Neděle , 20. 07. 2025

Ilja

Rouška by vám v těchto dnech neměla doma chybět. Návod, jak si ušít nebo udělat nešitou roušku za pár minut

Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
Rouška
Na ulici jenom v roušce! Vyrobte si ji jednoduše doma - i bez šití (zdroj foto: facebook.com)

23. 03. 2020

Pokud máte šicí stroj, zvládnete ji za chvilku. Pokud ne, podívejte se na varianty, které jsou výborné a rychlé. Rouška výrazně zamezuje šanci na šíření viru.

Význam roušky

Rouška jedním ze základních ochranných prostředků, kterým chráníme populaci proti šíření virů. Musíme si uvědomit, že aby byla účinná, musí ji nosit všichni. Rouška, kterou si doma vyrobíte, vás totiž od koronaviru stoprocentně neochrání. Významně však ochrání všechny ve vašem okolí – proto je její nošení dnes vyžadováno pokaždé, když opouštíte byt.

Nikdo si nejsme jisti tím, zda jsme již nepřišli s virovou infekcí do kontaktu a nejsme již v inkubační době, ve které se ještě neprojevily příznaky. I v této bezpříznakové době jsme totiž infekční! Plošné nošení roušek je významné v boji proti současné světové pandemii.

Kolik roušek budu potřebovat?

Aby roušky fungovaly, je potřeba si uvědomit, že mají zakrývat nos i ústa. Další informace, kterou potřebujete vědět je, že vám nebude stačit pouze jedna rouška. Doporučuje se měnit si roušku co dvě hodiny – tím, že vylučujeme v dechu vodu, se vám prostě a jednoduše rouška brzy promočí.

Rouška
Jednoduchý návod na výrobu vaší vlastní roušky (zdroj foto: facebook.com)

Jaký materiál zvolit?

Pro vytvoření roušky budete potřebovat bavlněnou látku s co největší gramáží – jde tedy o hustě tkanou látku. Každá rouška by měla ideálně obsahovat kapsičku, do které si vložíte další filtrační vrstvu – může jít o papírový kapesník, čistý filtr z vysavače nebo například o další kus látky.

Péče o roušku

Roušku, kterou si vyrobíme doma z bavlny, můžeme poté nosit mnohokrát za sebou. Je to díky její schopnosti zbavit se virů a bakterií pomocí vyváření. Když tedy roušku použijete, vložte ji do igelitového sáčku, který dobře utěsníte. Po příchodu domů roušku vyperte na 90 stupňů celsia. Ráno ji po vyschnutí můžete opět použít.

K TÉMATU  Zánětlivá rakovina prsu je agresivní a zákeřná. Odhalte ji včas a nepodceňujte příznaky

Jak si vyrobit roušku bez potřeby něco šít?

Na internetu se množí videa jednoduchých návodů, kterými se můžete nechat inspirovat. Není potřeba mít doma nic jiného než běžné věci ze svého šatníku, které si upravíte.

Například v tomto videu si můžete roušku vyrobit pouze z bavlněného šátku a dvou větších gumiček do vlasů. Šátek si přehnete na polovinu a poté ještě na třetiny. Vznikne vám dlouhý proužek. Z každé strany provléknete zhruba do jedné třetiny gumičku a přečnívající kousky látky zastrčíte do vzniklé kapsy. Nezbývá než roušku nasadit na obličej a vysunout si jednu její část tak, aby vám pokryla také bradu.

Rouška z trička

Nůžky a triko máme doma všichni, pojďme si tedy vyrobit bavlněnou roušku. K výrobě se skvěle hodí i trička s potiskem, díky kterým se z roušky stává výborný zpestřující prvek v neklidné době. Takže: nejprve odstřihněte límec a tenký proužek látky vedoucí podél ramen. Poté odstřihněte přebytečný zbytek trička zhruba ve výšce prsou.

Dlouhý proužek látky máte hotový, teď už jen zbývá vytvořit šňůrky na zavazování. Dlouhý proužek látky, který vám vzniknul, tak jen po obou úzkých koncích vystřihnete, aby na obou stranách vznikly dlouhé „šňůrky“. Hotovo, jdeme nasadit, můžeme ven.

Proč nestačí obyčejný rockerský šátek přes nos a ústa?

Zdá se vám, že se to s tou opatrností naprosto přehání? Chcete si dát přes obličej svůj oblíbený rockerský šátek tak, jako si jej nasazují bajkeři, když sedají na motorku? Nedělejte to. Rozhodně je to lepší než nemít na sobě vůbec nic, ale bohužel mějte na paměti, že vás chrání jen dvě vrstvy mnohdy již zteřelé bavlněné látky.

To je prostě v dnešní době málo. Dejte si, prosím, alespoň tu práci, abyste měli oblíbený šátek opatřen gumičkami, nebo šňůrkami z obou stran, a složili si jej do podoby, kdy vás bude chránit alespoň 6 a více vrstev.

K TÉMATU  Legionella jako nemoc, kterou se můžete nakazit i doma

Šité roušky

Máte doma šicí stroj? V tom případě si podle našeho jednoduchého návodu vyrobte šitou roušku z bavlněné látky. Jako materiál, který můžete použít, se doporučuje například bavlněné povlečení, bavlněné ubrusy nebo bavlněné kuchyňské utěrky. V případě, že se cítíte být nápomocni lidem ve své komunitě, nabídněte své výtvory i lidem ve svém okolí – nedostatek roušek hlásí prodejny potravin, hasiči i zdravotníci. Buďte v této nelehké době užiteční, společně to všichni zvládneme.

Roušku si můžete vyrobit pomocí šátku, nebo si ji ušít z bavlněné látky, kterou máte doma. Důležité je, abyste si ji následně co dvě hodiny měnili, a po příchodu domů ji vyprali na devadesát stupňů.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Správný výběr varné desky do značné míry ovlivňuje kvalitu a rychlost i energetickou náročnost vaření. Základními kritérii pro výběr správného modelu jsou výkon, velikost a bezpečnost používání. Zorientujte se v názvosloví a vyberte si tu správnou varnou desku pro vás.
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Tuhé mýdlo zná každý. Z našich domácností jej vytlačilo mýdlo tekuté, takže klasická tuhá mýdla jsme si zvykli dávat tak maximálně do skříně pod oblečení, aby nám ho hezky provonělo. Jenže v poslední době se k nám zase vrací, a nejen mýdlo tuhé ale na trhu se objevily i tuhé šampony na vlasy.
Bude se zastřihovat! Střední nebo krátká délka střihu znamená úplně nový účes, ale také rozhodnutí zbavit se své dlouhé okrasy. Možná se inspirujete!
V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.
Výprodeje jsou pro většinu z nás lákavou záležitostí, která nám umožňuje pořídit řadu stylových modelů téměř za babku. Často se ale stává, že nám výhodné ceny zamotají hlavu natolik, že koupíme něco, s čím pak nejsme spokojené a nastává ponákupní vystřízlivění – radost následně vystřídá hořké zklamání. Proto jsme pro vás sestavili několik zásadních bodů, které vám pomohou vybrat si na poprvé opravdu skvělé módní kousky, kterých ani v budoucnu nebudete litovat.
Nevíte, jak na Valentýna potěšit partnerku? Připravte romantický večer jak z amerického filmu a uvidíte, že si to společně 100% užijete. Pokud tápete, jak na to, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte úplně vše.
Jsou aspekty, které pleti ubližují celoročně, nehledě na aktuální roční období. Řadí se mezi ně stres, nedostatek spánku, nevhodná strava bez patřičných živin, nedostatek pitného režimu, nedostatek pohybu a fyzických aktivit, kouření anebo používání nevhodné kosmetiky. Předně na podzim lidé zažívají nejvyšší psychickou zátěž, deprese a splín. To všechno se dokáže podepsat na fyzickém zdraví, včetně vzhledu.
Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?

Výběr článků

Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.
Otáčíte se v posteli a odkládáte mobil. Kam? Přece na noční stolek! Na něj si odložíte hodinky, rozečtenou knížku nebo hrnek s čajem. Stejně tak můžete zhasnout lampičku bez nutnosti vstát, když budete usínat. Inspirujte se nočními stolky v naší galerii.

Nepřehlédněte

Když jsem četla na internetu nebo v časopisech o ženách, co je muž bil a léta týral, říkala jsem si, jak je možné, že ty ženy dávno neutekly. Jak si mohly všechno nechat líbit? Myslela jsem si, že to není normální, že je jasné, že každá týraná žena by měla od partnera odejít a žít sama.
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek