Neděle , 20. 07. 2025

Ilja

Matka samoživitelka. Na co vše máte nárok? Přehled dávek a příspěvků na jednom místě

Být sama na výchovu dítěte, ať už z jakéhokoliv důvodu, není věc jednoduchá. Zapomeňme dnes na psychologický podtext a složitosti rodiče, který zvládá sám roli mámy – táty dohromady. Pojďme se zaměřit na čistě materiální stránku věci. I ta není jednoduchá. Na jaké dávky a příspěvky máte nárok a kde je žádat?
spatna matka
Zdroj: 123RF.com

31. 12. 2018

Nemusí to být nutně jen matka, kdo je sám na výchovu dítěte, i když v 90 % je to tak. Také termín samoživitelka není úplně přesný, nicméně se nejčastěji používá. Mnoho rodičů (otců) na své dítě přispívá pravidelně a podílí se i na nepravidelných výdajích typu sportovní výbava, jazykové kurzy, letní tábory apod. Spíše se tedy hodí termín, který používá i zákon: osaměle žijící rodič. A na co vše má ten, kdo vychovává dítě sám, nárok? Je mnoho druhů různých materiálních pomocí, příspěvků a dávek, které lze čerpat. Pojďme si je přiblížit.

Alimenty

Pravidelná měsíční platba od rodiče, který trvale s dítětem nežije. Její výše se vypočítává od měsíční mzdy rodiče, který platí, tj. většinou otce. Kromě alimentů je ještě možnost po dohodě nebo soudně získat příspěvky na další výdaje jako jsou léky, tábory, sportovní výbava, jazykové kurzy a další. Platit může ovšem pouze ten rodič, který je uveden v rodném listě. Pokud ho žena neuvede, nemá na platby alimentů nárok. Alimenty jsou uzavírány dohodou obou rodičů, není-li možné dospět k dohodě, jsou ustanoveny soudně. Jsou také vymahatelné a to i zpětně. Existuje i oficiální tabulka pro výpočet výživného, schválená Ministerstvem spravedlnosti ČR. Tabulka ale není pro soudy závazná, proto ji berte pouze jako orientační.

Porodné

Dříve měla na tento státní příspěvek nárok každá žena. I proto se porodnému říkalo někdy „kočárkovné“. Už je to ale jinak. Porodné již není vypláceno plošně, je určeno pouze pro maminky s nižšími příjmy. Konkrétně jsou to příjmy do 2,7 násobku životního minima tři měsíce před porodem. Do toho je počítán příjem celé rodiny, resp. všech členů, kteří spolu žijí v jedné domácnosti. Pokud je otec dítěte uveden v rodném listě, a nežije s matkou, je nutné ho oficiálně vyloučit ze společné domácnosti. Pak se jeho příjem nezapočítává. Porodné se vyplácí ve výši 13 000 Kč na jedno dítě, 10 000 Kč na dítě druhé. Žádejte na Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle trvalého bydliště matky.

PPM (tzv. mateřská)

U mateřské jsou podmínky stejné pro všechny matky, ať již žijí v páru či jsou na dítě samy. Podmínkou peněžité pomoci v mateřství  je být zaměstnaná nebo si v případě OSVČ platit nemocenské pojištění 270 dní v posledních dvou letech a 180 dní před porodem. Výpočet výše mateřské je pak odvíjen od výše mzdy, resp. od výše nemocenského pojištění. Mateřská je vyplácena po dobu 28 týdnů. Řeší Okresní správa sociálního zabezpečení.

Rodičovský příspěvek

Rodičovská dovolená pak ve většině případů rovnou navazuje na mateřskou a můžete ji čerpat až do 4 let věku dítěte. Zde je vše stejné pro samoživitelky i ostatní matky. Pro každého je pak vyměřena částka 220 000 Kč, která se podle zvolené délky rodičovské rozpočítává na tuto dobu rovnoměrně. Čerpání můžete měnit po třech měsících. Aktuálně se ale jedná o zvýšení této částky, termín, kdy k tomu dojde ještě není pevně dán. Žádejte na Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle trvalého bydliště matky.

K TÉMATU  Sladká holčička zpívá ukolébavku svému štěněti. To nejroztomilejší, co tenhle týden uvidíte

Přídavky na dítě

Jsou určeny pro péči o nezaopatřené děti. Pokud rodina či osoby žijící ve společné domácnosti nedosahují součtu příjmů ve výši 2,7 násobku životního minima, je jim určen přídavek na dítě. Ten se vyplácí až do věku 26 let dítěte (pokud dítě studuje) a je rozdělen podle věku dítěte. U dítěte do 6 let věku je to 500 Kč, od 6 do 15 let věku je to 610 Kč, od 15 do 26 let věku dítěte pak 700 Kč/měsíc. Žádejte na Úřadu práce.

Příspěvky na bydlení

Na tento příspěvek mají nárok jen ti, kteří mají nízké příjmy a jsou v místě bydliště hlášeni k trvalému pobytu. Dále se postupuje podle určeného koeficientu. Příjmy se dokládají každé čtvrtletí a podle nich je vypočítáno, na jakou výši příspěvku je nárok. Přesnou výši zkuste vypočítat v online kalkulačce nebo se zajděte zeptat na pobočku Ministerstva práce a sociálních věcí, které dávku vyplácí.

Dávky v hmotné nouzi

Je možné i čerpat dávky v hmotné nouzi. Mezi ně patří třeba příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc a další dávky. Některé jsou jednorázové, jiné i měsíční, v každém případě se ale vztahují pouze na ty, kterým po přídavcích na dítě, příspěvku na bydlení a dalších nezbudou žádné další prostředky na obživu.

Bude se hodit:

Na internetu si i můžete dopředu dávky spočítat. Na finančních portálech jsou volně dostupné kalkulačky Přídavků na dítě, příspěvku na bydlení, rodičovské i mateřské. Nečekejte, až vám vše vypočtou úřady a pro přehled si můžete vše dopředu sami spočítat.

V příštím díle přineseme přehled neziskových organizací a sdružení, které mohou také pomoci samoživitelkám s tíživou situací.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Zima se začíná velmi pomalu, ale nemilosrdně projevovat. Slunce zapadá velmi brzy - a v nočních hodinách už se vyšších polohách objevují mrazíky. To je nechvalné znamení blížících se zimních měsíců, během nichž se budeme snažit trávit co nejvíce času v teple našeho domova. A teplo je přeci důležité!
Survivor Česko & Slovensko 2025 odstartoval prvním dílem a hned přinesl nečekané změny. Kromě tradičního boje o přežití na opuštěném ostrově se letos soutěžící museli rozdělit do týmů podle úplně nového pravidla.
Ne, že by za vás bylinky vyřešily veškerá kila přibraná během vánočních svátků. Pokud je ale rády používáte, mohou vám pomoct nastartovat vaše trávení a tělo pak bude snadněji odbourávat nahromaděné tuky. Jestli jste se tedy rozhodly začít s hubnutím, klidně po nich sáhněte.
Dětem, které tráví nejméně sedm hodin denně u obrazovek chytrých zařízení, se mění struktura mozku. Ale již při dvou hodinách denně na počítači nebo mobilu se u dětí projevuje snížená inteligence, hůře čtou a nedokážou kvalitně komunikovat s okolím.
Nemoc si nevybírá, a proto se i v řadách slavných tváří setkáme s lidmi, kteří musí změnit svůj styl života a bojovat o to, aby byli zase zdraví.
Život ve volné přírodě pěkně zblízka. Ptáci se střídají přímo před vámi tak, jak je venku nikdy neuvidíte. Pro něco na zub si přijdou i zvědavé veverky. Stačí chytře umístit kameru a můžete si natočit podobný dokument o životě zvířat na vaší zahradě. Možná vás překvapí, kolik se jich tam vystřídá.
Pro někoho představuje relaxaci stejně jako jiné umělecké činnosti, pro jiné je to životní styl, pro další obživa. Origami se světem rozšířilo až v posledních letech a jeho obliba stále stoupá.
Hlavní rozdíl, kterým se vířivky liší od bazénu? Užíváte si je celoročně! Odhalit vyhřátou kouřící hladinu je paráda, třeba uprostřed noci, kdy můžete pozorovat hvězdy. Stejně tak skvělý zážitek je koupání v zimním období, kdy horká koupel kontrastuje s chladným vzduchem.
Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?
Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?
Chorvatsko je právoplatně jednou z nejoblíbenějších destinací Čechů. Pokud se letos chystáte navštívit tuto zemi, jistě se vám hodí pár tipů na krásná místa, ale také na změny platné od počátku roku 2023.

Výběr článků

Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Působení na sociálních sítích je dnes prakticky nutností. Právě zde se totiž celé dění světa odehrává. Lidé sdílí své dny, zážitky, také pracovní nabídky. Firmy prezentují své služby a produkty. Zkrátka a dobře kdo není na Instagramu, jako kdyby nebyl. Proto se snažte vyladit svůj profil k dokonalosti natolik, aby se z něj stala podoba pasivního příjmu. Jaké aplikace vám k dosažení kýženého množství sledujících pomůžou?
Kreativitě při balení dárků se žádné meze nekladou. Taštička vám sice ušetří čas, na druhou stranu, pěkný balíček v balícím papíru se stuhou nic nenahradí. Když se na balení trochu vyřádíte a přijdete s něčím originálním, vždycky to bude úspěch, a navíc do vaší práce s balením otisknete i svou snahu, a to se vždycky cení. Inspirujte se nápady na balení dárků ve videu.

Nepřehlédněte

Pokud jste se rozhodli, že regál je skvělým způsobem, jak dosáhnout úspory místa i zpřehlednění uskladněných věcí (může jít o potraviny, nářadí, nástroje, kanystry, přístroje a další), nyní stojíte před rozhodnutím, jaký regál si vlastně vybrat. V úvahu je třeba vzít hned několik parametrů.
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek