„Berte to s nadhledem!“ říká o vaření herečka Gwyneth Paltrow ve své nové kuchařce. A dává návod, jak uvařit rychle, dobře a chutně!
Jídlu neutečete!
Nedovolte, aby vám hektické každodenní tempo zabránilo vychutnat si výtečné jídlo s těmi, které máte nejraději. Zařaďte tyto recepty do svého kuchařského repertoáru ke spokojenosti celé vaší rodiny! Jak to udělat?
Jak a proč kuchařka vznikla?
„S nadhledem pro mě znamená bez překážek a komplikací, bez problémů, kterých na nás v kuchyni číhá spousta,“ píše v knize Gwyneth. Když se rozhodla, že napíše tuhle knihu, začala pátrat u svých přátel a kolegů a ptát se jich, jaký druh kuchařky jim na trhu schází, jakou by si oni sami představovali. Všichni měli podobné přání: chtěli sbírku receptů, podle nichž zvládnou uvařit opravdu snadno, bez náročných příprav, odreagují se po náročném pracovním dni v kuchyni a připraví skvělé, ale rychlé jídlo.
Nechceme přijít o krásné okamžiky s rodinou
Dobře si uvědomila, že životy nás všech jsou naplněny zodpovědností, prací, péčí o ději, ale přestože jsme všichni neustále v pohybu a plném nasazení, nechceme se vzdát té důležité a krásné chvíle, kdy vlastníma rukama chystáme s láskou a péčí jídlo pro své nejbližší. Tyhle okamžiky fungují jako protilátka na naši zaneprázdněnost, proto o ně tolik stojíme a nechceme o ně přijít.
Kvalitní jídlo vám nemusí zabrat celý den v kuchyni
„Kvalitní a chutné jídlo nemusí být složité na přípravu, není nutné jeho přípravou strávit celé dny. Tuto knížku považuji za jakousi cestovní mapu: svépomocnou kuchařskou knihu pro chronicky zaneprázdněné kuchaře a kuchařky. Přeji vám, abyste s její pomocí strávili čas v kuchyni podle svých představ!“ dodává herecká ikona.
Zkuste pár receptů podle Gwyneth
Chipsy z červené řepy
pro vegany, bez lepku, 4 porce
Tyhle malé červené lupínky jsou stejně chutné, křupavé a slané jako bramborové chipsy, ale nemusíte se po nich cítit provinile. Podle toho, jak tence je nakrájíte, se bude také odvíjet čas, který stráví v troubě – dobře je však hlídejte, a když lupínky vyndáte z trouby, nechte je úplně vychladnout. Teprve pak budou nádherně křupat.
- 1 lžíce olivového oleje + olej na pomazání plechů
- 2 středně velké červené řepy, oloupané nebo velmi dobře očištěné
- čerstvé lístky z jednoho stonku rozmarýnu, nasekané
- košer sůl
- koriandrový hummus
Troubu předehřejte na 160 °C. Dva plechy lehce potřete olivovým olejem. Abyste získali co nejtenčí plátky, použijte na řepu kuchyňské struhadlo. Plátky dejte do mísy, přidejte k nim rozmarýn, olivový olej a větší špetku soli. Plátky rozložte na plech, dbejte přitom, aby se nepřekrývaly. Pokud se nevejdou, použijte raději další plech. Plechy umístěte do trouby v horní a spodní třetině a pečte 10 minut. Potom je navzájem prohoďte a pečte ještě dalších 10 minut. Nechte chipsy úplně vychladnout. Jako přílohu si můžete dát koriandrový hummus, ale dobré jsou i samotné.
Polévka z černých fazolí
bez lepku, do 30 minut, 4 porce
Moje děti tuhle polévku zbožňují a já sama ji mám taky moc ráda, protože je úžasně rychlá a jednoduchá na přípravu. Pozor, každý chilli prášek může být trochu jiný, doporučuji vám proto začít s množstvím, které se vejde na špičku nože. Pokud ovšem nejste milovníci extra pálivých chutí…
- 3 lžíce olivového oleje
- 1 velká cibule, přepůlená a nakrájená na tenké plátky
- 1 ½ lžičky mořské soli
- 3 velké stroužky česneku, nakrájené na tenké plátky
- 12 snítek nasekaného čerstvého koriandru
- 1 lžička mletého kmínu
- na špičku nože chilli prášku
- na špičku nože chipotle chilli prášku
- 2 plechovky (800–900 g) tmavých fazolí, propláchnutých a okapaných
- 3 hrnky kuřecího vývaru, jen slabě osoleného
- na ozdobení strouhaný sýr, zakysaná smetana, křupavé tortillové chipsy, kostičky avokáda, čerstvý koriandr, limetka
V hrnci se silným dnem zahřejte na středním plameni olivový olej. Přidejte cibuli a sůl a restujte 5 minut, pravidelně míchejte. Jakmile cibulka začne hnědnout, snižte teplotu a přidejte česnek, koriandr a koření, přiklopte pokličkou a opékejte ještě dalších 5 minut. Průběžně však kontrolujte, aby se směs nepřipalovala. Přidejte fazole, zalijte kuřecím vývarem, směs přiveďte k varu a odkryté vařte dalších 15 minut. Ponorným mixérem rozmixujte polévku téměř dohladka a dochuťte kořením. Podávejte se zakysanou smetanou a limetkovou šťávou, posypané sýrem, tortillovými chipsy, nakrájeným avokádem a koriandrem.
Grilovaný sýr a jednoduchá rajčatová polévka
Ještě jsem nepotkala žádné dítě – a vlastně ani žádného dospělého, kteří by neměli rádi tuhle klasickou kombinaci grilovaného sýra a rajčatové polévky.
Toasty s grilovaným sýrem
pro vegetariány, do 30 minut, 4 porce
Mám ráda anglický způsob přípravy grilovaného sýra, jednoduše položeného pod gril bez jakéhokoli zakrývání nebo balení. Sýr můžete podávat společně s jednoduchou rajčatovou polévkou nebo jakoukoli polévkou v konzervě, kterou máte rádi (pst, vážně to nikomu neprozradíme).
- 4 krajíce vašeho oblíbeného chleba
- 2 hrnky nastrouhaného sýra gruyère nebo jiného, který máte rádi
- šunka
- hořčice
- rukola bílý
- čedar
- lanýžový olej
Chléb dejte do toastovače. Než se opeče, nastrouhejte sýr a nechte rozpálit gril. Sýr nasypejte na opečené krajíčky (pokud dáváte na toast ještě něco jiného, sýr přijde vždycky až navrch) a grilujte, až se sýr rozteče a začne hnědnout.
Jednoduchá rajčatová polévka
bez lepku, do 30 minut, 4 porce
Strašně ráda bych tuhle polévku vařila z rajčat, která jsem sama vypěstovala na zahradě a celý den je pomalu sušila, a z domácího kuřecího vývaru, který se dlouze táhne několik hodin na mírném plameni. Protože jsem však velmi zaměstnaná maminka, nenajdu na takový ideální způsob nikdy dostatek času (a to zejména během pracovního týdne). To je také důvod, proč vám nabízím tento rychlý a snadný recept. Jídlo je do 30 minut hotové a děti ho opravdu milují.
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 lžíce másla
- 1 velká cibule, nakrájená na tenká kolečka
- ½ lžičky košer soli (nebo i více, podle chuti)
- 3 stroužky česneku, nakrájené na tenké plátky
- 3 lžíce rajčatové pasty
- 5 velkých lístků čerstvé bazalky
- plechovka celých rajčat ve vlastní šťávě (750 g)
- 2 hrnky kuřecího vývaru
- čerstvě mletý černý pepř
- ¼ hrnku smetany (možno vynechat)
V hrnci se silným dnem rozehřejte na středním plameni olivový olej a máslo. Přidejte cibuli a sůl a nechte 10 minut dusit pod pokličkou. Přidejte česnek, rajčatovou pastu, lístky bazalky a restujte další 2 minuty. Pak přidejte rajčata, rozmačkejte je vařečkou a podlijte rajčatovou šťávou z konzervy a kuřecím vývarem. Směs přiveďte k varu, zmírněte oheň a vařte 20 minut. Pomocí ponorného mixéru polévku přímo v hrnci rozmixujte (můžete případně přelít do stolního mixéru, nemáte-li ponorný). Dochuťte solí a pepřem, a chcete-li, přidejte ještě smetanu.