Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Dětské nemoci, které jsou strašáky každého rodiče. Jak je rozpoznat?

I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
dětské nemoci
Jaké nemoci postihují nejmenší? (foto: 123RF)

08. 07. 2021

Děti jsou k nemocem náchylnější 

Úvodem stojí za zmínění říct, že děti jsou k nemocem náchylnější. Úkolem každého rodiče je pilovat jejich imunitní systém, aby lépe čelily náporu bakterií a virů. V ideálním případě se pokuste z dětského imunitního systému vytvořit neprůstřelné brnění, které bude zdatně čelit jakémkoli onemocnění. Jaké dětské nemoci je mohou potkat, pokd se o to nepokusíte?

Jelikož jsou děti náchylnější k onemocněním, mnohé nemoci pro ně mohou být daleko nebezpečnější než pro dospělého. Zmiňme si proto nejčastější dětské nemoci, které jsou pomyslnými strašáky ve skříni každého rodiče.  

Záněty středního ucha jako riziko hlavně u batolat 

Pokud začneme tím nejútlejším věkem dítěte čili dobou, kdy je batoletem, velkým rizikem je zánět středního ucha. V době, kdy je dítě batoletem, se nejedná o žádné výjimečné onemocnění. Neznamená to však, že se nemoc musí (nebo může) brát na lehkou váhu. Pokud se nemoc nezačne léčit, může to mít nemilé dopady.  

K vůbec prvním příznakům patří bolest v oušku, neklid a také neutichající pláč nebo rýma. Dostavit se může i vyšší teplota. Po prohlídce u lékaře se ordinují většinou antipyretika. Rodiče také dostávají za úkol udržovat průchodný nos.  

Pokud by zánět středního ucha došel do takového stádia, že by bolest neutichala a léky nezabíraly, ouško se píchne. K tomu však dochází po lékařském ošetření. Rodiče se však tohoto zákroku nemusí obávat, dojde po něm k obrovské úlevě.  

dětské nemoci zánět ucha
Zánět ucha umí pořádně potrápit. (foto: 123RF)

Plané neštovice jsou dětskou samozřejmostí 

Za zmínku stojí také plané neštovice, které jsou typickou nemocí v dětském věku. Mnozí rodiče se dokonce sami postarají o to, aby děti neštovice získaly v co nejzazším věku. Mluvíme totiž o nemoci, která zhoršuje svůj průběh s plynoucím věkem. Už pro děti v pubertě můžou být plané neštovice problematické, a to nemluvíme o dospělém, který může rázem chytit vysoké teploty.  

K TÉMATU  Jak zvládnout stres. Kompletní manuál na obranu proti škodlivým emocím

U menších dětí ve školkovém věku je průběh planých neštovic obvykle velmi střídmý. Zprvu je dítě spíše unavené a přibývající pupínky ho začnou svědit. Dítě, jelikož je vysoce nakažlivé, zůstává po dobu čtrnácti dnů doma. Povzbuzující je, že onemocnění lze dostat jen jednou v životě.  

plané neštovice
Plané neštovice člověka dostihnou jen jednou v životě. (foto: 123RF)

Infekční průjmy jsou také velmi časté 

V našem seznamu častých dětských nemocí nemůžeme zapomenout na infekční průjmy. O této zdravotní potíži můžeme mluvit v okamžiku, kdy má dítě vodnatou stolici více než třikrát denně. Obvykle však mluvíme o velmi krátkém problému, který mnohdy trvá jenom pár hodin. Pokud však trvá déle, je dobré kontaktovat lékaře. Ani infekční průjem není dobré podceňovat.  

Mezi typické příznaky infekčních průjmů patří také nechutenství, dále bolesti břicha nebo horečka či zvracení. Je důležité, aby se v tomto případě dodržoval pitný režim. Hydratace je (možná paradoxně) na prvním místě.  

infekční průjmy
Průjmy postihují i nejmenší. (foto: 123RF)

Spalničky jsou doprovázeny nepříjemnými symptomy 

Bohužel žádnou výjimkou nejsou v dětském věku ani spalničky. Mluvíme o onemocnění, které s sebou nese hromadu nepříjemných symptomů, k nimž patří například rýma, suchý dráždivý kaše, dále zánět spojivek, a nakonec se připojí i horečka. Po čtyřech dnech se může objevit také vyrážka, která se nejčastěji vyskytuje za ušima, na obličeji nebo na trupu a na končetinách (sem obvykle postupuje). 

Už při prvních příznacích je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Spalničky opravdu nejsou nemoc, se kterou byste si měli zahrávat.  

spalničky
Spalničky jsou velmi závažným onemocněním. (Foto: 123RF)

Spála není “jen” angína 

Náš seznam „dětské nemoci“ pojďme ukončit onemocněním jménem spála neboli spálová angína. Druhý název je však poměrně zavádějící. Dohání rodiče k názoru, že mluvíme o typické angíně, ale tak to opravdu není. Spálová angína se sice projevuje typickými příznaky angíny (čili jsou pro ni typické potíže s polykáním, dále nateklé a povleklé mandle nebo zduřené a bolestivé uzliny), ale je o něco nebezpečnější.  

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na týden od 24. 12. - 28. 12. 2018. Příjemné prožití vánočních svátků!

Jejím typickým příznakem je spálová vyrážka, která se zpravidla objevuje na břiše a na hrudi, poté se rozšiřuje až do podpaží, dále na stehna a na dlaně. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby byla nastolena správná léčba. Ta se bohužel v tomto případě neobejde bez antibiotik. 

dětské nemoci angína
Angína je doprovázena bolestí v krku. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Lupy nebo seborea? Rady, jak jednotlivé nemoci od sebe rozeznat

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dítě sice někdy přijde zcela nečekaně, jindy je však součástí plánu, který si dva stanoví. V takovém případě je to mnohdy lepší. Příchod dítěte je vítaným, milým překvapením, nikoliv něčím, co zaskočí a co člověka vede k pohrávání si s myšlenkou, jestli potrat není řešením. Abyste se takovému scénáři vyhnuli, udělejte několik věcí ještě předtím, než začnete dítě plánovat a následně se o něj pokoušet.
Domácnost jako ze žurnálu, to je snem mnohých. Inspirovat se můžete buďto na sociálních sítích nebo v magazínech, které o bydlení pojednávají. Anebo si prostě a jednoduše můžete pustit nejlepší seriály, které vám prozradí, jak k zařizování nebo správě vašeho domova přistupovat. Všechny přináší Netflix, který je svou nabídkou známý široko daleko.
Vánoce jsou za dveřmi a společně s nimi i příjemná "povinnost" zamyslet se nad dárky pro vaše nejbližší. Máte-li doma aktivního sportovce, kterému pohyb rozhodně není cizí, pak se možná při výběru vánočního dárku budete chtít vydat právě tímto směrem. Došla vám inspirace? Nevíte si s výběrem dárku rady? Nezoufejte! Máme pro vás pětici skvělých tipů, které sportovec zaručeně patřičně ocení!
Sluneční alergií trpí každý pátý člověk. Její projevy se mohou u každého z nás lišit, avšak alergie na sluníčko vždy představuje komplikaci, která nám může zkazit dovolenou i celé letní období. Víte, jak se proti ní chránit?
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Dopravní nehody opravdu nejsou tou nejčastější příčinou smrti, i když to z televizních reportáží často tak vypadá. Jsou až na pátém místě žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás. Jaký důvod smrti obsadil první příčku?
Už vás omrzelo klasické umyvadlo ve vaší koupelně? Letošní trendy podněcují fantazii. Nechte se klidně unést až za hranice svých vlastních představ.
Každý z nás občas bojuje s kvalitou spánku. Co dělat, když ani správně nastavená spací režim nestačí? Zkvalitněním spánku si zkvalitňujeme všechny aspekty života, proto vám přinášíme ultimátní tip, jak si vymazlit svůj spánek a vytěžit z něj maximum.
Eva Urbaníková představuje nový film podle své knihy. Příliš osobní známost je o životní houpačce. Jednou jsi dole a jednou nahoře. Co se dělo při natáčení a co dalšího autorka veleúspěšné knihy ještě prozradila?
Nechat děti samotné doma během prázdnin může být velkým krokem jak pro rodiče, tak pro děti. Je důležité se zamyslet nad tím, kdy je vhodné děti nechat samotné a jak zajistit jejich bezpečnost. Otevřená komunikace, zajištění bezpečnosti domova a pravidelné kontroly jsou klíčové. Plánujte jejich aktivity a připravte je na různé situace, které by mohly nastat. Dodržováním těchto kroků můžete zajistit, že vaše děti budou během prázdnin v bezpečí a vy budete mít klidnou mysl.

Výběr článků

Jmenuji se Marcela Hlaváčková a jsem mentorka a koučka osobního a profesního růstu. Pomáhám lidem na cestě k sebevědomí, úspěchu a štěstí, protože já sama vím, jak je na cestě životem mnohdy záchranné lano potřeba. I proto se teď před vámi pomyslně obnažuji a povím vám příběh, který není ničí jiný než můj. Jsem stejná jako vy, jsem taky jenom člověk.
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
Možná jste ve svém malém bytě naprosto spokojení a víc prostoru momentálně nepotřebujete. Proč ho ale aspoň zdánlivě trochu nezvětšit, aby nevypadal příliš stísněně? Pomocí snadných triků bude váš byt hned působit, jako kdyby měl o třetinu větší rozlohu.

Nepřehlédněte

Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek