Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Jak se ženy vnímají v různých etapách svého života?

Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
jak se ženy vnímají
Ženy se během života vnímají různě. (foto: 123RF)

03. 08. 2021

03. 08. 2021

Jak se ženy vnímají? Dnešní doba naštěstí nabízí ženám mnoho šikovných pomocníků a udělátek, s jejichž pomocí si mohou alespoň částečně dopomoci k vytouženému „dokonalému“ vzhledu. A tak každodenně saháme pro kulmy, žehličky na vlasy, stahovací nebo naopak zvětšovací spodní prádlo.

Pravidelně navštěvujeme kadeřnici, kosmetické salony i solária (pokud jsme zrovna neuvízly uprostřed nouzového stavu) a podstupujeme bolestivé procedury, nemluvě o desítkách minut, které věnujeme každý den make-upu. Proč? Jednoduše proto, že se to od nás očekává.

Pokud patříte mezi tu hrstku sebevědomých dam, které své nedostatky milují a respektují, jste šťastná žena. Buďme ale upřímné – moc takových mezi námi není. Ženy se nejspíše s přísným okem kritika vůči své osobě už rodí. Je naše přirozenost, že na sobě celý život hledáme nějaké nedostatky, jejichž význam a důležitost se mění v závislosti na věku.

Abychom se nepohybovaly jen v teoretické rovině, podíváme se na konkrétní etapy ženského života i to, jak se během nich můžeme vnímat. 

Kluk nebo holka?

V minulých letech se u dětí v raném věku příliš nekladl důraz na genderové rozdělení tak, jako tomu je dnes. Vlivem tohoto způsobu výchovy se mohly některé slečny potýkat v pozdějších letech s pochybnostmi o své ženskosti.

“Zhruba od 6 do 13 let mě i mé sestře nechávala naše matka stříhat vlasy u kadeřnice (v tom lepším případě) na účes zvaný „podle kastrolu“. V dětství jsem z toho měla lehké trauma. Jiné holčičky nosily čelenky, mašle a copánky a já měla na hlavě hřib.

Možná i díky tomu chlapeckému sestřihu jsem vyhledávala společnost spíše chlapců, než děvčat a podle toho se rozvíjely i mé záliby. Střílela jsem z praku, hrála fotbal, lezla po stromech. A zdaleka jsem nebyla ve svém okolí jediná,”  říká čtenářka Míša.

Jak to vidí žena: Kromě občasných pochybností o své jemné holčičí stránce je dětství asi jedinou etapou života ženy, kdy nemá potřebu sama sebe neustále hodnotit.

Puberta – čas mnoha změn?

Po bezstarostném dětství nastává mezi 13 a 16 rokem v holčičím životě důležitý zlom. Je to doba, kdy se dívčí tělo mění a dozrává. Ne u všech dívek je však proměna v ženu stejná. U některých z nás je patrná na první pohled, oproti tomu u jiných téměř vůbec. Právě to je častou příčinou prvního porovnávání se s ostatními ženami v okolí. Puberta velmi ovlivňuje to, jak ženy samy sebe vnímají v dalších letech. 

“V pubertě u mě byla jediná změna patrná v tom, že mi konečně dorostly vlasy a také to, že jsem poznala „kouzlo holčičích dní“. Zbytek mého těla bohužel nezaregistroval téměř žádnou proměnu v ženu. S humorem jsem tenkrát říkávala, že mám prsa po dědovi,”  popisuje čtenářka Míša.

Jak se vidí žena: Otravné pupínky, zvětšující se boky, měnící se poprsí a mnoho dalších faktorů, které nás nutí srovnávat se s ostatními a kritizovat se za své drobné nedostatky.

K TÉMATU  Příprava na léto. Do vody padáme často, ať už u bazénu nebo u moře. Pokud to ale někdo natočí, pro ostatní je to vždycky zábava

Jak se ženy vnímají během dospělosti?

Kritické období pro ženské sebevědomí nastává mezi 17 a 25 rokem. Vlivem módních trendů a všudepřítomných takzvaných ženských ideálů je toto období zatěžkávací zkouškou ženského sebevědomí. Ostatně to také dokazuje komentář čtenářky Míši.

“Při své výšce 168 cm jsem vážila 44 kg. Stres a životní styl mi znemožnily se alespoň trochu zaoblit. Neustále jsem se trápila vědomím, že jsem vychrtlina bez tvarů, co má do ženské daleko. Trpěla jsem syndromem “oblečeného ramínka.“

Jak se vidí žena: Mnoho z nás se v tomto období snaží dosáhnout dokonalosti. Některé z nás se mučí hladovkou ve falešném přesvědčení, že musí zhubnout, jiné koketují s myšlenkou svěřit své tvary do rukou plastických chirurgů. 

Těhotenství

Těhotenství je období mnoha změn a také mnoha emocí. Každá žena se během něj vnímá naprosto rozdílně. Některé z nás si připadají nemotorné, velké a neatraktivní a jiné s úžasem a obdivem žasnou nad tím, čeho je jejich tělo schopné. 

“Těhotenství bylo jediné období, kdy jsem se sama na sebe mohla podívat, aniž bych hledala nedostatky. Milovala jsem to, jak se mé tělo měnilo a tvarovalo,” říká Míša.

Jak se vidí žena: Ačkoliv je toto období především hormonální bouří a plné nevyrovnaných emočních stavů, málokterá žena se ubrání zasněného a obdivného pohledu na své rostoucí těhotenské bříško. V tomto období většinou “oko kritika” na čas oslepne a přesně tak by to mělo být. 

Po porodu

Mnoho žen vnímá své tělo po porodu spíše negativně. Povolené bříško, prsa podléhající gravitaci, jizvičky, celulitida. Do toho vzbouřené mateřské hormony, neustálá únava z nedostatku spánku a šatník plný oblečení, které vám pravděpodobně tlupa škodolibých skřítků přešila na menší velikost.

Žena, která je čerstvou maminkou, je si svých „nedostatků“ sice vědoma, ale díky spoustě nových povinností spojených s péčí o novorozence si jich příliš nevšímá. Nejsou zkrátka prioritou.

Jak se vidí žena: Změna nastává asi půl roku po porodu. Novopečená maminka si osvojila dovednosti v péči o miminko, naučila se rozpoznávat jeho potřeby, ustálil se denní harmonogram a tím vznikl i prostor a čas mít chvilku pro sebe. V jistém směru to má na většinu žen nepříznivý vliv. Namísto toho, aby odpočívaly, relaxovaly a hýčkaly se, tráví nově nabytý volný čas tím, že se mučí zkoušením záhadně smrsknutého oblečení a zkoumáním sama sebe v zrcadle.

Povzbudivá slova čtenářky Míši aneb jak to vidím já...

“Nedávno jsem překonala třicítku. Stále mám o 10 kg více, než před otěhotněním. Synek je školák a já už dávno nemohu stopy po těhotenství, které jsou stále viditelné, odůvodnit tou kouzelnou větou „vždyť jsem nedávno porodila“. Zůstal mi větší zadek i prsa a bradu také nemám jednoznačně jen jednu. Přišel střední věk a já odhaluji stále více svých nedokonalostí.”

Ačkoliv se Míša považuje za „aktivní“ ženu, dle jejích slov jí strach nedovolí chodit na noční ochutnávky do lednice, protože ví, že následky by byly kruté a okamžitě viditelné. Při odchodu z domu už se nespoléhá jen na řasenku a lesk na rty, ale tvorba obličeje, se kterým může bez obav vyjít ven, ji vtipně připomíná spíše mumifikaci. 

K TÉMATU  Jak se zbavit únavy a co je její příčinou?

Přísnost jejího sebekritického oka se projevuje ve střídavých intervalech. Má období, kdy se cítí v psychické pohodě, pozitivně naladěná a spokojená. “Znáte to. Takový ten pocit „ještě to není tak tragické“. Pak ale přijde období, kdy se zásadně vyhýbám zrcadlu. Připadám si sama ze sebe tak zoufalá, že se mi ani nechce mezi lidi. Před odchodem ven se desetkrát převléknu, a nakonec stejně skončím zhroucená na posteli v depresi, že prostě nemám v šatníku nic, v čem bych si nepřipadala jako velryba.” 

Recept na pozvednutí nálady

“Nedávno jsem učinila šokující odhalení, které říká, že žena řeší krizi nakupováním. Ženy údajně hojí své bolístky a neúspěchy utrácením životních úspor v obchodech s hadříkama, a tak jsem se rozhodla to taky vyzkoušet a víte, co? Efekt byl opačný. Z deprese jsem šla nakupovat v naději, že mi to zvedne náladu a vracela jsem se domů ještě více znechucená, než jsem do obchodu jela.

Jednoduše na mě prostě nic neměli. Podle Míši existuje na dny, kdy sama sebe vážně nesnášíte, jen jediný lék. “Vyrazte se svým splínem z velkého zadku, povislého bříška nebo jiných nedostatků na procházku a POZORNĚ se rozhlížejte kolem sebe. To je můj spolehlivý způsob, jak si zvednout náladu.

Vždy, když vidím 20, 15 ale i 10leté slečny, bezdětné a o 10 i více let mladší, než jsem já, které jsou více široké nežli vysoké, a přitom své tvary hrdě nosí a vystavují bez studu (někdy i soudnosti) v minisukních, šatečkách a topíkách těsně pod prsa, hned mi trošku poskočí sebevědomí.

V hlavě mi totiž zní sladký hlásek, co říká: „Koukej, vidíš to? Je to mladá baba, bez dětí, bez starostí, se spoustou volného času na cvičení a sport. Ještě na tom nejsi tak špatně.“ Takže nezoufejte milé dámy, nejste v tom samy.”

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menopauza se nedá obejít. Jak zharmonizovat tělo a cítit se skvěle

Ex neunesel rozchod. Co dělat, když na vás začne házet špínu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Krásné a zdravé pokojové rostliny ozdobí jakýkoliv interiér. Jsou jakýmsi živým elementem, který by nikde neměl chybět. Víte však, jak se o pokojové rostliny starat, aby vypadaly stále perfektně a dělaly vám dlouhá léta radost?
Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
Fascinují vás příběhy lidí s všemožnými podivnými chorobami či tělesnými deformacemi? Připadáte si kvůli tomu jako lidské hyeny? Nezoufejte si, podle amerických psychologů to je naprosto normální.
Holčička si zamilovala štěně jménem Oakley, které rodina čerstvě adoptovala. Spokojený pejsek sladce spí, zatímco mu malá pečovatelka zpívá ukolébavku. Co na tom, že je to falešně a občas to trochu tahá za uši, Oakley si zkrátka láskyplné obětí užívá.
Také přemýšlíte, že by se vaší domácností proháněl robotický vysavač? My to vyzkoušeli, abychom se přesvědčili, zda je třeba jej chválit, nebo zda si ještě počkáme na pokrok. Proč jsme byli nadšeni, a co jediné vysavači nemůžeme odpustit?
Letadlem, autem, autobusem nebo třeba vlakem? To je jedna z otázek, kterou si pokládáme v okamžiku, kdy se chystáme do dovolenkového ráje. Pokud však hodláte vyrazit do populárních destinací, kam se dostanete vzduchem i po souši, povíme vám, proč je právě auto ideální volba.
Česká zpěvačka Michaela Nosková se rozhodla poprvé otevřeně promluvit o domácím násilí, které trvalo tři roky. Její expartner ji psychicky i fyzicky týral. Nyní svůj příběh sdělila veřejnosti a popsala své pocity.
Česká republika nabízí mnoho krásných míst pro letní dovolenou. Ať už hledáte relaxaci u vody, aktivní turistiku v horách, nebo objevování historických památek, najdete zde něco pro každého. V tomto článku vám představíme nejzajímavější destinace pro letní dovolenou v ČR, které zahrnují Lipno, Český Krumlov, Krkonoše, Moravský kras, Lednicko-valtický areál, Pálavu, České Švýcarsko a Máchovo jezero. Připravte se na letní dobrodružství plné nezapomenutelných zážitků.
Obývací pokoj je srdcem každého domova. Je to místo, kde trávíte spoustu času s rodinou
a přáteli, relaxujete po náročném dni, a kde se odehrávají často nezapomenutelné chvíle. Pohodlná a stylová křesla dotvářejí atmosféru obývacího pokoje a dělají z něj jedno
z nejpříjemnějších míst domova. V tomto článku se zaměříme na výběr toho pravého křesla do obýváku, které splní vaše potřeby a přinese do interiéru zároveň nádech elegance.
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.

Výběr článků

Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
Trendem poslední doby, zejména mezi mladými lidmi na různých sociálních platformách, je pojem zvaný body count. Možná už jste o něm slyšeli, možná vás úplně minul. Co to ten body count vlastně je? Proč se najednou tolik řeší? A co o nás vypovídá?
Mezi poruchy příjmu potravy rozhodně nepatří jenom bulimie nebo anorexie. O nemoci zvané orthorexia nervosa jste možná ještě neslyšeli. Jde o skutečnou posedlost zdravým stravováním. Co všechno s sebou tato nemoc přináší?

Nepřehlédněte

Chcete si říct o zvýšení platu, ale nevíte, jak na to? Znalost vlastní hodnoty a správné načasování jsou klíčové. V tomto článku zjistíte, jak si připravit argumenty, využít správné fráze a kdy je nejlepší okamžik k rozhovoru o platu. Prozkoumáme i průměrné platy v různých regionech, abyste mohly jednat s fakty. Nebojte se prosadit a získejte odměnu, kterou si za svou práci zasloužíte.
Umělecký svět znovu smutní. Ve věku 77 let po těžké nemoci zemřel Vlastimil Harapes. Tuto informaci potvrdil tiskový mluvčí Národního divadla, Tomáš Staněk.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek