Neděle , 20. 07. 2025

Čeněk

Mít teď větší hlad neznamená něco špatného. Je třeba jen zvolit jiný druh stravy! Vyměňte letní jídelníček za podzimní. Proč a jak?

Možná sami na sobě cítíte, že už nemáte tolik chuť na saláty z čerstvé zeleniny, lehká jídla a vlastně ani na prosecco. Prostě by to chtělo něco sytějšího, aby vám nebyla zima a neměly jste pořád hlad. Co zkusit podzimní jídelníček?
podzimní jídelníček
Zdroj: 123RF.com

08. 10. 2018

Proč podzimní jídelníček?

Nebojte, není to nic nenormálního mít teď víc hlad než jste měly během teplých dnů. Teploty venku zkrátka velí trochu víc jíst a hlavně jinak. Co vyměnit tedy za co, abyste se cítily dobře?

Čerstvé za teplé

Díváte se v obchodě na rajčata a říkáte si, že na ně ale vlastně nemáte chuť? Už totiž tolik ani nevoní, stejně jako okurka, paprika… Sáhněte proto po sezónních záležitostech: dýni, řepě, celeru, petrželi, batátům apod. Duste, pečte, zapékejte. Přidávejte více i cibule, česneku. Dostaňte do této zeleniny teplo, které pak bude díky tomu i ve vašem těle.

Více kořeňte

„Zatímco v létě je koření spíš nežádoucí, protože zvyšuje tělesnou teplotu, v chladných je to naopak,“ uvádí expertka na výživu Lada Nosková. Takže šup přidat do jídla trochu víc kari, zázvoru, skořice, kardamonu… Skvěle působí i při nachlazení, zaženou viry a bakterie z těla.

Méně chlazených

Jogurty, cottage, sýry – tedy mléčné výrobky tělo hodně zachlazují, proto je raději kombinujte s něčím teplým, třeba palačinkou, tousty, brambory. A jezte je trochu méně, spíš zkuste třeba fazolové pomazánky, křenové, z řepy, mrkve…Chleby nahřívejte, opékejte, toustujte. Nové chutě, nové zážitky.

Místo limonád čaje

I pitný režim uvítá změny, jestli jste v létě frčely ve fresh šťávách, chlazených limonádách i drincích, je čas na dobré čaje, kořeněné kávy, červená vína. A led nechte zase na léto.

Přidejte tuk

Ano, je potřeba, protože tělo se nějak musí chránit. Jezte více ořechů (ráno, ne večer), sáhněte po lososovi či hovězím, přidávejte na kvalitním tuku – olivový, sezamový…, nikoli tučných sýrech či salámech, pochutinách. Ať zase po zimě nemáte o pět kilo navíc. Chce to jít na změny chytře, třeba i přes aplikace, které vám řeknou, kolik má být váš energetický příjem.

K TÉMATU  Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Barevné dámské kabelky jsou skvělým způsobem, jak oživit a zpestřit váš outfit. Dodávají outfitu osobitost a mohou být výrazným módním doplňkem, který přitáhne pozornost. Aby však vypadaly opravdu skvěle a harmonicky ladily s celkovým vzhledem, je potřeba je správně stylizovat. Zde je několik tipů, jak na to.
Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
Intimní zápach není rozhodně téma, které by se probíralo buď s kamarádkami, nebo s partnerem. V mnoha případech je tak žena nucena si hledat pomoc sama.
Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!
Těhotenství je krásné a vzrušující životní období, které neustále přináší nové výzvy a zážitky. Jednou z takových výzev může být cestování během těhotenství. Bez ohledu na to, zda plánujete relaxační dovolenou nebo podnikáte služební cestu, je důležité zvážit zvláštní potřeby a rizika spojená s tímto obdobím. Tento článek vám poskytne užitečné rady, jak bezpečně cestovat v těhotenství, a také se zaměří na důležitost kvalitního cestovního pojištění pro těhotné ženy.
Slovenský designér Pavol Dendis představil v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weeku svoji kolekci již po několikáté. V minulosti jsme u něj byli zvyklí na absenci barev. Letos je tomu jinak.
Slovenský designér Pavol Dendis představil v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weeku svoji kolekci již po několikáté. V minulosti jsme u něj byli zvyklí na absenci barev. Letos je tomu jinak.
V první řadě je dobré si říct, že v malém množství rozhodně neuškodí pivo ani víno. Dokonce má obojí pro náš organismus velmi pozitivní účinky. Čemu tedy dáte přednost vy?
Jak nakupovat oblečení, abychom zbytečně nezatěžovali planetu? A kde ho kupovat? A kolik vlastně potřebujeme oblečení? Velkým módním řetězcům sice ještě neodzvonilo, ale stále roste počet těch, kteří dávají přednost úplně jiné módě a razí heslo, že méně je někdy více.
Odvážná a nezapomenutelná. Jana Štefánková, známá nejen jako první česká Playmate, ale také jako ikonická moderátorka pořadu Peříčko, dnes slaví své 50. narozeniny. V článku se podíváme na její úspěšnou kariéru v showbyznysu, kterou po letech vyměnila za život a podnikání na exotických Seychelách.
Ženšen mnohým z nás něco říká, ale přesně definovat, k čemu vlastně slouží, je pro obyčejného laika nadmíru těžké. Přitom ženšen představuje důležitou bylinu, jejíž vlastnosti zná každý zkušený lékárník.

Výběr článků

Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Když jsem četla na internetu nebo v časopisech o ženách, co je muž bil a léta týral, říkala jsem si, jak je možné, že ty ženy dávno neutekly. Jak si mohly všechno nechat líbit? Myslela jsem si, že to není normální, že je jasné, že každá týraná žena by měla od partnera odejít a žít sama.

Nepřehlédněte

Trombóza je název onemocnění, při kterém se v krvi utvoří sraženina a ucpe žílu. Jedná se třetí nejčastější kardiovaskulární onemocnění, jehož příznaky nebývají nápadné, ale následky mohou být fatální.
Jednou z příčin snížené kvality spánku jsou civilizační vlivy, mezi které patří přítomnost nadměrného množství světla v noci. Usínání s rozsvícenou lampičkou není totéž, jako když vám do okna svítí reklamní poutače nebo vánočně osvětlená ulice. Naprostá většina lidí spí lépe v úplné tmě. Co proto udělat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek