Pátek , 19. 04. 2024

Rostislav

Tipy a triky našich babiček proti zimnímu nachlazení

Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
triky proti nachlazení
Nachlazení hravě zaženete pomocí babských rad a triků. (foto: 123RF)

18. 11. 2021

Zapomeňte na chemii z lékáren. Staré dobré přísloví říká, že léčená rýma trvá sedm dní, neléčená týden. Ale pravdou je, že s přírodními pomocníky jde všechno snáze. Můžete si díky nim vybudovat potřebnou imunitu, a když se přeci jenom nachladíte, příroda vás zase rychle vyléčí. Jaké triky proti nachlazení si osvojily naše babičky?

Šípkový čaj

Právě září a říjen jsou těmi správnými měsíci ke sklizni šípku. A pokud ho usušíte, bude vám sloužit po celý další rok. Ideální je například ve formě čaje. Tři lžičky nadrcených sušených plodů zalijte 2 dcl vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Jeden šálek denně vám zaručí, že žádnou rýmu ani kašel nechytíte. Z šípku se ovšem vyrábí i zdravé marmelády a víno. I ty dokážou naši imunitu posilovat.

Kysané zelí

Dopřávat si ho můžete k pečené kachně, huse anebo jenom tak. Obsahuje spoustu vitamínů i tělu prospěšných látek. A pokud se na vašem jídelníčku objeví dvakrát do týdne, máte o svou imunitu dobře postaráno.

Nastrouhaný křen s jablkem

Nejenže skvěle funguje jako prevence proti nachlazení, ale zároveň slouží i k léčbě rýmy, kašle a dalších projevů nachlazení. Nejlepší je samozřejmě použít čerstvý křen. Nastrouhejte si zhruba tři polévkové lžíce a přidejte jedno celé nastrouhané jablko. Pokud vás křen pálí příliš, můžete ho lehce dosladit medem nebo javorovým sirupem.

Poctivý kuřecí vývar

Není nad domácí vývar od našich babiček a prababiček. Ale pozor, musí být skutečně kuřecí, nikoliv hovězí, protože právě kuřecí maso obsahuje látky, které naši imunitu posilují a zároveň léčí. Ne nadarmo se také říká, že bychom v každém ročním období měli alespoň dvakrát do týdne snídat právě horký kuřecí vývar. Dokáže hotové zázraky.

Cibulová šťáva s medem

Tuto medicínu zná z dětství jistě každý z nás. Sice ne každému chutná, ale je skutečně léčivá. Vymačkejte šťávu z jedné velké cibule, buď v odšťavňovači anebo ji rozmixujte v mixéru a následně rozmixovanou cibuli propasírujte přes jemné sítko anebo plátýnko. Šťávu z cibule pak můžete ještě zředit horkou vodou a přidat lžičku medu. I tato medicína funguje jako prevence i jako lék zároveň.

K TÉMATU  Nejoblíbenější reality show všech dob. Zkraťte si dlouhou chvíli

Zázračný česnek

Čerstvý nebo nakládaný umí skutečně divy. Jeden až dva stroužky česneku každý den bychom si měli dopřávat úplně všichni. Česnek je přírodním antibiotikum, ale pozor na jeho tepelnou úpravu. Některé látky v něm sice zůstávají, ale už není tak účinný jako čerstvý nebo nakládaný.

Echinacea je jednou z nejléčivějších bylin

Ať v podobě tinktury, kterou užíváme každý den po třech kapkách, nebo v podobě bylinného čaje, je významným pomocníkem především v chřipkovém období. Posiluje buňky a také pomáhá aktivovat bílé krvinky. Chcete si připravit vlastní domácí tinkturu? Budete na ni potřebovat sušený kořen. Dvě polévkové lžíce sušené echinacey zalijte sedmi lžícemi kvalitní vodky, slivovice anebo například meruňkovice.

Pořádně promíchejte a tinkturu přelijte do uzavíratelné nádoby a nechte deset dní macerovat. Sklenici umístěte na stinné a teplé místo. Každý den sklenicí mírně protřepte. Po uplynutí doby tekutinu přeceďte přes jemné plátno a přelijte do tmavé lahvičky a uchovávejte v chladu a temnu.

Kopřivová kúra

Kopřiv u nás roste habaděj, ale jen málokoho napadne je nasbírat a usušit nebo zamrazit. Přitom právě z kopřiv si můžete připravit silný odvar, který můžete užívat nejen jako čaj, ale například také jako výluh do horké koupele. V tomto případě pomáhá proti bolesti svalů a kloubů.

Inhalujte bylinky

Šalvěj, máta nebo například meduňka jsou ty pravé bylinky určené k inhalaci. Pročišťují dýchací cesty a také nás zbaví rýmy a suchého kašle. Stačí hrst sušených nebo čerstvých bylinek spařit litrem a půl vody, promíchat a inhalovat, nejlépe tak, že si přes hlavu přehodíte ručník nebo osušku, nakloníte se nad horkou tekutinu a deset minut inhalujete. Proceduru opakujte alespoň dvakrát až třikrát týdně.

Rakytníková šťáva

Dnes už téměř všude koupíte kvalitní rakytníkovou šťávu, koncentrát, který můžete pít klidně každý den. Rakytník má antioxidační účinky a chrání naše tělo před viry a bakteriemi. Posiluje imunitu a zároveň funguje jako silný lék. Rakytníkovou šťávu si můžete připravit i v pohodlí domova. Potřebujete na ni přibližně tři litry plodů, které rozmačkáte nebo rozmixujete v silném mixéru. Pak k nim přidáte dva litry vlažné vody, 20 ml kyseliny citronové a necháte jeden den odstát.

K TÉMATU  Ginkgo biloba – znáte strom z Asie se zázračnými účinky?

Nakonec tekutinu propasírujete přes síto. Jakmile bude tekutina zbavena všech plodů, vlijete ji do hrnce a přidáte krystalový cukr. Na jeden litr tekutiny potřebujete jeden kilogram cukru. Vařte tak dlouho, dokud se v tekutině všechen cukr nerozpustí, poté sirup přelijte do lahví a pořádně je uzavřete.

Kustovnice čínská na snídani

Začněte den neslazeným bílým jogurtem, čerstvým ovocem, medem a kustovnicí čínskou. Funguje jako silný antioxidant, a proto posiluje náš organismus. Hodí se nejenom k müsli, do jogurtů nebo ovesných kaší, ale také například do salátů. Můžete ji také zobat u televize místo oříšků.

Priessnitzův obklad vyléčí bolest v krku

Stačí si jen namočit šátek nebo jiný kus látky do studené vody, přikrýt ho potravinářskou fólií nebo igelitovým sáčkem, poslední vrstvu tvoří ručník, díky kterému si obklad uvážete kolem krku nebo si ho jen tak položíte na hrudník. Jakmile vám z krku či hrudníku vytáhne veškerou horkost, obklad můžete sundat. Opakujte alespoň dvakrát až třikrát denně.

Černý bez snižuje horečku

Květ černého bezu obsahuje spoustu vitamínu, které pomáhají snižovat teplotu, rozpouštět hledy a také zmírňovat kašel. Dvě čajové lžičku usušeného bezu spařte 3 dcl vroucí vody. Louhujte deset minut, pak sceďte a vypijte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se rychle zbavit nachlazení? Lék najdete v přírodě

Chřipka, viróza nebo nachlazení? Na očkování pozdě, na prevenci nejvyšší čas

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Slyšeli jste někdy o meditaci? Zkoušeli jste ji někdy praktikovat nebo ji dokonce již praktikujete? Dnešní článek bude totiž právě o ní! Pro ty z vás, kteří o meditaci slyšíte poprvé, tak pokračujte ve čtení, protože se dozvíte, jak moc vám může změnit váš život. A to pozitivně. Redukovat stres, léčit vaše tělo, cítit se klidně, cítit se radostně a spoustu dalších benefitů!
Často nás trápí už od kolébky. Není ale žádnou výjimkou, že se objeví až v dospělosti. Jeho projevy jsou různorodé, ale pokaždé nepříjemné. Naštěstí se dá s atopickým ekzémem úspěšně bojovat.
Skočíte si občas se svým partnerem na jedno točené, nebo si spolu u televize vychutnáte archiv z vinných sklípků? Pak si můžete gratulovat, protože vaše soužití asi jen tak něco nenaruší. Tedy alespoň tohle se teď povídá ve vědeckých kruzích.
Každá kočka potřebuje občas ostříhat drápky. Tenhle kocour ale dává jasně najevo, že nesouhlasí. Co na něj platí? Podívejte se na krátké video, které zaručeně pobaví.
Zajímá vás, jak udělat ze svého rande nezapomenutelný zážitek? V našem článku "Originální rande! Tipy na skvělé rande" vám přinášíme jednoduché a praktické rady, jak osvěžit vaše romantické setkání. Od netradičních míst po kreativní aktivity – pojďte s námi objevit nápady, které oživí vaše rande a vytvoří nezapomenutelné vzpomínky. Přečtěte si naše tipy a udělejte z každého rande jedinečný zážitek pro vás oba. Co tedy říkáte na to, abyste se společně vydali na nové dobrodružství lásky?
Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 
Kristýna (33) nepatří mezi lidi, kteří dávají na odiv své bolesti. Když onemocněla a její stav jí nedovolil se hýbat, prožívala těžké chvíle.
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Možná sami na sobě cítíte, že už nemáte tolik chuť na saláty z čerstvé zeleniny, lehká jídla a vlastně ani na prosecco. Prostě by to chtělo něco sytějšího, aby vám nebyla zima a neměly jste pořád hlad. Co zkusit podzimní jídelníček?
Každý kolem vás se chlubí, jak jejich dítě ve dvou letech švitoří první slůvka? Nebojte se, rozhodně nebudete čekat tak dlouho! Naučte se techniku, jak své dítě rozmluvit a již ve věku 9 měsíců mít človíčka, kterému rozumíte první slůvka.

Výběr článků

Máte v šatníku starší nebo málo využívané kusy oblečení? Tyhle nápadité módní vychytávky vás možná inspirují k tomu jim vdechnout nový život. Starší džínová bunda nebo košile po někom z rodiny, o kterých jste si myslela, že je už nikdy nevezmete na sebe? Přetvořte si je podle sebe.
O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.
V oblasti zahradničení je pořád co objevovat, a to i tehdy, pokud máte vše už v malíku. Jestli ale tu a tam prahnete po něčem, co jste doposud nevyzkoušeli, a lákají vás nejrůznější novinky, pak vás právě tenhle článek doslova nadchne. Ten totiž věnujeme speciální popínavce, která bohatě produkuje chutnou zeleninu a nese trošku záhadné jméno ačokča. 

Nepřehlédněte

Horký dech v polštářích se někdy může proměnit v nudný čas u televize. Nenechte to dojít až takhle daleko a i po letech vztahu plujte na jiskřivé vlně plné šibalských úsměvů. Zábavu, vášeň a věrnost si můžete pojistit s těmito tipy! Už sundávejte podprsenku…
Na umělé nehty se používá gel nebo akryl. Některé ženy si je nemohou vynachválit. Jiné, a to i ty, které je třeba dočasně používaly, říkají "už nikdy více". Co rozděluje tyto dva tábory? Třeba jen to, že o umělé se nemusíte delší dobu starat a jsou stále upravené. Na přirozených nehtech musíte pracovat denně, jinak nebudou nikdy vypadat dobře.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek