Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Syndrom prázdného hnízda dokáže manželstvím otřást

Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
syndrom prázdného hnízda
Syndrom prázdného hnízda patří k rodičovství. (zdroj foto: 123rf.com)

12. 10. 2021

12. 10. 2021

Syndrom prázdného hnízda představuje poměrně náročné období v životě mnoha párů, ale zároveň je také výzvou, jak se naučit spolu opět fungovat jako partneři.  

Co je to syndrom prázdného hnízda

Dospělé děti se osamostatní a rodiče se ocitají ve zcela nové situaci odborně označované jako syndrom prázdného hnízda. Toto období bývá často provázeno pocity osamělosti, zbytečnosti, prázdna a smutku. Častěji se syndrom prázdného hnízda objevuje u těch rodičů, kteří ve výchově svých dětí viděli jediný smysl svého života.

Většinou jde o rodiče bez jakýchkoliv koníčků, zájmů, přátel a známých. Tito rodiče svým dětem věnovali všechen svůj volný čas a energii a s jejich odchodem ztratili i smysl života. Zcela logicky se pak dostaví deprese a pocity absence smyslu života.

Syndrom prázdného místa jako nový začátek

Mnoho párů se odchodem svých dětí ocitne ve zcela nové situaci, která úzce souvisí se schopností vést kvalitní manželský vztah. Společný život rodičů a dětí nedává často tolik prostoru na společný manželský život, protože mnoho párů vše podřizuje dětem a na sebe jim tolik času nezbývá. Odchodem dětí se ale vše změní. Najednou mají manželé nejen čas sami na sebe, ale také na přemýšlení o vztahu jako takovém.

Někteří manželé tak prochází obdobím, kdy zjišťují, že kromě dětí toho příliš společného nemají. Jak se naučit spolu opět fungovat, je pak velmi častá otázka mnoha párů po padesátce.

Trpí především ženy

Syndromem prázdného hnízda trpí mnohem častěji ženy. Po padesátém roce věku se u žen dostavuje také období menopauzy, což v kombinaci se syndromem prázdného hnízda může psychikou žen velmi otřást. Zbytečnost, prázdnota, deprese, úzkosti, strach ze ztráty partnera, osamělost a strach ze stáří jsou pak pocity, které nejedna žena prožívá.

K TÉMATU  Špatný vztah je lepší než žádný. Proč tomu lidé věří a co to udělá s vaší psychikou

Obětování se dětem neprospívá žádné straně

Je mnoho rodin, kde se především matka, svým dětem tzv. obětuje. S rolí matky se žena vzdala svých zájmů a přátel a veškerou svoji pozornost soustředila na děti. Vše ostatní odsunula na druhou kolej v zájmu svých dětí. Poté, co matku dospělé děti opustí, nemá nic, pro co by žila a objevují se pocity prázdnoty a deprese.

Obětování se dětem se často objevuje u úzkostných matek. Problém spočívá především v neschopnosti zorganizovat svůj život tak, aby byl zachován i aktivní život mimo rodinu, tedy přátelské vztahy, zájmy a koníčky, pracovní život.

Rovnováha rolí

Každý rodič by si měl zachovat určitou autonomii a nebýt jen a pouze rodičem. Důležité je najít rovnováhu mezi rodičovskou rolí a vlastním osobním a pracovním životem. I když jsou děti vždy pro rodiče na prvním místě, nezapomínete také sami na sebe. Jen tak budou svým dětem příkladem, že skloubit rodinný, osobní a pracovní život lze.

Člověk potřebuje být oceňován nejen jako rodič, ale také jako přítel, kamarád, pracovník. Izolace a pozornost zaměřená jen na děti nedělá dobře nikomu ze zúčastněných.

Jak dál?

Aby rodiče odchod svých dětí neprožívali jako období plné prázdnoty, je důležité naučit se spolu opět žít jako partneři. Nejen, že každý z manželů by měl mít čas a prostor jen sám pro sebe, ale měli by se naučit být spolu. Právě s odchodem dětí nastává čas, kdy lze cestovat, poznávat, věnovat se dávno zapomenutým koníčkům, obnovit vztahy s dávnými přáteli a investovat do sebe či do manželského vztahu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

Jak poznat vadu řeči u dítěte a co s tím?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
V okamžiku, kdy vyšla světoznámá hra Last of Us a podle ní byl natočený i seriál, který teď každé pondělí vysílá stanice HBO, mnoho lidí propadlo panice, zda je možné, aby houba známá pod jménem cordyceps (ta, co bytosti proměňuje v nemrtvé stvůry), mohla skutečně napadnout i lidi. Co je nad různými spekulacemi pravdy?
Vidíte manželství jako metu, do níž vstupujete v princeznovské róbě bránou opentlenou květinami ve stylu "žili šťastně až do smrti“? Nebo jako strašák, který omezuje vaši osobnost? Je manželství a rodina ještě stále základem vztahu dvou lidí? A jaké má tato instituce výhody a nevýhody?
Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
V počátcích každého vztahu je velmi těžké odhadnout, jak je ten druhý naladěn, jaká témata ho uvádějí do rozpaků a které mu naopak vůbec nevadí, nebo ho dokonce těší. Pokud spolu ale trávíte romantický večer, vždycky dopadne velmi nechvalně, pokud stočíte řeč na jedno z níže uvedených témat.
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?
Kam se špinavým prádlem? Do pračky! Ale někdy je ho víc a různých barev, a než přijde na řadu, uschová ho koš na prádlo, praktický doplněk vaší koupelny. Vybrat si můžete přesně takový, aby stylově i barevně zapadl do vašeho interiéru. Koše na prádlo jsou proutěné, plastové nebo látkové, ale také z bambusu. Inspirace pro vás!
Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
Každý čínský panovník si byl vždy vědom toho, že musí na svět přivést dědice trůnu. A měl to také dobře pojištěné. Kromě oficiální manželky měl ještě císař další „podřadné“ manželky a své konkubíny.
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?

Výběr článků

Silvestr je čas oslav, radosti a společenských setkání, a otázka alkoholu a jeho role ve společenském kontextu může vyvolat rozporuplné pocity. V dnešním článku na Dámské Lize se zamýšlíme nad tématem pití alkoholu během silvestrovských oslav, zejména v pracovním prostředí. Přinášíme vám přehled možností, etikety a důležitých aspektů, které byste měli vzít v úvahu, abyste si mohli s kolegy připít k novému roku s respektem a uvědoměním.
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!

Nepřehlédněte

To nejlepší z čistého minimalismu předvádí překrásná rezidence od studia FGR Architects ve městečku Portsea v Austrálii. Stavba z roku 2016 se stojí na vyvýšeném povrchu, díky kterému nabízí otevřený pohled do všech stran. Podívejte se na ten výhled na oceán!
My ženy jsme kolikrát jedno tajemství vedle druhého. Navenek spořádané a rozumné, ale když se zrovna nikdo nedívá, zpíváme si před zrcadlem s hřebenem v ruce. A děláme toho mnohem více, ale nikomu bychom to nepřiznaly. Často ani nejlepší kamarádce.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek