Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Školka není odkladiště dětí, kde se vychovávají, když na ně nemáme čas! Školka má jinou úlohu, ale dnešní rodiče si to nemyslí!

Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
školka
Zdroj: 123RF.com

Děti jsou nepopsaná tabule

Děti jsou jako nepopsaná tabule, na kterou poprvé píší rodiče, rodina a samozřejmě i mateřská škola. Stejně jako být rodičem, i práce paní učitelky vyžaduje zodpovědnost, která je rodiči bohužel často brána na lehkou váhu. Každý pohled, každé gesto, každé slovo či věta se do dítěte může nenávratně zapsat, a ponese si ji do celého života. Určitě je proto důležitý nejen výběr mateřské školky, kde se dítě bude cítit dobře, ale také zájem nás rodičů o program dítěte a zpětná vazba ze školky, abychom mohli nadále rozvíjet to, co se dítě za dobu naší nepřítomnosti naučilo.

Děti potřebují nás, ne tablet!

Školka slouží jinému účelu, než se většina rodičů domnívá. Někdo to bere tak, že jde o místo, kde si dítě pohraje, zatímco jsme v práci. Jindy zase klademe nárok na personál, aby dítě naučil za nás všechno, co my sami nezvládneme, protože nemáme čas, nebo vůli. Je třeba říci, že školský řád má svá pravidla, a tak tím, že se za dítětem zavřou dveře, rozhodně nezačíná den plný svobodného hraní, stejně jako den, kdy se dítě učí to, co jsme ho nezvládli naučit my rodiče. Děti dnes ve školce běžně zůstávají i deset a půl hodiny. Jako rodiče to nemyslíme pochopitelně zle. Chceme dětem dopřát vše, co považujeme každý z nás za důležité a dobré, a tak je třeba na to vydělat. Je otázkou, zda by nějaký ten čas, který věnujeme práci a vydělávání peněz, bychom neměli raději věnovat našim potomkům. Potřebují to určitě více, než nový tablet, telefon nebo nejnovější značkové oblečení.

Denní program je ve školce danný

Denní program má svá danná pravidla. Tedy alespoň ve státní školce. „Denní program je přesně daný, dopodrobna propracovaný, každá minuta má své opodstatnění. Plány připravujeme my, paní učitelky, ve svém volném čase (několik hodin měsíčně), aby vše bylo hravou, ale zároveň vzdělávací formou s přihlédnutím k věku dětí ve třídě. Program musí obsahovat jazykovou, výtvarnou, hudební, pracovní, sluchovou a zrakovou část. Důležitá je také zpětná vazba od dětí, stejně jako od učitele samotného,“ popisuje Barbora Zíbarová, učitelka mateřské školky.

K TÉMATU  Jedno dítě a dost? Co je to společenská norma a kolik dětí potřebujeme, aby národ nevymřel?

Naše dítě je Bůh!

„Rodiče často chtějí slyšet pouze to, zda dítě bylo šikovné a hodné, nic moc dalšího je nezajímá nebo nezbývá čas,“ potvrzuje z praxe paní učitelka. A také ne vždy se díky tomu společné rozloučení nese v pozitivním duchu. „Ráda bych apelovala na rodiče, že pokud dítě něco nezvládá, není to rozhodně důvod k nátlaku. Může činnosti procvičovat i doma a zdokonalovat se, tříbit si zájmy, procvičovat svou vůli a být motivováno jít i přes nezdar k cíli,“ radí paní učitelka.

Bylo by tedy určitě úžasné, kdybychom my jako rodiče více spolupracovali. Ovšem v praxi tomu tak není. Je jasné, že své potomky milujeme nade vše. Ale domnívat se, že naše dítě je nejlepší a světě a brát si jakékoli poznatky od paní učitelky osobně, protože nám nerezonují s obrazem, který o svém dítěti máme, není ten správný přístup. Dochází pak zbytečně k vyhroceným situacím mezi námi rodiči a personálem školky, a přitom tato situace vůbec nic neřeší. Jde přece stále o naše dítě, pro které chceme to nejlepší. 

Problémy v komunikaci

Tím jsme automaticky narazili na problémy v komunikaci. „Z pozice učitelky v mateřské škole vnímám v dnešní době dva velké problémy v komunikaci s rodiči. Prvním je fakt, že rodiče nemají na své děti mnoho času. Vzít děti do přírody, na chalupu, do lesa, vyprávět jim, co vše v lese roste a žije? Prožívat s nimi první kontakt s přírodou? Udržet je týden bez tabletu a sednout si s nimi ke kostičkám a stavět? Vysvětlovat? Motivovat? Číst pohádku a rozvíjet dětskou slovní zásobu? To dnes vídám jen v malém počtu rodin,“ popisuje učitelka. Samozřejmě chápe fakt, že jsou rodiče zadlužení hypotékami a chtějí zajistit rodinu po finanční stránce. Na každou rodinu je tak kladen velký tlak. Na druhou stranu si tento tlak na sebe vytváříme sami tím, že následujeme trendy a vzorce dnešní doby, a tím se navíc vystavujeme obrovskému stresu, který nám rozhodně zdravotně nijak nepřilepší.

K TÉMATU  Kam do přírody vyrazit k vodě? Tipy u nás i našich sousedů

Spolupráce rodičů se školkou

Problémem číslo dva je špatná spolupráce rodičů se školkou. „Řada rodičů nebere v potaz, že by měli se svým malým dítětem doma cokoli procvičovat už v době, kdy dítě chodí do mateřské školky, měli by to dělat i tak, kdyby byli s dětmi doma,“ dodává odbornice.

Znamená to, nespoléhat se na školku, že si platíme za to, že naše dítě se tam všechno naučí. Pro dítě jsme největší autoritou my, rodiče. Je více než důležité jít našim dětem příkladem a tímto způsobem je i učit základním hygienickým návykům, základním společenským návykům (pozdravit, poděkovat, poprosit), samostatnému oblékání se a určité samostatnosti, která dnešním dětem opravdu chybí. Dítě se neučí tím, co říkáme, ale co děláme. Paní učitelka, ačkoli se snaží dítě tyto věci také učit, nemůže rodiče plnohodnotně nahradit. Spolupráce mezi oběma stranami je tedy opravdu důležitá. Bohužel paní učitelky často rodiče spíše suplují, ačkoli by měly mít na starosti pouze úlohu vzdělávací. Dalším „neduhem doby“ je, že ve školce má učitelka na starosti dětí více, než tomu bylo dříve. A tak i z tohoto důvodu nemůže vše, co my rodiče necháváme ladem, napravit. 

Co říci závěrem? Školka rozhodně není odkladištěm dětí. Je to pomoc pro nás rodiče. Měli bychom se na chvíli proto zastavit a uvědomit si, že naše ratolest je dítětem jen jednou. A ve svém ranném věku se učí vše podstatné pro život. Všechny vzorce, které mu v tomto období předáme, převezme a bude se s nimi potýkat celý život. Pozitivní i negativní. Tato zodpovědnost leží především na našich bedrech. A tak se ptejme, zajímejme a hlavně buďme s našimi dětmi!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Letos zatím sněhová nadílka lyžařům příliš nepřeje, což je důvod, proč za lyžařskými zážitky vyrazit za hranice. Vydat se můžete do několika zajímavých středisek, která se nacházejí v Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii.
Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
Rozchod není nikdy příjemný. Ztratíte člověka, na kterém vám ještě před časem velmi záleželo, a v srdci zůstává nepříjemné prázdno. Když se k tomu přidá fakt, že o vás mezi společnými známými váš ex partner mluví velmi nevybíravě, je to nesnesitelné. Máme pro vás tipy, co dělat, abyste tuto situaci zvládla.
Standartní diety typu: celý den nic nejím, nebo jím jen dělenou stravu, to zná každý. Představíme vám ale takové diety, u kterých budete kroutit hlavou, jak to jen mohlo někoho napadnout. Zda opravdu tyto diety zabírají, to vám nepovíme. Rovněž žádáme, abyste se jimi slepě neřídili a nevybrali si dietu jen proto, že by mohla zabrat. Jakákoli strava by měla zohledňovat individuální vlastnosti a odpovídat vašim osobním přáním a zdravotnímu stavu.
Ve velkém stylu si Marek Ztracený podmanil letošní ceny Žebřík, zatímco Ewa Farna a Chinaski nezůstali pozadu. Výjimečný večer v Plzni přinesl nejen hudební oslavy, ale i poctu legendě Jiřímu Suchému.
Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
Léto je v plném proudu a s ním i studentské prázdniny. Přemýšlíte, jak naložit s volným časem a zároveň si přivydělat nějaký ten peníz? Projděte si náš přehled, který vám usnadní výběr té pravé brigády.
Módní trendy jsou charakteristické svou vrtkavostí. Jednu sezónu žhavý model, druhou zase zapomenutý propadák! Oblečení a doplňky mají výsostné postavení v našich životech, především ženy zajímá, co je právě šik! Móda je business, a právě proto se neustále mění.
Dnes je ten správný den pro návštěvu kadeřníka. A pozor na náhodné setkání! Můžete se skutečně zamilovat! Co dalšího radí astroložka Naďa Šmídová pro dnešní den?
Rozchod může být komplikovaný a emotivní proces, avšak někdy přesto zůstává láska mezi lidmi i po konci vztahu. Dnešní článek na Dámské Lize se věnuje této citlivé situaci, kdy i přes rozhodnutí o rozchodu zůstává mezi bývalými partnery láska. Prozkoumáváme možnosti, jak s tímto paradoxem pracovat, jak najít rovnováhu mezi uzavřením minulosti a udržením vzájemného respektu a lásky.

Výběr článků

Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Blíží se vaše dovolená a vy přemýšlíte, jestli vzít svého domácího mazlíčka s sebou. Myslíte, že mu bez vás bude smutno, ale jak se bude cítit na pláži nebo na horách? Pes může chodit s vámi, ale kočka? Ať se rozhodnete odjet sama a mazlíčka svěřit do péče jiné osoby, nebo pojede s vámi, příprava se vyplatí.

Nepřehlédněte

Proč zrovna deset tisíc kroků a proč byste měla výzvu vzít za svou i vy? Důvodů je hned několik a všechny vám budou jedině ku prospěchu.
Často se před ostatními takzvaně „necítíte“? Co dělat s tím, když sebevědomí pokulhává, přestože jste si v určitých okamžicích jistá, že nejste k zahození? Sebevědomí je choulostivá věc, která může v našem životě hrát velmi význačnou roli. Jak své sebevědomí zvýšit, abyste se cítila skvěle a přestala nad sebou pochybovat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek