Středa , 24. 04. 2024

Jiří

Jak se bránit agresivnímu chování

Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
jak se bráni agresivnímu chování
Agresivní chování se projevuje stále více i u žen. (foto: 123RF)

23. 04. 2021

Co vše patří k agresi

Jak se bránit agresivnímu chování a jak vlastně vypadá? Častým projevem agrese je šikana. Šikanování je všudypřítomné a může nás doprovázet celý život. Začíná v rodině, ve školce, pokračuje na všech úrovních školního vzdělávání, v zájmových skupinách, v zaměstnání, v partnerských vztazích a končí třeba týráním seniorů.

Jednou z forem šikany je mobbing. Jde o systematické intrikování, pomluvy či zlomyslné jednání na pracovišti, jehož cílem je poškodit druhého. Podobný je i bossing, jen s tím rozdílem, že jej používá vedoucí proti svému podřízenému.  

Častá je v současné době kyberšikana, využívající sociální sítě a další komunikační prostředky. Patří sem i stalking, cybergrooming (zmanipulování oběti k osobní schůzce, jejímž výsledkem má být fyzické násilí nebo sexuální zneužití), podobný je i childgrooming zaměřený na zneužití dětí.

Jak se bránit agresivnímu chování a napadení na veřejnosti

Agrese tedy může mít mnoho různých podob. Proti některým je obrana velmi těžká a neobejde se bez pomoci profesionálů. Pojďme tentokrát probrat, jak se zachovat, když vás někdo napadne na ulici.

Napadení může být slovní, fyzické, ale i kombinované. Co dělat, když půjdete po ulici a někdo po vás plivne, začne vám nadávat, bude do vás neúměrně strkat v dopravním prostředku spolu se slovním napadáním?

Než se začnete bránit, měli byste rychle zvážit případné následky. Obrana totiž musí být vždy přiměřená. Jestliže se vám zdá, že agresor je pod vlivem narkotik, chová se jako duševně nemocný, je třeba přemýšlet, zda jej svou obranou nevyprovokujete ještě více. A zda tím nebudete riskovat své zdraví. Obrana může být v takovém případě kontraproduktivní a laik těžko rozpozná, zda jednat tak či raději ustoupit.

Policie každopádně nedoporučuje brát právo do svých rukou. Pokud jste napadeni na veřejném místě, je nejlepším řešením zajistit svědky, zdokumentovat agresivní jednání a přivolat policejní hlídku.

K TÉMATU  5 nejlepších katastrofických filmů podle skutečných událostí

Pasivní jednání znamená vyhnout se konfliktu

Ne vždy je čas nebo vhodná doba na volání policie. Málokdy totiž násilník čeká na místě, až se dostaví hlídka. Pokud není někde poblíž, může to být problém. Právě tak se svědky. Všichni někam spěchají a zůstat stát s násilníkem bez možné obrany může znamenat krutou konfrontaci, na kterou doplatí vaše zdraví.

Pokud u vás nemá napadení fyzické následky ve formě zranění, poškození oděvu či věcech, které s sebou nesete, zvolte pasivní přístup. Ignorujte jeho jednání a rychle pospíchejte pryč. Třeba vystupte z tramvaje o stanici dřív, raději počkejte na další. Přejděte na druhý chodník. Cílem je v podstatě utéct. Když zůstanete na místě, může i pasivní přístup, jako je mlčení a nereagování, u některých agresorů vyvolat reakci ve formě dalšího napadání.

Po útěku zůstává pachuť ublížení

Když se agresivitě z nějakého důvodu na místě nepostavíte, zůstává ve vás možná pocit, že vám bylo ublíženo. Že s vámi bylo nespravedlivě jednáno. Staré přísloví „Kdo uteče, vyhraje“ je ale v tomto případě dobrou radou.

Snažte se sama sobě vysvětlit, že jste si vlastně pomohla. Zabránila jste rozvoji agresivity a možná jste si uchránila zdraví. Věnujte chvilku meditaci, pomodlete se, pusťte si oblíbenou hudbu. Věnujete se prostě své oblíbené činnosti a sama se sebou se smiřte. Ne všemu zlému, co vás ve světě potká, totiž dokážete zabránit. A kdybyste agresorovi odpověděla stejným způsobem, stal by se v podstatě agresor i z vás.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Děti a šikana: jak pomoci svým dětem ji překonat?

Online svět vašich dětí. Jak poznat, že je na internetu vaše dítě závislé?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Krásný den všem dámám v naší lize! S blížícím se jarem je nyní ideální čas připravit své tělo na novou sezónu. A co je lepšího než začít s osvědčeným jarním detoxem? V tomto článku se podělíme o jednoduché tipy na přípravu zeleninového smoothie a připravíme si detoxikační polévku. A v neposlední řadě, prozradíme 4 kroky, jak s detoxikací začít jež v únoru.
V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Váš přítel má z předchozího vztahu dítě a vy se obáváte, zda novou situaci všichni obstojně zvládnete? Máme pro vás několik tipů, se kterými se na celou situaci můžete podívat z té lepší stránky. Co dodržet, aby to fungovalo?
Jak vypadá vaše každodenní rutina v péči o pleť? Možná začínáte a končíte odličováním, ale vaše pokožka vyžaduje mnohem víc. Zařaďte proto do své pravidelné rutiny také face baňky, s jejichž pomocí můžete rozproudit krev ve vaší pokožce.
Vzhled dnes hraje hlavní roli. Na základě celkové vizáže si vytváříme první dojmy a názory na druhého člověka. Hodnotíme v čem přišel, jestli má mastné vlasy nebo jak na tom jsou jeho nehty. Ano, i nehty o člověku mnoho prozradí. Zejména to, jestli dbá na detaily či nikoliv.
Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.
Tenhle batoh odolá dešti i polití, a proti krádežím v davu nebo hromadné dopravě je také imunní. Praktické zavazadlo usnadňuje život ve městě i na výletě. Vnitřní prostor, kapsy i kapsičky vymýšlel evidentně někdo, kdo má s chozením s ruksakem na zádech bohaté zkušenosti.
Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
Těhotenství je krásné a vzrušující životní období, které neustále přináší nové výzvy a zážitky. Jednou z takových výzev může být cestování během těhotenství. Bez ohledu na to, zda plánujete relaxační dovolenou nebo podnikáte služební cestu, je důležité zvážit zvláštní potřeby a rizika spojená s tímto obdobím. Tento článek vám poskytne užitečné rady, jak bezpečně cestovat v těhotenství, a také se zaměří na důležitost kvalitního cestovního pojištění pro těhotné ženy.
Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.
Nejúspěšnější český autor současnosti Patrik Hartl začal natáčet filmovou komedii podle své knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. V den první klapky prozradil režisér i herecké obsazení filmu.

Výběr článků

Tak ještě asi před deseti lety mělo vyhledávání partnera na internetu špatnou pověst. Ženy se bály, že inzeráty na seznamkách zadávají pouze zoufalci nebo muži, kteří touží po nezávazném sexuálním vztahu. Doba se však změnila. Internetové seznamky jsou dnes uznávaným seriózním způsobem, jak najít toho pravého. Šance je tedy vysoká.
Když se naším pozemkem prohnala povodeň, zůstali jsme jako opaření. Nejen, že jsme se museli vyrovnat se ztrátou milovaného psa a tím, že jsme přišli o auto, ale rodiče se s tou situací dodnes nevyrovnali.
Prostředí má hodně společného s tím, jak se naše pokožka chová a jak vypadá. Když je horko a vlhko, pokožka může být mastná z přebytečné vlhkosti. Když je zima a sucho, pokožka může být vysušená. Nemluvě o dalších environmentálních stresorech, jako je znečištění ovzduší, sluneční záření, klimatizace a další. Když se mění roční období, mění se i prostředí kolem nás. Kůže se musí přizpůsobit novým klimatickým podmínkám, ale můžete jí práci trochu usnadnit zavedením správné péče o pleť. Když se mění roční období, měla by se měnit i vaše rutina týkající se péče o pleť. Zvažte tyto podzimní tipy péče o pleť, které vám pomohou udělat stejně hladký přechod z léta do podzimu, jako je vaše pokožka.

Nepřehlédněte

Dobře se odlíčit, hydratovat pleť nebo se dostatečně chránit před sluncem… Jsou určitá pravidla, která fungují, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje něco jiného. Co přesně?
Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek