Neděle , 20. 07. 2025

Ilja

Rouška by vám v těchto dnech neměla doma chybět. Návod, jak si ušít nebo udělat nešitou roušku za pár minut

Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
Rouška
Na ulici jenom v roušce! Vyrobte si ji jednoduše doma - i bez šití (zdroj foto: facebook.com)

23. 03. 2020

Pokud máte šicí stroj, zvládnete ji za chvilku. Pokud ne, podívejte se na varianty, které jsou výborné a rychlé. Rouška výrazně zamezuje šanci na šíření viru.

Význam roušky

Rouška jedním ze základních ochranných prostředků, kterým chráníme populaci proti šíření virů. Musíme si uvědomit, že aby byla účinná, musí ji nosit všichni. Rouška, kterou si doma vyrobíte, vás totiž od koronaviru stoprocentně neochrání. Významně však ochrání všechny ve vašem okolí – proto je její nošení dnes vyžadováno pokaždé, když opouštíte byt.

Nikdo si nejsme jisti tím, zda jsme již nepřišli s virovou infekcí do kontaktu a nejsme již v inkubační době, ve které se ještě neprojevily příznaky. I v této bezpříznakové době jsme totiž infekční! Plošné nošení roušek je významné v boji proti současné světové pandemii.

Kolik roušek budu potřebovat?

Aby roušky fungovaly, je potřeba si uvědomit, že mají zakrývat nos i ústa. Další informace, kterou potřebujete vědět je, že vám nebude stačit pouze jedna rouška. Doporučuje se měnit si roušku co dvě hodiny – tím, že vylučujeme v dechu vodu, se vám prostě a jednoduše rouška brzy promočí.

Rouška
Jednoduchý návod na výrobu vaší vlastní roušky (zdroj foto: facebook.com)

Jaký materiál zvolit?

Pro vytvoření roušky budete potřebovat bavlněnou látku s co největší gramáží – jde tedy o hustě tkanou látku. Každá rouška by měla ideálně obsahovat kapsičku, do které si vložíte další filtrační vrstvu – může jít o papírový kapesník, čistý filtr z vysavače nebo například o další kus látky.

Péče o roušku

Roušku, kterou si vyrobíme doma z bavlny, můžeme poté nosit mnohokrát za sebou. Je to díky její schopnosti zbavit se virů a bakterií pomocí vyváření. Když tedy roušku použijete, vložte ji do igelitového sáčku, který dobře utěsníte. Po příchodu domů roušku vyperte na 90 stupňů celsia. Ráno ji po vyschnutí můžete opět použít.

K TÉMATU  Pracovní stůl pro maximální komfort. Vyberte ten správný, aby vyhovoval vám i interiéru

Jak si vyrobit roušku bez potřeby něco šít?

Na internetu se množí videa jednoduchých návodů, kterými se můžete nechat inspirovat. Není potřeba mít doma nic jiného než běžné věci ze svého šatníku, které si upravíte.

Například v tomto videu si můžete roušku vyrobit pouze z bavlněného šátku a dvou větších gumiček do vlasů. Šátek si přehnete na polovinu a poté ještě na třetiny. Vznikne vám dlouhý proužek. Z každé strany provléknete zhruba do jedné třetiny gumičku a přečnívající kousky látky zastrčíte do vzniklé kapsy. Nezbývá než roušku nasadit na obličej a vysunout si jednu její část tak, aby vám pokryla také bradu.

Rouška z trička

Nůžky a triko máme doma všichni, pojďme si tedy vyrobit bavlněnou roušku. K výrobě se skvěle hodí i trička s potiskem, díky kterým se z roušky stává výborný zpestřující prvek v neklidné době. Takže: nejprve odstřihněte límec a tenký proužek látky vedoucí podél ramen. Poté odstřihněte přebytečný zbytek trička zhruba ve výšce prsou.

Dlouhý proužek látky máte hotový, teď už jen zbývá vytvořit šňůrky na zavazování. Dlouhý proužek látky, který vám vzniknul, tak jen po obou úzkých koncích vystřihnete, aby na obou stranách vznikly dlouhé „šňůrky“. Hotovo, jdeme nasadit, můžeme ven.

Proč nestačí obyčejný rockerský šátek přes nos a ústa?

Zdá se vám, že se to s tou opatrností naprosto přehání? Chcete si dát přes obličej svůj oblíbený rockerský šátek tak, jako si jej nasazují bajkeři, když sedají na motorku? Nedělejte to. Rozhodně je to lepší než nemít na sobě vůbec nic, ale bohužel mějte na paměti, že vás chrání jen dvě vrstvy mnohdy již zteřelé bavlněné látky.

To je prostě v dnešní době málo. Dejte si, prosím, alespoň tu práci, abyste měli oblíbený šátek opatřen gumičkami, nebo šňůrkami z obou stran, a složili si jej do podoby, kdy vás bude chránit alespoň 6 a více vrstev.

K TÉMATU  Chovejte doma krevetky, zlepší vám náladu. Pozor si dejte akorát na kvalitu vody

Šité roušky

Máte doma šicí stroj? V tom případě si podle našeho jednoduchého návodu vyrobte šitou roušku z bavlněné látky. Jako materiál, který můžete použít, se doporučuje například bavlněné povlečení, bavlněné ubrusy nebo bavlněné kuchyňské utěrky. V případě, že se cítíte být nápomocni lidem ve své komunitě, nabídněte své výtvory i lidem ve svém okolí – nedostatek roušek hlásí prodejny potravin, hasiči i zdravotníci. Buďte v této nelehké době užiteční, společně to všichni zvládneme.

Roušku si můžete vyrobit pomocí šátku, nebo si ji ušít z bavlněné látky, kterou máte doma. Důležité je, abyste si ji následně co dvě hodiny měnili, a po příchodu domů ji vyprali na devadesát stupňů.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
Být matkou je jedinečnou cestou plnou radosti, ale i výzev. V našem článku "Podpora a komunita pro matky" se zaměříme na sílu spojení a sdílení mezi matkami. Prozkoumáme různé způsoby, jak mohou matky najít podporu ve svém okolí, a jaký přínos může mít aktivní zapojení do komunitních sítí. Přineseme příběhy, tipy a zkušenosti, které mohou pomoci vytvořit síť solidarity mezi matkami v různých životních situacích. Přijměte naši pozvánku do světa, kde sdílení zkušeností posiluje a vytváří pevné pouto mezi matkami, a kde vzniká bezpečné a podporující prostředí pro všechny, kdo mají to nejcennější – své děti.
Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Muž s velkým přirozením je snem mnoha žen. Co když je ale až "moc" velké?
Vždycky se říkalo, že pro krásu se musí trpět, a to zejména tehdy, pokud bylo nezbytné nasoukat se do úzkých lodiček na jehlách. K čemu je ale užít si pár minut slávy a o pár let později řešit propadlou klenbu, náchylnost ke zranění kotníku nebo vbočený palec? Žádná hitparáda, viďte. Naštěstí doba slow fashion přeje i pohodlným botám, které nejenže vypadají stylově, ale jsou ku prospěchu zdraví vašich nohou, které vás dnes a denně nosí. O důvod víc, proč si své nožky také náležitě hýčkat.
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?

Výběr článků

Ještě váš byt nedýchá vánoční atmosférou? Do Štědrého dne zbývá dost času, abyste do bytu vnesli ducha Vánoc. Výzdobu nemusíte kupovat hotovou, je to finančně poměrně náročné. Stačí pár drobností koupit, něco nasbírat v přírodě, inspirovat se a začnou se dít zázraky.
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Vždycky, když jsem si četla ty příběhy o tom, jak někdo po letech spokojeného manželství přiznal, že je na stejné pohlaví, nechápala jsem to. Říkala jsem si, jak strašně těžké to musí pro toho druhého být. Nikdy jsem nechtěla, abych něco podobného zažila. Vlastně jsem si nic takového ani nepřipouštěla, prostě jsem si říkala, že mně se nic podobného stát prostě nemůže.

Nepřehlédněte

Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek