Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Orchideje nestárnou. Pozor na časté chyby při pěstování

Orchideje patří k pokojovým rostlinám, které jsou dlouhodobě oblíbené. I když se mnozí domnívají, že se nejedná o moderní pokojovou rostlinu, opak je pravdou. Je to stále dokonalý dárek k narozeninám nebo k výročí. Jen je třeba myslet na to, že ne každý obdarovaný se o tuto elegantní rostlinu umí starat. Při pěstování orchideje se totiž dopouštíme několika chyb, jež ji mohou spíše vyhubit než podpořit v bezproblémovém růstu.
orchideje
Při pěstování orchidejí může dojít k celé spoustě chyb. (foto: 123RF)

28. 05. 2021

Pokud patříte k pěstitelům orchideje, nabízí se otázka, zdali se také nedopouštíte nějaké chyby při jejím pěstování. Splést se mohou nejen začínající pěstitelé pokojových rostlin, ale také ostřílení jedinci, kteří si dokážou poradit s každou květinou, kterou si přenesou přes práh. Shrňme si několik základních chyb, ať víme, před čím být na pozoru.  

Není orchidej jako orchidej 

I když se všechny druhy orchidejí zdají být stejně elegantními rostlinami, je mezi jednotlivými druhy velký rozdíl. A to je třeba si uvědomit. Není orchidej jako orchidej čili je chybné házet všechny tyto krásky do jednoho pytle.  

Každý jednotlivý druh se většinou liší místem, odkud pochází. A právě to má vliv na jeho způsob pěstování. Zatímco druhy jako Cattleya nebo Cymbidium jsou zvyklé na větší výkyvy teplot, tudíž mohou sídlit na okenním parapetu, kde sem tam větráte, jiné druhy nejsou zvyklé na chladnější podmínky a potřebují trochu specifičtější péči.  

Chybujeme také v zalévání 

Nejen nesprávným umístěním rostliny nebo nesprávnou péčí o rostlinu chybujeme. Chyb se dopouštíme i při zalévání orchidejí. Od ostatních pokojových rostlin jsme zvyklí zalévat je do shora do květináče. Jiným zase vodu doplňujeme do misky pod květináč. Pokud takto budeme přistupovat i k orchidejím, dlouho nám nevydrží.  

Tou vůbec první zásadou v příručce pro pěstitelé orchidejí je “ORCHIDEJ NIKDY NESMÍ STÁT VE VODĚ”. A na to při zalévání myslete. Rostlina se většinou zalije, ve vodě se chvíli nechá stát, dokud se dostatečně nenapije, posléze se však voda vylévá.  

Při úklidu tak veškeré své orchideje přeneste do koupelny, dejte jim napít a dokončete úklid. Za tu dobu se dostatečně napijí. Vy pak vodu vylijete a na okenní parapety je umístíte už po zálivce. Takto pak postupujte zase za týden. 

K TÉMATU  Pokojové rostliny, které váš byt nabijí pozitivní energií

Zalévejte pouze měkkou vodou 

A když už jsme u toho zalévání – nezalévejte orchideje tvrdou vodou. Tu nemají zrovna v lásce. Je důležité, aby voda byla chvíli odstátá čili měkká. Pokud byste ji zalili vodou z kohoutku, vznikne na kořenech solný povlak, který rostlině škodí.  

Na zalévání můžete využít také dešťovou vodu, pokud ji na zahradě “chytáte” do kádí.  

Až příliš mnoho hnojiva 

Řada pěstitelů orchideje hnojí. A na tom není nic špatného. Hnojivo rostlinám obecně prosperuje, tedy pokud se to s ním nepřehání. Tím se dostáváme k další chybě, které se při pěstování orchidejí dopouštíme, a sice příliš tuto elegantní květinu obvykle sídlící na okenním parapetu hnojíme.  

Ve zmiňované příručce pro pěstitele se sice píše, že bez dostatku živin rostlina nekvete a zakrní, ale i v tomto případě platí, že všeho moc škodí. Pokud budete hnojit nadmíru, květů se také nedočkáte. Spíše se květy zakrní a jediné, co bude růst jako divé, budou listy.  

Nevhodný substrát 

Stejně velkou chybou je nekvalitní substrát, ve kterém rostlinu pěstujeme. Orchideje zásadně pěstujeme v zemině, která je určena ryze pro ně. Nevhodné jsou substráty určené pokojovým rostlinám. Ty nemají vyhovující složení.  

To, že rostlině nevyhovuje substrát, ve kterém roste, zjistíte jednoduše – od spodní části začnou listy žloutnout a odpadávat. Pokud je zrovna začátek vegetace, rostlinu přesaďte v každém případě, i když známky žloutnutí zatím nevykazuje. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Červenec na Netflixu přináší pestrou nabídku novinek, které zaujmou každého diváka. Od thajského dramatického seriálu "Pán domu" přes třetí sérii jihokorejského hororu "Sladký domove" až po historický seriál "Dekameron" inspirovaný slavným literárním dílem. Milovníci animovaných fantasy se mohou těšit na šestou sérii "Dračího prince". Připravte se na bohatou nabídku zábavy, která vám zpříjemní letní večery.
Existuje dnes ještě někdo, kdo by neměl doma žádnou sexuální hračku? Na trhu můžeme najít nespočet možností, jak sebe samu potěšit. Už jste slyšela o womanizeru? Pokud ne, udělejte si chvilku a pojďte se s tímto malým zázrakem seznámit.
Některé filmy v nás dokážou vyvolávat radost, štěstí, romantickou náladu a jiné zase třeba strach. A některé filmy jsou natolik sugestivní, že je lepší se jim vyhnout, pokud na ně nejste zrovna správně naladění.
Jak to vypadá, když v nákupním centru usedne za veřejné piano člověk a začne hrát? Tentokrát je to ale profesionální hudebník Henri Herbert, který za klávesami vypaluje skladbu Boogie Woogie Piano. Na svou dokonalou hru přirozeně kolemjdoucí upoutá!
I při svatebním dni se můžeme chovat šetrně k přírodě. Stačí pár správných organizačních kroků. Nevěříte? Trend ekologických svateb je tu a v roce 2020 bude rozhodně frčet.
Ve spolupráci se značkou Retlux připravil portál DámskáLiga.cz vánoční soutěž. Zapojte se do hry o chytrou vánoční výzdobu.
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Letošní první úplněk je tady! Začínáme ve znamení Lva, kde zdánlivě nepřekonatelné osobní ego pohlcuje vše ostatní! V této fázi se setkáváme s napětím mezi individuálním nárůstem a kolektivní solidaritou, což vyvolává otázky ohledně toho, zda naše osobní pocity nepřinášejí nečekané otřesy k druhým! Nezapomeňte, že úplněk ovlivňuje jak dny před úplňkem, tak dny po úplňku.
Máte v plánu vyrazit na nákupy letních kousků? Pak se poohlédněte po plastovém kabátku, divoce vzorovaných šatech a něčem průhledném. Chcete-li jít s módou, pak nezapomeňte ani na vykrojené plavky!
Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?

Výběr článků

Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
Správné řízení energie může být klíčem k dosažení osobního i profesního úspěchu. Tento článek vás provede zásadami energy managementu, které vám pomohou efektivně využívat vaši energii, zvyšovat produktivitu a udržet si duševní i tělesné zdraví. Naučíte se, jak rozpoznat momenty, kdy je vaše energie na vrcholu, a jak je využít pro vaše nejdůležitější činnosti, zatímco se zároveň naučíte, jak doplňovat své zásoby energie pro udržitelný výkon bez vyhoření.

Nepřehlédněte

Značné výkyvy teplot ubližují naší pokožce. Nejhůře je na tom pleť na obličeji. Tu totiž nezakrýváte ani v zimě, zatímco zbytek těla si hoví v teple. Věnujte péči o obličej v zimě dostatečnou pozornost. Můžete si dopřát i napařování. Ale všeho s mírou. Jak na to?
Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek