Neděle , 20. 07. 2025

Ilja

Kmenové buňky: Účinný pomocník v kráse nebo klamavý trend?

Kmenové buňky jsou v kosmetickém oboru často skloňovaným pojmem posledních let. Jedná se pouze o přeceňované složky kosmetiky nebo jsou kmenové buňky skutečně zázračnou ingrediencí, která nám pomůže ke krásnější pokožce?
kmenové buňky
Lidské tělo je tvořeno kmenovými buňkami. (foto: 123RF)

26. 07. 2021

26. 07. 2021

Co jsou to kmenové buňky?

Kmenové buňky jsou základním stavebním kamenem života. Mají unikátní schopnost přeměnit se na jakýkoliv jiný buněčný typ, opravit poškozené buňky či vytvořit úplně nové. Především přizpůsobivost a schopnost se replikovat činí z kmenových buněk jakési “univerzální” opraváře, díky kterým je například naše pokožka schopna se zahojit při poranění nebo poškození. Právě proto jsou kmenové buňky nenahraditelnou součástí života všech živočichů i rostlin. 

Druhy kmenových buněk 

Protože jsou kmenové buňky součástí nejen živočichů, ale také rostlin, můžeme je tedy podle jejich původu dělit na dva druhy – živočišné a rostlinné. Oba druhy kmenových buněk představují jakési “náhradní díly” potřebné pro opravu poškozených tkání.

Živočišné

Ačkoliv jsou embryonální neboli živočišné kmenové buňky nedílnou součástí lidského těla, je jejich použití v kosmetickém průmyslu spíše výjimečné. Proč? V dnešní době se živočišné kmenové buňky využívají především v medicíně, a to zejména při léčbě některých typů rakoviny. Živočišné se v posledních letech staly předmětem mnoha diskuzí především z etického a náboženského důvodu.

Velkou vlnu kontroverze vyvolává hlavně způsob jejich získávání z embryí. Zásadní je hlavně skutečnost, že se při jejich odběru embryo zničí, což je také důvodem kritiky jak etického rázu, tak toho náboženského. Kompromisem by mohlo být získávání živočišných kmenových buněk z pupečníkové krve, proti čemuž církev nemá výhrady.

Především z etických důvodů je tedy využití živočišných kmenových buněk v oblasti kosmetiky velice výjimečné. 

Rostlinné

Narazíte-li na kosmetiku, která má ve výčtu svých účinků i obnovu pružnosti a pevnosti pokožky za pomoci kmenových buněk, bude se s největší pravděpodobností jednat právě o nediferencované rostlinné kmenové buňky. Díky svým jedinečným vlastnostem jsou v posledních letech kmenové buňky hojně vyhledávanou ingrediencí v kosmetice, která pomáhá efektivně bojovat proti stárnutí pleti, vráskám, striím, ale i celulitidě či drobným jizvičkám.

K TÉMATU  Oči jsou oknem do duše: co o vás říká barva očí?

Účinky rostlinných kmenových buněk na pokožku

Většina žen chce být stále krásná, okouzlující a udržet si mladistvý vzhled co nejdéle. A tak je zcela přirozené, že se mnoho žen začne s přibývajícím věkem o svou pokožku zajímat o něco podrobněji. Právě věk totiž zásadně ovlivňuje přirozenou produkci i kvalitu kmenových buněk.

Po překročení třicátého roku schopnosti kmenových buněk upadají, jejich počet se snižuje, čímž začne pokožka v důsledku ubývání potřebných látek postupně ztrácet svou pružnost a mohou se začít objevovat první vrásky či jiné drobné nedokonalosti, jakými jsou strie a jizvičky.

Přestože se buňky z lidského organismu nikdy úplně neztratí, je občas potřeba jim trochu pomoci a poskytnout pokožce o něco větší péči, nežli je občasné použití tělového mléka po koupeli. Čím jsou rostlinné kmenové buňky pokožce tak přínosné a jaké účinky na ni mají?

  • Aktivní látky rostlinných kmenových buněk dokáží vyhledat poškozené místo na pokožce a zajistit její regeneraci, až po úplné obnovení.
  • Kmenové buňky poskytují ochranu kožních buněk.
  • Rovněž dokáží přirozenou cestou aktivovat tvorbu kolagenu.
  • Navracejí pokožce pružnost a pevnost.
  • Působí jako prevence i řešení při prvních známkách stárnutí pokožky či jiných estetických nedokonalostí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psychosomatika aneb nemoc jako řeč duše

Trápí vás suchá pokožka? Pomohou vám tyto účinné produkty přírody

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Večerníček slaví 60 let od prvního vysílání. Česká televize připravila interaktivní výstavu ve Strahovském klášteře, nové díly pohádek na Déčku i podcasty pro dospělé. Přinášíme přehled všeho, co letošní oslavy Večerníčku nabídnou.
V roce 1998 spatřila světlo světa argentinská telenovela „Divoký anděl“, která přinesla světovou popularitu zejména představitelce hlavní role, Natalii Oreiro.
Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.
Cesta k úspěšné kariéře může být složitá a plná výzev. Manažeři musejí být schopni rychle a efektivně implementovat své znalosti do pracovních procesů, rychle a správně rozhodovat a mít široký rozhled.
Snubní prsten je považován za žílu lásky. Nevěsta a ženich si je vzájemně nasazují při svatebním obřadu, jako symbol spojení, věrnosti a lásky. Také by se dal vnímat, jako symbol „vlastnictví”. Prstýnek dává ostatním jasně najevo, že dotyčná osoba není k mání, že už jeho nebo její srdce patří někomu jinému. Jejich symbolika se v průběhu staletí vyvíjela a stále vyvíjí v závislosti na tradicích a kultuře.
Home office je pro mnoho lidí splněným snem. Vždyť doma vás nikdo nekontroluje, šéf vám nedýchá na záda, nemusíte řešit kolegy a mnohdy můžete mít své vlastní pracovní tempo. Úskalím ale může být to, že domácí prostředí tak trošku svádí k prokrastinaci, ne vždy se do pracovního tempa člověk dostane tak rychle, jako ráno po příchodu na pracoviště. Co je ještě horší, mnohdy zapomeneme i pravidelně jíst, chybí nám pohyb a pak nekontrolovatelně přibíráme na váze. Jak tomu předejít?
V pondělí večer pražská O2 arena ožila ve velkém stylu. Legendární česká zpěvačka Helena Vondráčková zde oslavila své 77. narozeniny koncertem, který se nesl v duchu oslavy jejích 60 let na hudební scéně. Tisíce fanoušků, symfonický orchestr a desítky tanečníků a stepařů – to vše doprovázelo Vondráčkovou při její velkolepé show, která přilákala diváky všech věkových kategorií.
Petr Spálený, ikona české hudební scény, oslavil nedávno své osmdesátiny, přičemž tento životní milník zaznamenal sérií nezapomenutelných koncertů jak na domácí půdě, tak na Slovensku. Jeho hudební cesta, ozářená prvním hitem "Plakalo bejby" z roku 1967, svědčí o neochvějné lásce k hudbě a nepřetržité tvůrčí vášni. Spolupráce s předními textaři a skladateli, jako jsou Jiří Štaidl a Zdeněk Rytíř, Spáleného uměleckou dráhu nejen obohatily, ale i posunuly na novou úroveň. V rámci oslav jeho osmdesátých narozenin byla vydána kompilace "80/Největší hity & duety", která přináší přehled jeho největších hudebních úspěchů a duet. Spálený, který se nechal slyšet o možném novém albě, zůstává i v pokročilém věku stále aktivní na hudební scéně, což dokazuje, že jeho vášeň pro hudbu je nekonečná.
Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.
Máte v plánu vyrazit na nákupy letních kousků? Pak se poohlédněte po plastovém kabátku, divoce vzorovaných šatech a něčem průhledném. Chcete-li jít s módou, pak nezapomeňte ani na vykrojené plavky!
Asi pro vás není žádnou novinkou, že s přibývající propojeností všeho a všech se ztrácí schopnost se skutečně odpojit. Mozek je zaplaven doslova nevysychajícím proudem informací, které zároveň nedokáže zpracovat. Co se vlastně děje a co můžete dělat pro svůj spokojený život?
Nabídka kroužků pro školní, ale i předškolní, děti je v současné době mimořádně bohatá. Potřebují děti organizovanou zábavu? Mají si mimo školu rozvíjet své znalosti ve vzdělávacích kroužcích? Určitě ano, ale musíte zvážit, kdy je třeba nechat svoje ambice spát. Pro děti je prospěšný i čas, kdy doma jen tak lelkují. Kolik kroužků už je moc? Jaký kroužek dítěti sedí nejlépe?

Výběr článků

Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.
V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Vietnam je turisty hojně navštěvovaný, a to zcela zaslouženě. Je to nádherná země s přátelskými lidmi, krásnou přírodou, zajímavou faunou a flórou, architekturou, historií i jídlem. Po Vietnamu můžete klidně cestovat týdny, nebo dokonce měsíce, a stále vám zůstanou neprozkoumaná místa. Co navštívit ze všeho nejdříve?

Nepřehlédněte

Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek