Neděle , 20. 07. 2025

Ilja

Zahoďte předsudky a zkuste to: Proč byste měli pít šťávu z brambor?

Brambory si umíme představit jako přílohu prakticky k čemukoli. Dáváme si je vařené ve slupce i bez, milujeme je v podobě bramborové kaše, někdy dostaneme chuť na brambory pečené v troubě.
šťávu z brambor
Bramborový „džus” má mnoho zdravotních benetifů.

08. 08. 2022

Uvařené nebo upečené brambory jíme často a přijde nám to naprosto normální. Co ale syrové brambory? Ty už by do pusy jen tak někdo nedal. A už vůbec by vás nenapadlo pít šťávu z brambor, že? A to je škoda!

Sníst syrové brambory? Ne, díky!

Pokud by vám někdo řekl, abyste si dali syrový brambor, pravděpodobně byste se na něho podívali s hodně udiveným výrazem ve tváři. Přitom se konzumace syrových brambor, potažmo klidně jen šťávy z brambor, pojí s několika zdravotními přínosy. Proč bychom měli zahodit předsudky a vyzkoušet šťávu z brambor?

Šťáva z brambor přináší více výhod, než si umíte představit

Syrové brambory jsou nabité odolným škrobem – typem škrobu, který vaše tělo nestráví ani nevstřebá. Používá se ale k zajištění energie pro vaše střevní bakterie. Přidání rezistentního škrobu do vaší stravy je spojeno s řadou potenciálních zdravotních výhod – může snižovat hladinu cukru v krvi, zlepšovat citlivost na inzulín a udržovat pocit sytosti, což pomáhá při hubnutí.

Jak si připravit šťávu z brambor?

A) Pokud máte po ruce odšťavňovač, budete to mít jednodušší – zkrátka brambory odšťavníte a je to.

B) Pokud nemáte odšťavňovač, brambory oloupejte a nastrouhejte na struhadle. Nechte brambory chvíli vypotit a poté šťávu z nich vymačkejte přes čistou utěrku.

Šťávu můžete vypít samotnou, pokud vám to ale nepůjde přes pusu, pak si ji můžete smíchat s nějakou další zeleninovou šťávou – například šťávou z mrkve nebo červené řepy.

brambory
Brambory jsou takový malý zlatý poklad.

Jak často šťávu z brambor pít?

Šťávu z brambor můžete pít klidně každý den, vašemu tělu rozhodně neublíží. Doporučujeme ji pít každé ráno před snídaní a klidně i večer, cca 2-3 hodiny před spaním.

Podpora trávení i prevence proti rakovině

Rezistentní škrob se také přeměňuje na butyrát – důležitou mastnou kyselinu s krátkým řetězcem, která může zlepšit trávení. Butyrát také může potlačit zánět v tlustém střevě a blokovat růst buněk rakoviny tlustého střeva. Aby toho nebylo málo, butyrát může snížit příznaky syndromu dráždivého tračníku, včetně nadýmání a bolesti žaludku.

K TÉMATU  Obličejová jóga je cesta nejen k omlazení. Tímhle způsobem můžete skvěle nastartovat svůj den
brambory
Brambory jsou běžně dostupné, ale rozsah jejich využití teprve objevujeme.

Zásoba vitamínu C

Syrové brambory sice obsahují méně kalorií a sacharidů, také méně bílkovin než uvařené brambory. Navíc nabízejí i o něco méně draslíku a vitamínu B6. To všechno ale dokážou kompenzovat opravdu velkým množstvím vitamínu C, který působí jako antioxidant a hraje roli ve všem, od produkce kolagenu po imunitní funkce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Superpotraviny jako výživový hit. Nejezte exotiku, využijte domácí zdroje

Chcete opravdu silný antioxidant s vitaminem C? Vyzkoušejte toto zázračné ovoce

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Lana a provazy jsou báječný retro a vintage doplněk jakéhokoli interiéru. I moderní bydlení můžete podtrhnout jedním z těchto kousků. Nejčastější uplatnění pro lano je designové osvětlení, ale uplatnění najde i jinde. Inspirujte se!
Brzy se již začne oteplovat a zimní bundy tak budou definitivně out. Pokud chcete i svůj jarní šatník svézt na vlně aktuálních trendů, měli byste se držet několika základních doporučení. Vždy samozřejmě volte kabát vyrobený z lehkého a prodyšného materiálu, jako je bavlna, plátno nebo polyester, aby se vám v kabátu pohodlně chodilo i v teplejším počasí.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Ve věku 77 let zemřela česká herečka a sexsymbol šedesátých let Hana Brejchová, sestra známé herečky Jany Brejchové. Její nezapomenutelný výkon ve filmu "Lásky jedné plavovlásky" ji trvale zapsal do paměti diváků.
Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
Dušičky, tedy Památka zesnulých, vychází na pátek. 2. listopad je den, kdy navštěvujeme hroby. V zámoří má trochu veselejší nádech a slaví se už 31. října. Tradice je jedna věc, ale všechna ta výzdoba vypadá skvěle! Následující video ukáže 23 rychlých tipů na tu pravou halloweenskou dekoraci.
Historek o tom, jak tchyně je ta, která rozvrací celou rodinu a nejvíce na nervy leze partnerce či partnerovi vlastního dítěte, je k přečtení a poslechu všude spousta. Když se však v takovéto situaci otočí role, nikdo tomu nechce uvěřit.
Chladné počasí už je tady, tak kde se zahřát, abyste zároveň udělaly něco pro své zdraví a kondici? Hot jóga nebo-li cvičení ve 42 stupních by mohlo být přesně ono. Příjemně vyhřátá místnost v kombinaci s jógou. Zkusily jsme, jaké to je!
Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.
Některé ženy bohužel mají tu smůlu, že se jim nedaří otěhotnět. Naštěstí existuje možnost umělého oplodnění, díky kterému žena porodí své vytoužené dítě. Pokud přemýšlíte nad dárcovstvím vajíček, ale váháte kvůli tomu, že nevíte, co vás čeká, přečtěte si následující článek, který vám odpoví na spoustu otázek.
Výrazná změna zasáhla do české hudební scény, když zpěvák, hudebník a skladatel David Koller oznámil svůj odchod ze skupiny Lucie. Informaci potvrdil i jeho manažer Tomáš Staněk, ačkoliv zatím zůstává tajemstvím, co přesně stojí za touto změnou.

Výběr článků

Návštěva kadeřnice není zrovna levnou záležitostí a málokdo si může dovolit ji navštěvovat pravidelně, jakmile se objeví odrosty nebo šediny. Naštěstí existují barvy na domácí užití, díky nimž se snadno obarvíte sama. Jak ale na to a čemu se vyhnout? Poradíme vám.
Lucemburský princ Frederik, syn prince Roberta a princezny Julie z Nassau, zemřel 1. března 2025 ve věku 22 let. Dlouhodobě bojoval s mitochondriálním onemocněním POLG, vzácnou genetickou poruchou, která ovlivňuje fungování buněk a může vést k vážným zdravotním komplikacím. I přes svůj zdravotní stav se věnoval podpoře vědeckého výzkumu a osvěty o této nemoci.

Nepřehlédněte

Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.
Bylinky nemusí být používány jenom k tomu, aby nám zajímavě ochutily jídlo a aby také zajistili jeho příjemnou vůni. Bylinky jsou odnepaměti používány také v lidovém přírodním léčitelství. My se aktuálně podáváme na ty, které jsou nejlepším pomocníkem pro naše plíce.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek