Čtvrtek , 28. 03. 2024

Soňa

Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?

Jistěže si můžete koupit klasické hnojivo na pokojové či venkovní rostliny a hnojit bez obav jím. Ale proč nevyužít to, co třeba máte běžně doma? Vyzkoušejte osvědčené tipy a triky všech zkušených pěstitelů.
přírodní hnojiva
Svoje kytičky hnojte pravidelně, náležitě se vám odvděčí.

03. 06. 2022

Hnojení je pro většinu květin velmi důležité. Živiny v substrátu nevydrží věčně a zemina se proto během roku vyčerpá a už rostlinám neposkytuje tak úrodné prostředí, jako tomu bývalo, když zemina byla nová. Proto jim musíme čas od času dodat živiny. Přírodní hnojiva jsou skvělou a ekologickou alternativou.

Banánová slupka

Jednou z možností, jak květiny hnojit, představuje obyčejná slupka od banánu. Čerstvá nebo sušená banánová slupka se vylouhuje ve vodě a roztokem, který vznikne, pokojové květiny zaléváme. Tak dostanou všechny potřebné minerální látky, a také budou odolnější proti nejrůznějším chorobám a škůdcům.

Káva a čaj

Co děláte s lógrem, když kávu vypijete? A co s čajovým sáčkem po vylouhování čaje? Snad je nevyhazujete. Že ano? Tak příště myslete na to, že kávová sedlina a čajové sáčky jsou perfektní přírodní hnojiva.

pokojovka
Vyživená rostlinka rovná se spokojená rostlinka.

Lógr ovšem předtím vysušte a čaj vyjměte z čajového sáčku. Pak můžete obojím květiny přihnojit. Někteří pěstitelé jsou tedy k tomuto způsobu hnojení poněkud skeptičtí. Tvrdí, že to rostlinám rozhodně neuškodí, ale ani jim to nijak výrazně neprospěje. Nic za zkoušku ovšem nedáte.

Žížalí výluh

Máte malou zahrádku nebo dvorek, kam by se vám vešel vermikompostér? Výborně, v tom případě do něj házejte všechny organické zbytky z kuchyně, které se vám doma nahromadí. Žížaly se pak postarají o zbytek, tedy o to, abyste z tohoto domácího kompostéru získali skvělé tekuté hnojivo, kterému se říká žížalí čaj nebo také výluh.

TIP: Toto hnojivo je velmi silné, a proto je zapotřebí ho naředit odstátou vodou v poměru 1:9 nebo 1:10, tedy jeden díl žížalího čaje a devět nebo deset dílů vody.

Droždí

Droždí není jenom kuchyňským zázrakem, ale také rostlinným. Rozpusťte kostku droždí v pěti litrech vody. Poté roztokem klidně pohnojte všechny pokojové i venkovní rostliny. Toto hnojivo je velmi bohaté na vitamín B, který rostlinky dozajista ocení.

K TÉMATU  Masožravky nekoušou! Naučte se je pěstovat díky pár krokům

Voda z brambor

Chystáte k nedělnímu obědu řízek s bramborami? Pak vodu z uvařených brambor nevylévejte, bude se vám hodit na zalévání rostlin. Nejvíce si v odvaru z brambor libují africké fialky.

pokojovky
Hnojíte během roku své rostlinky?

Vaječné skořápky

Naše babičky a prababičky ke hnojení často používaly i vaječné skořápky. Ty jednoduše najemno rozmixujete nebo rozdrtíte a posypete jimi zeminu. Skořápky jsou skvělým zdrojem vápníku, který rostliny rovněž potřebují.

TIP: Zpracovat je můžete také ve formě výluhu. Skořápky necháte tři týdny namočené ve vodě a vzniklým roztokem pak můžete rostliny pravidelně hnojit.

Popel

Ano, i toto je velmi stará metoda, která se řadí mezi přírodní hnojiva na rostliny. A kupodivu skutečně funguje. Můžete využít popel z briket, dřevěného uhlí nebo dřeva. Takto květinám dodáte vápník, hořčík, draslík a fosfor najednou. A přitom vás to nic nestojí. Přece jen zpracováváte odpad.

Sirky

Skutečně to funguje, není to žádný výmysl. Hlavička zápalek totiž obsahuje síru, hořčík a fosfor, které rostlinky milují. Existují dva způsoby hnojení sirkami. Ten první je velmi jednoduchý. Okolo stonku rostliny (ideálně ve vzdálenosti 5 cm) zapícháte do zeminy kruh zápalek hlavičkou dolů. Poté rostlinku zalévejte tak, jak jste zvyklá. Pravidelně však kontrolujte, zdali se již hlavička nerozpustila. Poté je na čase sirky vyměnit nebo postup po čase opakovat.

přesazování
Péče o rostliny by se neměla přehánět. Přírodní hnojiva jim však dodají sílu a krásu.

Případně pět sirek vylouhujte přibližně v 1,5 dl vody a nechte 24 hodin odpočívat. Vzniklým výluhem pak můžete květiny pravidelně zalévat, jak jste zvyklá.

Zázvorová voda

Také milujete orchideje? A hnojíte je? Používáte speciální hnojivo na orchideje nebo si vystačíte s obyčejným hnojivem pro pokojové rostliny? Na obojí rychle zapomeňte!

Aby vám orchidej krásně rostla, úplně postačí, když si z kořene zázvoru odkrojíte pár koleček (zhruba 50 až 70 g) a rozemelete je v mixéru. Tak se ze zázvoru uvolní šťáva. Tu přeceďte a smíchejte ji s litrem odstáté vody pokojové teploty. Zázvorovou vodu přelijte do rozprašovače a pravidelně ji rozstřikujte na listy a i na zeminu. Nikdy ovšem vodou nepostřikujte samotné květy nebo počínající pupeny. Pokud se vám na ně přece jenom voda dostane, otřete ji papírovým kapesníčkem.

K TÉMATU  7 užitečných tipů, jak využít použité čajové sáčky

Že rostliny nehnojíte vůbec? To je ale velká chyba. Naštěstí ale víte, že nemusíte běžet do květinářství ani žádného zahradnictví, abyste s tím mohla začít. Jen se podívejte do kuchyně, co zrovna máte z daných věcí po ruce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů

Pokojovky pro příjemné klima i během léta. Které to umí?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Blíží se narozeniny, svátek nebo jiná příležitost, při které chcete sestru obdarovat? Podívejte se, jaký dárek pro sestru vybrat. Přečtěte si osvědčené tipy.
Užijte si sport i jiné formy aktivní relaxace v celkové fyzické kondici díky doplňkům stravy na podporu svalů a kloubů. Zasoutěžit si o ně můžete právě teď!
Překrásná stavba se nachází na útesech v Cliftonu, bohatém předměstí Kapského města. Černé mramorové stěny, dřevěné podlahy a neuvěřitelné instalace modrého nasvíceného skla. Nettleton 198 nabízí nádherný výhled na Atlantský oceán a spoustu dokonalých architektonických řešení. Jen se podívejte!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek