Neděle , 20. 07. 2025

Ilja

Téma týdne: Migréna. Trpíte jí také? Udělejte si náš malý test a začněte s léčbou!

V průběhu života se s bolestí hlavy setká přes 90 procent lidí. Bolest přitom většinou ustoupí během několika málo hodin. Stejně jako při chřipce či jiných nemocech. Jenže migréna, to už je jiná káva. S tou si sami neporadíme. Tady už potřebujeme lékaře jako sůl.
Migréna není jen obyčejná bolest hlavy!
zdroj: 123RF.com

24. 05. 2018

Jakou smůlu měli například římský císař Julius Caesar, Napoleon Bonaparte, Lewis Carroll, Miguel de Cervantes, Vincent van Gogh, Georges Seurat, Frédéric Chopin, Petr Iljič Čajkovskij a řada dalších, kterým ve své době lékaři mohli na migrénu modlení nebo vrtání otvorů do lebky.

Nejprve si zkuste malý test

Zkuste si nejprve malý test. Bolí vás hlava a máte pocit, že jen na jedné straně? Tepe ta bolest jako kladivo? Je vám přitom navíc špatně? A vadí vám k tomu ještě světlo či hluk? A také nemůžete pracovat, přestože by jste potřebovala vygruntovat? Ano? Pak je jisté, že trpíte migrénou.

Migrénu lze definovat jako občasnou bolest hlavy, trvající od 4 do 72 hodin. Doprovázena je nevolností a zvracením. A pozor! Bolí-li vás hlava každý den, nemáte pravděpodobně migrénu. Protože migréna je něco více než pouze bolest hlavy. Migréna je celkový špatný stav, kdy většina lidí není schopna pokračovat v normální – i té nejjednodušší – denní činnosti.

Příznaky migrény

Jaké jsou tedy příznaky migrény?

  • Bolest hlavy
  • poruchy vidění
  • pocit nemoci
  • zvracení
  • světloplachost
  • nechutenství
  • apatie

A co s tím?

„Někdo musí klidně ležet v tichém, zatemněném pokoji, dokud záchvat neustane. Mnozí nesnesou ani pomyšlení na jídlo, nemohou se pro nevolnost ani napít,“ říká MUDr. Jolana Marková, předsedkyně sekce České Neurologické společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy.

Návrat k normálu trvá často ještě další den, protože příznaky únavy a vyčerpání přetrvávají i poté, co ustoupí bolest hlavy. Vzácně se lidé cítí po záchvatu velmi dobře. Je to především z úlevy, že záchvat odezněl.

A jak často na nás migréna útočí? „Může to být rozdílně dokonce i u stejné osoby,“ vysvětluje dále MUDr. Marková. „Záchvaty se mohou projevit jednou nebo dvakrát za měsíc, ale někteří nešťastníci mohou trpět záchvaty jednou až dvakrát týdně. Záleží na aktuálním stavu organismu, například hormonální situaci u žen nebo stresech doma či v zaměstnání nebo také na změnách počasí.“

Podle výzkumů postihuje migréna například ve Velké Británii téměř 10 procent populace. V Dánsku je to zhruba 8 procent, ve Spojených Státech je to šest procent mužů a 18 procent žen. Pouze málo lidí s migrénou však navštíví lékaře. Mnozí migrenici totiž žijí s falešnou představou, že jim nelze příliš pomoci. Jiní mají pocit, že by plýtvali lékařovým časem, protože mezi záchvaty jsou zdraví.

K TÉMATU  Cvičení pilates formuje postavu. Pozor však na několik chyb

Postihuje více ženy než muže

Migréna postihuje více ženy než muže – v poměru tři ku jedné. Zřejmým důvodem tohoto rozdílu mezi pohlavími jsou hormonální změny u žen, což také vysvětluje skutečnost, že až do puberty postihuje migréna více chlapce než dívky. Nejméně 90 procent lidí trpících migrénou prodělalo první záchvat před čtyřicátým rokem věku. U většiny lidí začíná migréna během dospívání nebo krátce po dvacítce. Byla ale diagnostikována i u malých dětí a dokonce i kojenců. Zřídkakdy začíná migréna u lidí starších 50 let.

Skrývání a utajování

Typické pro migreniky je svoji nemoc skrývat a utajovat i před svými nejbližšími. Bojí se, že ublíží rodině, že budou mít problémy v zaměstnání, ve vztazích. A podle toho také vypadá léčba. Zatímco například ve Skandinávii se běžně léčí léky, které jsou na migrénu určeny, u nás se často migrenik spokojí s běžnými léky proti bolesti hlavy nebo na zvýšenou teplotu.

