Neděle , 20. 07. 2025

Ilja

Kouzelné účinky hudby. Její poslech dokáže zvednout náladu i povzbudit při práci. Každý typ melodie povzbudí jinou činnost

Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.
Hudba je někdy ten nejlepší parťák.
zdroj: 123RF.com

16. 04. 2019

Podle nejrůznějších studií současné medicíny je jasné, že hudba má na nás pozitivní vliv. Působí blahodárně na energii a psychiku každého člověka a je častou součástí léčebných terapií. Snižuje pocity nervozity a často ji využíváme při léčbě konkrétních psychických onemocnění. Odstraňuje například neurózu, koktání, dyslektické čtení či psaní, ovlivňuje dýchání, srdeční tep, puls i krevní tlak. Podle neurologických odborníků z univerzity v Montrealu má hudba nezanedbatelný vliv na komplex lidského chování. Zároveň uvolňuje napětí a stabilizuje duševní rovnováhu. Hudba nám může pomoci i v naší práci a osobním životě.

Při rutině oblíbené melodie

Pokud vám to pracovní podmínky dovolí a čekají vás během dne klasické rutinní úkoly, podle odborníků je osvědčená metoda zapnout si vašeho oblíbeného interpreta či konkrétní oblíbený žánr. Několik osvědčených experimentů a průzkumů potvrzují to, že během vykonávání pravidelné činnosti může poslech hudby tyto činnosti urychlit a také zefektivnit. Práce vám tak uteče daleko rychleji a pokud je to úkol, který zrovna nemilujete, uteče vám mávnutím kouzelného proutku. Dobrý vliv na naši výkonnost může mít ale i mluvený projev nebo pozitivní texty, které mohou posílit naše sebevědomí.

Kreativa jedině za ticha

Máte před sebou těžký úkol, který musíte vymyslet a zpracovat? Přemýšlíte nad novým businessem či rozjezdem vlastní značky? Nebo musíme vymyslet marketingový plán k novému produktu? Podle odborníků je při jakékoliv kreativě důležité myslet na svoje mozkové buňky a nezahlcovat je dalšími vlivy. Ve chvíli, kdy přemýšlíme o nových nápadech či úkolech a zapisujeme si je, není ideální u toho poslouchat hudbu. Ta nás totiž ruší víc než si myslíme a často nás může jednoduše rozptylovat. Nicméně najdou se tací, kteří potřebují i tak nějaký podkres. V tomto případě je dobré zvolit nějakou klidnou melodii s nenápadnými zvuky. Zároveň je dobré myslet také na zvolenou hlasitost hudby. Podle studií je prý ideální 70 decibelů.

K TÉMATU  Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

Vážná hudba pro koncentraci

Pokud se v práci nebo doma potřebujete koncentrovat a ticho pro vás nepřipadá v úvahu, může pomoci vážná nebo instrumentální hudba. Obecně je hudba bez vokálů či slov ideální na lepší soustředění a přemýšlení. Takzvaný stav flow to může v častém případě podpořit. Pro lepší soustředění zabírá také hudba, která je spíše položená v takzvané durové tónině. Odborníci tvrdí, že nám může dodat daleko více odhodlání a síly.

Dobití energie pomocí hudby

Po náročném dni je důležité se také pořádně dobít. Někdo si jde zacvičit, někdo si dá dobré jídlo a někomu ke štěstí stačí poslech příjemné hudby. I v tomto případě platí zapnout si něco, co máme rádi, k čemu se rádi vracíme a co nás zaručeně příjemně a pozitivně nakopne. Nebojte se poslouchat nejen osvědčené a oblíbené interprety, ale vyhledat si i nová čerstvá jména na scéně. Třeba objevíte někoho zajímavého, kdo vás ještě více oslní. 

Večerní relaxace 

Hudba má ale také blahodárné účinky na naši psychiku a zklidnění. Dokáže hluboce ovlivnit naše emoce a působí i jako uklidňující nástroj. Pokud jste měly náročný den, je dobré zvolit při večerních hodinách klidnější melodie. Na uklidnění se podle některých odborníků hodí rytmická jednoduchá hudba například ze 70. až 90. let. Některé z nás naopak potřebují úplně zvolnit při relaxační až meditační hudbě. Často lidé večer poslouchají také mluvené slovo nebo pouze konkrétní zvuky. Mezi oblíbené z nich patří například šumění moře, zpěv ptáků nebo poslech některých přírodních a dřevěných nástrojů. Zkusit můžete i hudbu na čištění čaker. Je speciálně vytvořená a laděná na konkrétní frekvence, u kterých se tyto čakry harmonizují. Skladby najdete na Youtube. Ale o tom níže v textu.

K TÉMATU  Novoroční předsevzetí. Jaká si dát, abyste je s přehledem splnily?

Hudba nás ovlivňuje!

Podle psychologů a odborníků každého z nás hudba ovlivňuje na mnoha úrovních. Nejčastěji to lze vypozorovat na změnách našich emocí nebo vnitřního napětí. Hudba ovlivňuje i osobní jednání nebo sociální chování člověka. Psychologové si současně stále lámou hlavu nad tím, zda hudba působí i na rozvoj některých složek inteligence, ať už aktivní hudební činností nebo pouze poslechem. Doposud známý experiment, který proběhl v devadesátých letech, testoval vliv tvorby hudebního skladatele W. A. Mozarta na inteligenci člověka. Výsledkem byl objev takzvaného Mozartova efektu. Při zkoumání jednotlivých skupin lidí se poměrně v krátkém čase zlepšil jejich výkon a to při konkrétních testech. Efekt však netrval příliš dlouho, pouze několik minut. Poté se zvýšené hodnoty vrátily zpět na původní výši.

Kde pátrat po hudbě

Pokud nevíte, jaký konkrétní typ hudby zvolit pro danou činnost, stačí vsadit na osvědčené hudební zdroje. V současnosti patří mezi ty nejoblíbenější hudební playlisty na streamovacích službách. V posledních letech lidé čím dál častěji využívají playlisty skrze Spotify nebo Apple Music. To ale nejsou jediné zdroje, kde hledat novou hudbu či si tvořit své vlastní playlisty. Mezi další oblíbené aplikace a servery patří také hudební služba Google Play Music, Amazon Music nebo méně známé služby Deezer či Tidal. Mezi další rozšířené zdroje k poslechu patří klasicky YouTube nebo Soundcloud. Ale pokud nelačníte po ničem novém, stejně tak si můžete dát do přehrávače své oblíbené cédéčko.

A co si jdete právě teď pustit vy?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Lucie Bílá dnes slaví 59. narozeniny. Zpěvačka, která se narodila v Otvovicích u Kladna, patří už desítky let mezi nejvýraznější osobnosti české hudební scény. Na kontě má rekordních 21 Zlatých slavíků a kromě hudby se věnuje i divadlu, kde vede vlastní scénu v Praze.
Podzim je tady a s ním přichází chladnější dny, barevná příroda a tajemné svátky jako Dušičky a Halloween. Dny se zkracují, příroda se mění, a my cítíme pomalé uklidnění tohoto magického období
Ano, skutečně se to děje a rozhodně to není žádná vzácnost. I ženy po třicítce nemusejí mít manžela a děti, jen mezi námi pořád existují tací, které to nejenom překvapuje, ale dokonce i pohoršuje.
Pokud se chcete cítit pohodlně, zařaďte do vašeho šatníku i kvalitní spodní prádlo. Na následujících řádcích se zaměříme na dámské kalhotky. Jestliže netušíte, podle jakých parametrů spodní díl prádla vybrat, nezoufejte! My vám to totiž níže rádi prozradíme. Proto čtěte a pojďte se inspirovat společně s námi.
Jan Werich by dnes oslavil 120 let. Geniální herec, dramatik, spisovatel a mistr inteligentního humoru, jehož tvorba přesahuje generace. Od Osvobozeného divadla přes filmové role až po literární odkaz – jeho práce stále inspiruje a baví. Jaký byl život muže, který svými slovy dokázal rozesmát i donutit k zamyšlení?
Rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen. Přitom velká část Češek podceňuje nezbytnou prevenci, která by případný zárodek včas odhalila. Nepodceňujte své zdraví a seznamte se s následujícími znaky, které mohou rakovinu prsu odhalit.
Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?
Suchý šampon je typ vlasového přípravku, který omezuje mastnotu a nečistoty ve vlasech. Na rozdíl od mokrých šamponů a kondicionérů lze suchý šampon nanášet na vlasy, když jsou suché – a právě odtud získal svůj název. Suchý šampon není nutné z vlasů vymývat a obvykle se nanáší na temeno hlavy a další oblasti, kde se může viditelně hromadit olej a lesk.
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Každý relaxuje po svém - někdo s rodinou, jiný s přáteli a mnozí si nejlépe odpočinou tehdy, když jsou sami. Někdo ve volném čase upřednostňuje čtení, druhý poslech hudby, další sleduje filmy nebo sportuje. Dopřát si čas a relax jen pro sebe - je důležité.
Páteční program na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary přinesl mnoho zajímavých momentů. Diváci se mohli setkat s hercem Cliveem Owenem, který se zúčastnil KVIFF Talku a osobně uvedl svůj oscarový snímek Na dotek. Program nabídl také setkání s tvůrci filmů, diskuse, besedy a večerní koncerty, které přilákaly mnoho návštěvníků. Přinášíme vám rekapitulaci tohoto nabitého dne.
Narodilo se vám miminko v zimě? A víte, kolik vrstev mu oblékat, aby mu nebylo příliš zima nebo naopak vedro? A kdy s ním můžete ven? Odpovíme vám na sedm nejdůležitějších otázek.

Výběr článků

Každý rodič se řadí mezi nějaké rodičovské typy. Ke kterým patříte vy?
Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.
Udělejte si letos opravdu veselé Velikonoce. Už se to pomalu blíží, a tak není na škodu inspirovat se nápady na originální velikonoční dekorace. Věnce na dveře, dekorace na stůl nebo ven do zahrádky, a hlavně samá vajíčka a zajíci!

Nepřehlédněte

Statistiky uvádějí, že novoroční předsevzetí si dá až 72 % lidí. Z toho pouhá čtvrtina vydrží déle, než tři měsíce. Podle psychologů je lepší dávat sám sobě úkoly kdykoli jindy, než na Nový rok. Hromadná novoroční euforie z toho, že máme "to zlé" za sebou a "to dobré" před námi, svádí k tomu, že na sebe naložíte víc, než unesete.
Elenu trápí to, co mnoho dalších žen, ačkoliv o tom veřejně nemluví. „Můj manžel se mi nedávno svěřil s tím, že by chtěl ještě další vztah. Jsme manželé přes dva roky, cítím se ve vztahu šťastná. Jenže mu očividně nestačím. Chtěl by ještě jinou ženu, chodit s ní na rande a dokonce souložit. A já si mám prý taky někoho najít. Jenže já nic takového nechci, co mám dělat?“ Její muž mluví o tzv. polyamorii a v mužských fantaziích se nejedná o nic ojedinělého.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek