Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Názvem „staročeská jídla" se dnes označuje mnoho pokrmů. Často jde ale jen o marketingový tah prodejců a mnohé pokrmy se u nás ani nepřipravují příliš dlouho. Které pochutiny lze doopravdy označit za tradičně české?

Diskuze k článku

3 komentáře

  1. Kolikrat tu Ameriku jeste chcete objevovat? V poslednim tydnu tyto „prevratne“ informace z nejakeho duvodu uplacal dopodoby clanku snad kazdy internetovy platek. To mate opravdu vsichni redaktori tak zoufale maly vseobecny rozhled, ze tohle nevite?

  2. z vyprávění svojí babičky se pamatuji že u nich na statku se převážně jedly husy kachny kuřata slepice telecí. hovězí se prodávalo řezníkovy.pro chasu se peklo skopové maso.babička každou sobotu pekla chleba z dvaceti kg mouky na týden pro chasu a v neděli každých čtrnáct dní sto litrů piva.každých čtrnáct dnů se za bíjelo prase.odpad jako jitrnice tlačenka polévka se rozdal chase achudým na vesnici.maso vejce mléko tvaroh smetanu a zeleninu potom babka prodala na trhu.jo bylo nám dobře než nás ukrajinci vyhnali po válce do čech.

  3. Strava nebyla pestřejší. Venkov jedl kaše a zelí, luštěniny a občas vepřové. Ve městě si dopřáli i jiná masa, ale zase mívali problémy z lesním ovocem, houbami a lecčím, co se dalo na venkově uplytlačit a nakrást. Velkým pokrokem byly brambory, ve stejné době se už konečně proti kaším více prosazuje chléb. Ještě v 19. stol. patří maso na stůl v neděli, někde i ve čtvrtek a v úterý. Jinak ne. Polévky, omáčky, kaše. Většina dnes slavných jídel se objevuje teprve na konci 19. stol. nebo dokonce až ve století dvacátém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výběr receptů

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek