Domů » Životní styl » Kam letos míří Češi na dovolenou? Žádné moře, vede chalupa
Životní styl

Kam letos míří Češi na dovolenou? Žádné moře, vede chalupa

Letní dovolená na chatě
zdroj: 123Rf.com
Navzdory tomu, že dnešní možnosti cestování jsou mnohem větší a rozmanitější než kdykoli jindy, stále více tuzemáků dává přednost pobytu na vlastní chalupě. Proč nad zahraniční exotikou vyhrává letní dovolená v našich krajích na celé čáře?

Pomalu přichází čas dlouho očekávaných dovolených. Pro mnohé už ale každoroční zasloužený relax dávno nemá nic společného s azurovým mořem, bílým pískem a různobarevnými koktejly. Velká část Čechů totiž touží po útočišti v přírodě nebo na venkově, kde si na zápraží letního sídla v tichosti dopřejí šálek kávy. Alespoň tak to vyplývá z průzkumu realizovaného agenturou STEM/MARK. Díky němu nedávno vyšlo najevo, že každý pátý Čech chatu nebo chalupu vlastní. Téměř 40 % pak o prázdninovém rekreačním objektu sní, s tím, že na jeho koupi intenzivně šetří.

Klid, pohoda a bezpečí. To je naše

Podle odborníků s tím má hodně co dočinění otázka bezpečí, neboť události, které se v posledních letech odehrály v různých koutech světa, většinu lidí od cestování odradily. Možná v tom má trochu prsty i pohodlnost, protože k dovolené v našich luzích a hájích není třeba pas ani speciální očkování. A pravdou také je, že dnešní chalupy poskytují takový luxus, že v nich jejich rekreantům ke štěstí vlastně vůbec nic nechybí. Bez čeho se lidé i v létě odmítají obejít?

Telka s WiFi? Naprostá nutnost

Na základě výše zmíněného průzkumu se rovněž zjistilo, že dnešní rekreační objekty plní funkce plnohodnotného domova s kompletní – a mnohdy i luxusní výbavou. 52 % našinců chce mít i o prázdninách k dispozici základní televizní nabídku a dostatečně silný mobilní signál. Pro 23 % je téměř nemyslitelné, aby na chalupě chyběl vysokorychlostní internet. Tak jistě, virtuální spojení se světem je v jednadvacátém století nutné za všech okolností. Zbytek preferuje dopravní dostupnost a přijatelnou vzdálenost většího města, protože počítá s tím, že se na sklonku stáří na chatu přestěhuje natrvalo.

Mám to tady pěkné, že?

Celá polovina vlastníků také upřímně přiznává, že svůj „náhradní“ dům pečlivě zvelebuje ze všech stran, protože jim nesmírně záleží na tom, co si o objektu pomyslí kolemjdoucí. Třetina se pak do řemeslných prací vrhá vlastními silami, neboť nevěří schopnostem najatých pracovníků.

A co vy, letos míříte k moři nebo na chatu?

MOHLO BY  VÁS ZAJÍMAT:

Výběr dovolené. S dětmi se radikálně změní požadavky a priority

Chůze jako fitness i zprostředkovatel zdraví. Co všechno z procházky získáte a jak správně chodit?