Sobota , 19. 07. 2025

Čeněk

Imunitní systém: dýně, bylinky, domácí sirupy a další naše tipy, které podpoří vaše tělo na podzim

Nežijeme v Kalifornii ani v jiné lokalitě, kde sluníčko intenzivně hřeje po celý rok a zelenina či ovoce má několikero sklizní. Čtyři roční období znamenají mimo jiné přizpůsobit své tělo a jeho režim na počasí, které přijde. Na podzim byste se tedy neměla stravovat stejně jako v létě, kdy je tělo dobré spíš ochladit. Co udělá vašemu organismu dobře na podzim?
Podzimní plískanice se blíží. Posilte imunitní systém a podpořte své zdraví
zdroj: 123RF.ccom

12. 09. 2019

Přemýšlejte, jak se zahřát a podpořit imunitu

Dobrou volbou pro podzimní obědy či večeře jsou polévky nebo teplá zelenina. Polévky zahřejí, zasytí a posílí imunitní systém. Můžete udělat třeba vývar a přidat sezónní zeleninu, například pórek, květák, kapustu, brambory. Luštěniny polévky zahustí nebo mohou být dobrou přílohou či dokonce samostatným hlavním jídlem. Dodají tělu bílkoviny, vitamíny skupiny B a obsahují značné množství vápníku, fosforu a železa. Velmi vhodné jsou pro diabetiky, snižují hladinu cukru v krvi, protože mají nízkou hladinu glykemického indexu.

Letní zelenina končí. Vsaďte na druhy, které zahřejí

Ještě v září a říjnu budou dozrávat rajčata či papriky, které ráda zkonzumujete v syrovém stavu. Ale jak přijdou podzimní plískanice, tělo je potřeba zahřát a vitamíny a vlákninu doplnit klasickou podzimní zeleninou a ovocem. Je určitě lepší využít toho, co právě dozrává, než si kupovat zeleninu ze skleníku nebo dovezenou přes půlku světa.

Vsaďte na dýni

Vyberte si dýni, červenou řepu, lilek, cukety, mrkev, cibuli, česnek, fenykl, pórek, hlávkovou i růžičkovou kapustu či květák. Dýně jsou zásobárnou betakarotenu a skvělým zdrojem důležitých vitaminů skupiny B, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu. Nemusíte z dýně vyrábět „jen“ polévku. Dá se upéct samostatná nebo s masem, gratinovat se sýrem, použít jako zahušťovadlo do omáček či zeleninových pokrmů. Na webu najdete spoustu tipů, co všechno z ní vyrobit.

Nezapomeňte na ořechy, semena, med a vejce. Výživový specialista Petr Havlíček doporučuje každý den rozlousknout a sníst čtyři – pět ořechů. Je jedno, jakých. Každý má pozitivní vliv na lidské zdraví.

Na podzim a v zimě můžete jídla víc okořenit. Více než v létě používejte chilli papričky, skořici, kari nebo kurkumu. Ostrá chuť zamezuje množení bakterií, rozptyluje chlad a posiluje imunitní systém.

K TÉMATU  10 000 kroků denně je vaše nová výzva

Bylinkové čaje

Bylinkové čaje mají velmi prospěšný vliv. A pokud jste si přes léto usušila bylinky z vlastní zahrádky nebo z okolní přírody, přijdou v příštích měsících vhod. Pití bylinkových čajů je skvělou prevencí, která prakticky nic nestojí. Ale například mátový čaj spíš chladí, ten si ponechte zase na jaro a léto. Přejděte na zázvor, šípek, černý bez, jeřabinu, mateřídoušku, dobromysl, jitrocel nebo rakytník.

Sirup domácí výroby

Z některých bylinek jste určitě už v létě připravila sirup. A pokud ne, máte ještě možnost jej vyrobit třeba z úžasného rakytníku, velkého zdroje vitamínu C. Zapomeňte na kupované sáčkové rádobyléčivé přípravky. Raději přelijte rakytníkový, šalvějový nebo jitrocelový sirup teplou (ne vařící) vodou, doplňte kouskem pomeranče nebo limetky a skvělý horký nápoj máte hotový.

Nezapomeňte na pohyb

V létě je cvičení snazší. Chození, běh, jízda na kole, plavání. Veškeré tělesné aktivity v přírodě se provádějí snáz v pěkném počasí. A řada z nás pak na podzim s cvičením skončí, protože se nám nechce vyrazit do tmy, mlhy, či dokonce deště.

Pokud se vám nechce do tělocvičny, vytvořte si svou sestavu a každý den alespoň dvacet minut cvičte doma. Nebudete mít na jaře problémy s „hubnutím do plavek“ a udržíte si kondici po celou zimu. To se vám mimo jiné bude hodit, třeba až vyrazíte na lyže nebo s dětmi bruslit.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rozhodli jste se, že do vašeho života zařadíte pohyb a budete tak dbát na celkové zdraví? Nebo se zkrátka jen chcete vrátit do formy či vyrýsovat svaly? Vedle zdravého jídelníčku je třeba začít i cvičit, ale už dávno neplatí, že musíte docházet jen do posilovny. Vytvořte si vlastní soukromé fitko u sebe doma.
Nakupování dárků přes internet roku od roku roste. Co nesmíte přehlédnout, aby vše proběhlo hladce a hlavně včas? Dodržujte následující rady!
Každý z nás občas zalže – ať už se jedná o milosrdnou lež, anebo prostě jenom proto, aby vypadal dobře a udělal dojem na ostatní. Ale, jak se říká, lež má krátké nohy! O tom ví něco i lidé, co se s námi podělili o své příběhy a zažili trapas při provalení se jejich výmyslů.
Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!
Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!
V dnešní době je velmi jednoduché zajít do obchodu a koupit si síťku pomerančů nebo citronů. Je to samozřejmě skvělé řešení vitaminu C, rozhodně lepší než polykání tabletek, které kromě vitaminu C obsahují celou řadu dalších nepotřebných látek.
Všude kolem sebe slyšíme, jak důležitá je poctivá hydratace těla, a to nejen pro zdravé fungování organismu jako takového, ale i z hlediska krásy naší pleti, pružnosti pokožky a nádherných vlasů. Pak je tu zase opačná stránka mince - neustále tipy a triky, jak nejlépe odvodnit svůj organismus v naději, že si díky tomu pomůžeme od pár kil. Jenže to ani zdaleka není spásou, naopak to může být těžký hazard se zdravím.
Bývalá česká eurokomisařka Věra Jourová byla oceněna titulem Women of Europe v kategorii žen ve vedoucích politických funkcích. Tento úspěch završil její desetileté působení v evropské politice, během kterého zastávala významné posty na evropské i domácí úrovni. Jourová ocenění převzala během slavnostního ceremoniálu v bruselském muzeu BELvue.
Rekonstruujete a přemýšlíte nad tím, čím byste si zkrášlili holé stěny? Pokud vám nestačí obyčejná malba, pak můžete vyzkoušet další oblíbené způsoby stěnové dekorace. Některé výzdoby stojí čas i peníze, jiné pořídíte doslova za pár korun a máte je na zdi cobydup.
Toužíte po zahradě? Nebaví vás prázdný a špinavý balkon? Poradíme vám, jak z vašeho balkonu nebo lodžie vykouzlit vlastní soukromou oázu klidu.
Natáčení komedie 3Bobule z vinařského prostředí začalo v první polovině července sice překvapivě v Praze, ale po třech natáčecích dnech se filmaři přesunuli na jižní Moravu. Tady s přestávkami pracovali do poloviny srpna. Co si o filmu myslí sám režisér a hlavní protagonisté?

Výběr článků

S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.

Nepřehlédněte

Práce na zahradě je úplně jiná úroveň štěstí a spokojenosti. Pro některé lidi je zahradničení mnohem víc než jen koníček. Není to jen o dřině a potu, zahradničení také pomáhá stabilizovat vaši náladu a zdraví. Příroda a lidé jsou spolu propojeni, je důležité trávit čas v těsném kontaktu s přírodou, protože má velký vliv na naše zdraví. Pokud jste se snažili práci na zahradě vyhýbat, máme pro vás 10 dobrých důvodů, proč byste zde měli trávit co nejvíce času.
Většina lidí si myslí, že nový rok je ideální startovací čárou pro nové začátky. Proto si dávají předsevzetí, která pak ale ve většině porušují. Jak na to, aby vám předsevzetí vydrželo? A nejste-li zrovna povaha, která má pevnou vůli, má vůbec smysl si nějaká předsevzetí dávat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek