosti jsou brambory oblíbené u osob, které mají potíže s trávením, nebo které trápí nadýmání. A velmi zajímavá je také vysoká energetická hodnota brambor, jakož i vysoký obsah vlákniny.
Brambory můžeme připravovat na nejrůznější způsoby, aby si však zachovaly svou chuť a kvalitu, je důležité je správně skladovat.
Zabraňte nízkým i vysokým teplotám
Největší chybou, kterou můžeme při skladování brambor udělat, je to, že jim znemožníme „dýchání“.
Neměli bychom zapomínat, že jsou to živé organismy, které potřebují vzduch – ten výrazně prodlužuje jejich životnost.
Pokud tedy kupujeme brambory v obchodě, měli bychom je co nejdříve po příchodu domů přendat z igelitového sáčku nejlépe do dřevěné bedýnky s otvory po stranách, aby mohly „dýchat“.
A jak tedy na správné skladování brambor?
- Nejlepším místem pro skladování brambor je tmavý, dobře větraný sklep. Pokud jej nemáme, měli bychom brambory udržovat při teplotě kolem 5 °C. Vždy bychom ale měli pamatovat na to, že musí být v temnu – na světle začnou hlízy zelenat a produkovat solanin, který následně vyvolává zažívací potíže.
- Ke skladování bychom měli vybrat pouze takové brambory, které nejsou poškozené.
- Pokud skladujeme malé množství brambor, můžeme je uchovávat v lednici v přihrádce na zeleninu, a to při teplotě 4–7 °C.
- Brambory můžeme uchovávat také na balkoně, v takovém případě je ale potřeba zabránit jejich přemrznutí. Ideální je krabice či bedýnka vyložená polystyrenem a pokud jsou zakryté pytlovinou, starou dekou či kobercem. Když brambory přemrznou, ztratí na kvalitě a zesládnou.
- Stejně jako chlad škodí bramborám i vysoké teploty – překročí-li teplota skladování 12 °C, začnou brambory brzy klíčit, scvrkávat se a hnít.
A jak dlouho lze brambory skladovat? V ideálních podmínkách, tedy za doporučené teploty, s přístupem vzduchu a v temnotě, přibližně 5–8 měsíců dle odrůdy.
Důležité je předcházet zbytečnému potravinovému odpadu a právě správné skladování nebo nakupování jídla potravin v množství, které stihneme spotřebovat, jsou řešením, kterým můžeme předcházet plýtvání potravinami.
Další možností je snaha využívat maximální množství surovin a minimalizovat potravinový odpad, který vyhazujeme.
Zkuste vaření zero waste podle seriálu Vaření beze zbytku, biologicky rozložitelný odpad bychom měli vždy třídit! Slupky a odřezky brambor by proto měly skončit vždy ve sběrných nádobách na bioodpad, nebo na kompostu.