Ačkoli lékaři dodnes nevědí, proč lidé trpí migrénou, je známo, že některé věci prostě spouštějí záchvat. Spouštěcí faktory se mohou během let měnit, i když záchvaty zůstávají stejné. V mladším věku mohly být nejdůležitějšími spouštěcími faktory stres či dlouhé ponocování.Většina lidí si přečetla nebo jim to někdo řekl, že pokud trpí migrénou, mají se vyvarovat požívání sýru, čokolády a červeného vína. Bohužel, u většiny lidí prosté vyvarování se určité stravy k odehnání migrény nestačí.

A nejčastější spouštěče migrény

Údajně je to čokoláda, sýr a citrusové plody. Alkohol, obzvláště červené víno, je rovněž známým spouštěcím faktorem. Úplně nejčastějším spouštěčem je ale stres! Hned za ním je nedostatek spánku, hlad, změny počasí, menstruace, alkohol, fyzická námaha a dokonce také sex.

Magické zaříkávadlo a historické metody

Nejstarší známé pojednání o migréně je zaznamenáno na papyru z roku 1200 před Kristem, který byl nalezen v hrobce v Thébách. Zaznamenává magické zaříkávadlo, které má být účinné proti typu bolesti hlavy známému jako poloviční skráň. Léčení sahalo od modliteb a zaříkávání až k nebezpečnému „umění“ trepanace: její snahou bylo vypudit démony odpovědné za bolest. Trepanace je odstranění části kosti z lebky. Její známky vykazují lebky datované zhruba kolem roku 7000 před naším letopočtem. Není sice známo, zda tu šlo o specifickou léčbu bolestí hlavy, nicméně existují důkazy, že trepanace byla prováděna jako léčba úporné migrény ve Francii sedmnáctého století.

K TÉMATU  Podzimní deprese: 5 tipů, jak jí předejít a vyzrát na ni

Jiné historické léčebné metody byly pravděpodobně účinnější. Jedním z léčebných postupů, datovaným z doby Egypta, bylo přivázání hliněného krokodýla k hlavě postiženého pomocí lněné pásky, na které byla napsána jména bohů. Tlak na měkké pokrývky lebeční měl zmírnit bolest.

Léčba dnes

Pro léčbu slabých záchvatů je možné použít volně prodejné léky na bolest či jejich silnější varianty, které jsou obvykle na předpis. Tyto léky ovšem pouze tlumí bolest, ale neodstraňují příčinu migrény. Pro léčbu středních a silných záchvatů je možné užít moderní léky tzv. triptany, které nejen tlumí bolest, ale zabraňují rozvoji záchvatu a omezují pocit nevolnosti, zvracení a další doprovodné příznaky migrény jako je citlivost na světlo či zvuky. Bohužel, triptany používá k léčbě zhruba pouhých 13 procent migreniků. Přitom tyto léky migrénu dokáží úspěšně léčit. V každém případě je ale nutné se před podáváním léků obrátit na svého lékaře.

Přírodní léčba

Existují i nějaké přírodní léky na léčbu migrény? Studie ukázaly, že kopretina řimbaba může zabránit záchvatům migrény. Někdy a někomu pomáhá také akupunktura a akupresura. A to i přesto, že nikdo přesně neví, jak akupunktura při prevenci záchvatů migrény působí. Přesto některým postiženým velmi pomáhá. Úlevu může přinést také tlak na citlivé body během záchvatu – tedy akupresura.

Pomoci někdy mohou také masáže ke snížení napětí ve svalech. Pokud se provádí pravidelně, může masáž minimalizovat bolest hlavy pocházející ze stresu. Některým lidem pak prospívá masáž kombinovaná s použitím aromatických olejů (aromaterapie), protože oleje mohou zmírnit určité problémy včetně špatného spánku nebo bolesti z vedlejších nosních dutin.

Test: Trpíte migrénou:

Dovedete přesněji popsat, zda je bolest hlavy:

Převážně jednostranná?
Pulzujícího (tepajícího) charakteru?
Doprovázená nevolností, případně zvracením?
Doprovázená přecitlivělostí na světlo, zvuky či pachy?
Zhoršuje se tělesnou námahou?
Nemůžete kvůli bolesti provádět běžné denní aktivity?

Odpověděli jste na výše uvedené otázky alespoň 3x ANO? Pak jste velmi pravděpodobně migrenik a tento článek jste nečetli zbytečně.

Autor: red

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když žena řekne svému vyvolenému to pověstné “ano”, začne škála plná svatebních příprav. A vedle výběru ideálního obleku a svatebních šatů, dojde také na výběr svatebních oznámení.
Nadměrné pocení se týká mnohých z nás, a to zdaleka nejenom v létě. Jde o onemocnění zvané hyperhidróza a údajně jí trpí 4 % světové populace. Jak se proti ní dá bojovat a je vůbec léčitelná?
Sociální sítě vůbec nejsou tak nevinné, jak se tváří. Už jste někdy slyšely o tom, že vás bez výčitek mohou definitivně připravit o pracně vydřené štíhlé křivky, dobrou náladu i celkovou rovnováhu?
Pečicí trouba patří do každé kuchyně. I když nezásobujete okolí buchtami a koláči jako na běžícím pásu, trouba se může hodit. Třeba někdy dostanete chuť na pizzu, pečené kuře nebo cokoli jiného. Jak ale vybrat troubu tak, aby odpovídala vašemu životnímu stylu a do domu se vám nedostal třeba zbytečně předimenzovaný požírač elektřiny, nebo naopak spotřebič, který zdaleka neuspokojí vaše touhy po pečených pokrmech? Tento článek vám s výběrem pomůže – a to v pouhých šesti krocích.
Dnešním symbolem je jednoznačně srdce. Je sv. Valentýna, a tak jsme pro vás připravili zajímavou galerii. Jak to může vypadat u vás doma? Už máte nějaký ten dárek pro svého milého ve tvaru srdce? Co třeba svíčku, dezertní talířek nebo speciálně prostřený stůl. Užívejte si srdíček, co hrdlo ráčí! Dneska se může!
Obyčejný dřevěný žebřík se může doma proměnit v krásný doplněk interiéru a praktickou polici nebo odkládací prostor. I moderní styl si může dovolit nějaký ten rustikální prvek. A pokud se vám starý žebřík se svojí patinou nehodí, můžete využít policové žebříky, které jsou aktuálně trendem.
Nejoblíbenější nápoj na světě skrývá hodně zajímavostí. Dnes se podíváme hned na 5 zajímavostí, které o tomto nápoji rozhodně neznáte. Některé z nich jsou šokující. Kromě následujících zajímavostí vám nabídneme ještě stručný výčet dalších informací, které jistě neznáte o nápoji, který pijete každé ráno u snídaně.
Finále první řady show Bachelor Česko přineslo napětí i emoce. Předplatitelé na platformě Voyo ho sledovali již ve středu večer, zatímco diváci televize Nova si museli počkat do čtvrtka. Na romantickém ostrově Rhodos v Řecku se Jan Solfronk rozhodoval mezi dvěma finalistkami. Zvítězila u něj modelka a lektorka Mary, nebo si jeho srdce získala studentka Sabina?
Anna K., vlastním jménem Luciana Krecarová, patří mezi nejvýraznější osobnosti české hudební scény. Narodila se 4. ledna 1965 ve Vrchlabí a během své kariéry dokázala spojit hudební talent, neuvěřitelnou pracovní morálku a odvahu čelit životním výzvám.
Často nás trápí už od kolébky. Není ale žádnou výjimkou, že se objeví až v dospělosti. Jeho projevy jsou různorodé, ale pokaždé nepříjemné. Naštěstí se dá s atopickým ekzémem úspěšně bojovat.
Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.
Večerníček slaví 60 let od prvního vysílání. Česká televize připravila interaktivní výstavu ve Strahovském klášteře, nové díly pohádek na Déčku i podcasty pro dospělé. Přinášíme přehled všeho, co letošní oslavy Večerníčku nabídnou.

Výběr článků

Tajemný společník tam kdesi z vesmíru, který nám svítí noc co noc – to je Měsíc. Jeho fáze nás zahalují do symboliky a mystiky, ovlivňují naše nálady a energii. Každá fáze Měsíce nese svůj význam a zanechává stopu na našem nitru. Věnujte jim pozornost, prozkoumejte jejich význam a objevte, jak mohou ovlivnit vás a váš život. Vstupte do fascinujícího světa měsíčního cyklu a prožijte jeho magii na vlastní kůži.

Nepřehlédněte

Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Že to přece není možné? Všechno jde, když se chce. A přitom nemusíte vůbec nikam cestovat. Klidně zůstaňte doma, ale zařekněte se, že každý den budete angličtině věnovat alespoň dvacet minut.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek