Sobota , 19. 07. 2025

Čeněk

Měsíček lékařský. Využijte ho v kuchyni i pro zdraví. Připravte si tinkturu, mast nebo olej

Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
Měsíček lékařský jako všestranná bylina do kuchyně i pro vaše zdraví
zdroj: 123RF.com

25. 07. 2019

Proti čemu měsíček pomůže

Měsíček lékařský nezaměňte s okrasným měsíčkem, který se běžně pěstuje na zahradách. U toho lékařského sbírejte obvodové okvětní jazýčky, případně celý květ i s kalichem. Mohou se sbírat také mladé lístky. Měsíček je silné přírodní antibiotikum. Zvyšuje obranyschopnost organizmu a jeho pravidelné užívání ničí škodlivé bakterie, viry a kvasinky. 

Pitím nálevu z měsíčku příznivě ovlivníte činnost jater a žlučníku, pomůžete tělu při léčbě astmatu, kašle a při bušení srdce. Také upravuje menstruaci, hojí záněty a vhodný je při žaludečních vředech. Působí mírně sedativně a ovlivňuje odolnost nervové soustavy. Působí protinádorově a hojí ušní a oční záněty. Odvar z měsíčku lze použít i pro přípravu kloktadla.
Máte-li křečové žíly, utrhněte pár květů, jemně je naklepejte, aby pustily šťávu, přiložte na nohu a zafixujte obvazem. Opakujte denně alespoň týden. Křečovým žilám uleví také pravidelné natírání měsíčkovou mastí.

Nálev nebo tinktura na spáleniny a čerstvé rány

Nálev můžete použít ihned, příprava tinktury si vyžádá trochu času. Nálev připravíme z 20-30 g květů, které přelijete půl litrem vroucí vody a necháte asi čtvrt hodiny louhovat. Nejlepší je přikládat ještě teplé jako obklady.
Tinktura se hodí zejména při čerstvých krvácejících ranách. Plnou hrst květů na 1 litr pravé pálenky nechte vyluhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C. Sceďte přes plátýnko a máte hotovo.

Mast nebo olej? Domácí výroba je jednoduchá!

Měsíčková mast a měsíčkový olej působí na podobné problémy. Vyzkoušejte, co bude pro vás vhodnější. Používají se na suchou a popraskanou pokožku, na otoky, křečové žíly, vředy, pro ošetření dětské pokožky, na ekzémy a další kožní problémy, včetně plísně na nohou i štípance od hmyzu.

Mast vyrobíme tak, že ve vodní lázni rozpustíme 250 ml kokosového oleje a vložíme cca 10 g květu. Louhujeme přibližně 2 hodiny, dokud všechny látky nepřejdou do masti. Pak přecedíme přes plátýnko a necháme ztuhnout. Na přípravu oleje vložte sušené květy měsíčku do skleněné nádoby a zalijte olejem, například olivovým nebo slunečnicovým. Kvítky musí být potopené, olej by měl být asi o 2 cm výš, než květy. Nádobu zakryjte víkem, dejte na slunné místo a nechte 4 týdny louhovat. Pak přeceďte a slijte do lahviček.

K TÉMATU  Vedra udeří naplno. Teploty mohou atakovat až 40 °C, varují meteorologové

Měsíček místo šafránu. Bylina pro chuť, barvu i zdraví

Už od starověku se řadí měsíček mezi koření. Jeho nahořklá, pikantní, trpká a slaná chuť připomíná drahý šafrán. Kořeníme s ním polévky, rýži, kuřecí a vepřové maso či jen chleba s máslem. Mladé lístky přidáváme do zeleninových jídel a salátů. Můžeme dozdobit měsíčkovým květem.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Práce na zahradě je úplně jiná úroveň štěstí a spokojenosti. Pro některé lidi je zahradničení mnohem víc než jen koníček. Není to jen o dřině a potu, zahradničení také pomáhá stabilizovat vaši náladu a zdraví. Příroda a lidé jsou spolu propojeni, je důležité trávit čas v těsném kontaktu s přírodou, protože má velký vliv na naše zdraví. Pokud jste se snažili práci na zahradě vyhýbat, máme pro vás 10 dobrých důvodů, proč byste zde měli trávit co nejvíce času.
Originalitě se meze nekladou, a to ani v případě takových detailů, jako jsou kuchyňské baterie. Díky různým barevným provedením můžete z té vaší učinit moderní doplněk, který bude v kuchyni třešničkou na dortu. Objevte krásu barev a dopřejte tak interiéru proměnu!
Toužíte po miminku, ale čáp k vám pořád ne a ne přiletět? Trpíte-li totiž nadváhou nebo rovnou obezitou, vaše šance na otěhotnění se mohou snižovat právě kvůli tomu.
Život zpěvačky Victorie Velvet vyhasl ve věku čtyřiceti let. Tato talentovaná umělkyně, narozená v Jihoafrické republice, vyrostla od svých patnácti let v České republice, kde také zahájila svou úspěšnou pěveckou kariéru. Její život však skončil tragicky, když ji v jejich turecké vile zavraždil její manžel David Tom Blyth.
„Zhasni a na nic se neptej!“ Vypadá to ve vaší ložnici nějak takhle? Neumíte prodat svoje ženství, charisma ani chlípné dovednosti, protože se pořád jen stydíte? Na to existuje medicína, kterou ovšem v lékárně nekoupíte. Kam se pro ni chodí?
Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.
Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.
Obnošené džíny, které už nosíte méně, ale vyhodit je nechcete. Pád snadných tipů a z vašeho odloženého kousku se může stát opět oblíbené oblečení. Tyhle chytré vychytávky vám ukážou, jak džíny vylepšit nebo využít na něco úplně jiného.
Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 
Nežijeme v Kalifornii ani v jiné lokalitě, kde sluníčko intenzivně hřeje po celý rok a zelenina či ovoce má několikero sklizní. Čtyři roční období znamenají mimo jiné přizpůsobit své tělo a jeho režim na počasí, které přijde. Na podzim byste se tedy neměla stravovat stejně jako v létě, kdy je tělo dobré spíš ochladit. Co udělá vašemu organismu dobře na podzim?

Výběr článků

Kmenové buňky jsou v kosmetickém oboru často skloňovaným pojmem posledních let. Jedná se pouze o přeceňované složky kosmetiky nebo jsou kmenové buňky skutečně zázračnou ingrediencí, která nám pomůže ke krásnější pokožce?
Pomalá píseň Say Something je celosvětově známá. Duo A Great Big World ji nahrálo spolu Christinou Aguilerou, a její tempo a slova dojímají i ty nejmenší! Malý kluk v autosedačce při jejím poslechu pláče, vypnout ji ale nechce!

Nepřehlédněte

Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
S blížícím se létem se všechny ženy těší na slunečné dny a plážové dovolené. Je to čas, kdy si můžeme vychutnat sluneční paprsky a přidat trochu barvy našemu životu. Ale abychom si užily sluníčka v plné míře, je důležité chránit naši pokožku a zároveň dosáhnout krásného a přirozeného opálení. V tomto článku vám přinášíme tipy na inovativní produkty, které vám pomohou dosáhnout dokonalého letního vzhledu. Od krému do solária až po samoopalovací krém na obličej - máme pro vás všechno!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek