Sobota , 30. 11. 2024

Ondřej

Zadržování vody v těle je problém. Má jednoduché řešení

Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
zadržování vody
Zvýšený příjem tekutin paradoxně zbavuje tělo přebytečné vody. (foto: 123RF)

17. 01. 2022

Asi 60 procent lidského těla tvoří voda, přičemž voda tvoří až dvě třetiny hmotnosti. Bez ní se tělo zkrátka neobejde, je důležitá pro samotné fungování, správnou funkci orgánů i svalů. Voda se v lidském těle také podílí na rozpouštění živin do těla a pomáhá s vylučováním všech nežádoucích látek. Když má tělo tekutin nedostatek, dochází k zadržování vody.

Když tělo začne zadržovat vodu?

Pokud tělo přestane fungovat podle ideálních představ a nezvládne vyloučit veškerou přebytečnou vodu, mluvíme o zadržování vody. Zavodnění nebývá dlouhodobý problém, každý z nás se občas s takovým stavem může setkat. Jestliže se ale zavodnění nemůžete zbavit déle než týden, je na místě se poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Příčin zadržování vody v těle je několik. Vedle problematického zdravotního stavu se může u žen jednat například jen o změnu menstruačního cyklu. Na zavodnění těla může mít vliv také příliš horké počasí, změna hormonů v těle, vysoký příjem soli nebo překyselení organismu. Zavodnění může nastat také v případě minimálního pohybu, závažného srdečního onemocnění nebo vlivem nemocí jater a ledvin.

Příznaky zavodnění

Zadržování vody v těle má své typické příznaky, díky nimž jasně poznáte, že se ve vašem těle děje změna. Prvním příznakem bývají často otoky končetin. Nejběžnější jsou oteklé kotníky nebo prsty na rukou. Kůže je velmi napnutá a možná vás i svědí. Ženy na sobě většinou zavodnění poznají ve chvíli, kdy se jim nedaří zhubnout i v případě, že se drží přesných kalorických tabulek.

Pokud tedy nevysvětlitelně přibíráte na váze a pozorujete na sobě otoky, pak se s největší pravděpodobností jedná právě o přebytečnou vodu v těle. Mezi otoky se mohou přidat také další klouby nebo dokonce vodou naplněné břicho.

Lidé s nadváhou zadržují více vody

Lidské tělo je schopné zadržet až o 2,5 kilogramu více vody než skutečně potřebuje. U lidí s nadváhou se projevuje zadržování vody o něco více, proto se při hubnutí tito lidé nejdříve zbavují vody a teprve pak přebytečného tuku. Zadržování vody často doprovází i další zdravotní problémy. Můžete trpět na časté bolesti hlavy, syndrom karpálních tunelů nebo zhoršení premenstruačního syndromu a bolest v oblasti pohlavních orgánů.

K TÉMATU  Posilte svůj imunitní systém. Střídání počasí a teplot je pro něj největší zkouška

Vyšetření se nevyhnete

K lékaři byste měla zajít, pokud se příznaky zavodnění stále zhoršují a otoky nemizí. Ošetřující lékař vám udělá několik testů, aby tím vyloučil jiný vážný zdravotní problém. Čeká vás klasické fyzické vyšetření, krevní testy i test moči. Nevyhnete se ani jaterním a ledvinovým testům, EKG a rentgenu hrudníku.

Pokud zjistíte, že se nejedná o žádné vážné onemocnění, lékař vám nejspíš doporučí léčiva či doplňky stravy, co vám pomohou s odvodněním. Pomoci si ale můžete i sami, a to zejména úpravou vašeho jídelníčku a celkového režimu každého dne.

Jak se zbavit zavodnění?

Přespřílišné zavodnění je obrannou reakcí těla, které si připravuje zásobu potřebné vody na čas, kdy bude ještě hůř. Zkuste zbavit tělo pocitu, že má vody málo nebo že si musí tvořit rezervy. Jak na to? Paradoxně nejvíce na odvodnění zabírá větší přísun tekutin. Čím více tělo zavodníte, tím méně si bude uchovávat vodu v těle.

Do denního pitného režimu rozhodně nepočítejte příliš sladké nápoje, alkohol, kávu nebo čaj. Tyto druhy nápojů totiž vodu spíše odvádějí. Tou nejlepší volbou je samozřejmě čistá voda, pro lepší chuť si můžete do vody přidat například šťávu z citronu. Snažte se pít vodu po celý den a po menších doušcích. Cílem není doplnit tekutiny najednou z dvoulitrové lahve, jedná se o soustavný a pravidelný přísun, který vás přebytečné vody zbaví.

Pomoci vám může také omezení soli a rafinovaných sacharidů v jídelníčku. Vyměňte bílé pečivo za celozrnné a vyhněte se bílému cukru. Chybu neuděláte ani v případě, že do svého denního režimu přidáte zdravý pohyb.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Superpotraviny nejsou drahé. Které si můžete dopřát za pár korun?

5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Online – to je slovo vystihující dnešní dobu. Dříve jsme byli limitováni staženými daty nebo velkou cenu za strávený čas na internetu – to v jeho začátcích. Nicméně dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice?
Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?
Sen o vlastním bydlení se mi splnil před rokem. Byla jsem šťastná, že se konečně mohu odstěhovat od rodičů a žít si po svém. Ale nadšení z nového domova a pěkného pronajatého bytu je pryč.
Podzim pro mnohé z nás nepředstavuje zrovna radostné období. Dny se zkracují, stmívá se podstatně dříve, často je deštivo a sychravo, je nám chladno – a představa změny je dalece před námi. Ale nezoufejte, musíte se na to jen podívat z jiného úhlu!
Život zpěvačky Victorie Velvet vyhasl ve věku čtyřiceti let. Tato talentovaná umělkyně, narozená v Jihoafrické republice, vyrostla od svých patnácti let v České republice, kde také zahájila svou úspěšnou pěveckou kariéru. Její život však skončil tragicky, když ji v jejich turecké vile zavraždil její manžel David Tom Blyth.
Plavky již dlouho nejsou brány jen jako nutné zakrytí těla při pobytu o vody. Naopak, i toto oblečení provází vývoj a plavková móda snad nikdy nebyla tak různorodá, jako je právě teď. Jaké plavky tedy ale budou letošní sezonu in?
Uklízet nepomáhá, vařit nepomáhá a cvičit vás nikdo nedonutí ani za živého Boha? Pak je na čase vyzkoušet něco, co vás dozajista nejenom chytne, ale také přivede na jiné myšlenky. Představujeme vám antistresové činnosti, které vám zlepší náladu.
Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Velkoplošné topení se sice rozmáhá, ale radiátory jsou klasika, kterou známe všichni. Dnes ale mohou vypadat i velice netradičně a ladit s interiérem. Říká se jim sálavé panely, mohou být součástí topného systému nebo fungovat samostatně na elektřinu a můžete je nechat hrdě viditelné v prostoru. Inspirujte se v galerii.
Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?
Designový doplněk nebo praktický zařizovací předmět. To všechno mohou plnit designová zrcadla. Vybírat můžete z nepřeberného množství tvarů. Trocha inspirace k zařizování domova.
Problematika nakládání s odpady je v naší společnosti důležitým tématem. Rostoucí objem produkovaného odpadu a jeho dopady na životní prostředí nás nutí hledat efektivní řešení, mezi které patří především třídění a recyklace. Jedním z často využívaných obalů, jehož recyklace je vysoce přínosná, jsou nápojové kartony.

Výběr článků

Není radno si s ní zahrávat, protože vám může pořádně znepříjemnit život. Někteří lidé ji bohužel ale ignorují a pak si také nesou následky. Co je alergie na slunce, jak se projevuje a co se s ní dá dělat? Sluneční alergii nebagatelizujte a snažte se nad ní vyzrát co nejrychleji.
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.

Nepřehlédněte

Vaše domácí prostředí může mít obrovský vliv na vaši pohodu. Objevte, jak malé změny ve vašem bydlení mohou vytvořit oázu klidu a štěstí, ve které se budete každý den cítit skvěle.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek