Neděle , 20. 07. 2025

Ilja

Dermatoložka radí: Jak se vyhnout kožním problémům a jak se chránit před mykózou při koupání!

K létu neodmyslitelně patří i veřejná koupaliště, hotely nebo wellness. Během relaxace u vody se ale mějte na pozoru. Odnést si totiž můžete hned několik nepříjemných problémů! Mykotické infekce, tedy dermatomykózy, nejsou zrovna přívětiví společníci.
Kožní problémy v létě! Dermatoložka radí
Zdroj: 123RF.com

10. 08. 2018

S kůží na trh

Původci plísňových onemocnění jsou nejčastěji vláknité houby, kvasinky, ale občas i plísně. Zbystřit byste měli zejména tehdy, pokud máte oslabený imunitní systém, berete antibiotika nebo kortikosteroidy, trpíte cukrovkou, obezitou nebo žilním onemocněním nohou. „Mykotické infekce, postihnou během života přibližně čtvrtinu z nás. Předpokladem pro vznik této infekce může být například i narušená rovnováha přirozené kožní mikroflóry. Příčin, proč je toto onemocnění tak časté, je ale mnoho. Velkou roli v tomto případě totiž hrají i vlastnosti pokožky,“ vysvětluje dermatoveneroložka MUDr. Markéta Lorencová.

Svědí, svědí, svědí

Kožní trable se projevují svěděním, praskáním, olupováním, palčivou bolestí, puchýři nebo zápachem a přenášejí se velmi rychle. „Na pozoru byste se měli mít hlavně ve veřejných prostranstvích, jako jsou koupaliště, lázně, převlékárny, fitness centra, sauny, ale i hotely,“ dodává odbornice. Přestože mykózy mají rády vlhké prostředí, můžete se nakazit i prostřednictvím sedaček v hromadné dopravě, v kinech a podobně.

Jdou i do hloubky

Jedno z nejčastějších kožních onemocnění postihuje zejména oblasti nohou, nehtů, sliznic, vlasů, částí pod prsy, pažemi nebo v rozkroku nebo v jiných kožních záhybech. „Výsledkem invaze plísní nebo jiných houbovitých onemocnění bývá, přirozeně, následná zánětlivá reakce, kterou často chybně ošetřujeme běžnou kosmetikou, čímž se onemocnění plošně rozšiřuje,“ dodává kožní lékařka. Hloubka, do níž mohou houby proniknout přes neporušený povrch kůže, závisí na jejich typu. Některé z mikroorganismů nacházejí podle ní optimální podmínky pouze ve zrohovatělé vrstvě pokožky, vlasech či nehtech, protože upřednostňují tkáně obsahující keratin. Jiné jsou zase schopny postupovat zvenčí přes několik vrstev pokožky i k hlouběji uloženým oblastem. Nejlepší ochranou proti mykózám je proto zdravá, pěstěná kůže, a správná péče o ni.

Nevzdají se snadno

Pokud je obranná funkce imunitního systému 100%, plísně ani jiné typy houbovitých mikroorganismů nejsou schopné proniknout do nitra živých buněk. V hladké kůži s dobrým krevním oběhem se nemají kde usadit. „Mnohé mikroorganismy se na pokožce nebo sliznicích přirozeně nacházejí, problém nastane spíše tehdy, když jim nechtěně poskytneme optimální podmínky pro rozmnožování,“ varuje dermatoložka. Pak stačí už jen vlhko, teplo typické pro letní nebo wellness resorty a problém je na světě,“ dodává odbornice. Máme proto pro vás několik tipů, jak relaxovat bez rizika.

K TÉMATU  5 důvodů, proč letět do Dubaje

9 tipů pro zdravé koupání

  1. Ručník mějte vždy vlastní! Nedělte se o něj ani s partnerem.
  2. Přetrvávání v mokrých plavkách podporuje šíření mykóz, proto si s sebou raději vezměte náhradní plavky.
  3. Ženy se před vaginální mykózou, zejména v termálních bazénech, mohou chránit pomocí tamponu a krému proti mykózám v intimních partiích.
  4. Pokud již mykózou trpíte, určitě se koupalištím vyhýbejte. Chlor a vlhké prostředí totiž představují dobré podmínky pro potvůrky způsobující mykotickou infekci. Nemluvě o tom, že je to nefér vůči ostatním koupajícím se.
  5. Po každém koupání a při odchodu se vždy důkladně osprchujte a osušte. Zvýšenou pozornost věnujte intimním partiím a chodidlům, ty jsou na mykotická onemocnění náchylné nejvíce.
  6. Noste si s sebou žabky či pantofle a choďte v nich i do sprch. Jinak si na chodidlech odnesete nepříjemné společníky.
  7. Pantofle či žabky balte vždy zvlášť. Po příchodu domů osušte a větrejte i obuv, i když používáte gumové pantofle.
  8. Mokré ručníky je nejlepší chodit rovnou do pračky. Pokud nemáte tuto možnost, sušte je na vzduchu, ne v koupelně nebo v jiné uzavřené místnosti.
  9. Chcete-li mít jistotu, přidejte do pračky pár kapek tea tree oleje, který jako nejsilnější přírodní antiseptikum ošetří textil od bakterií.

 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Laformela je duo, které před lety založil český designér Antonín Soukup a slovenská návrhářka Miroslava Kohutiarová. A s každou svojí novou kolekcí jsou důkazem, že pracovat se svým životním partnerem může fungovat.
Petr Hannig, významná osobnost české hudební scény, zemřel 21. ledna 2025 ve věku 79 let. Hannig, známý jako producent, skladatel a objevitel talentů, zanechal nesmazatelnou stopu v české popové hudbě. Jeho kariéra zahrnovala spolupráci s hvězdami jako Lucie Bílá a pozdější angažmá v politice.
S radikálním poklesem teplot je potřeba pohlídat si imunitní systém. Co na dnešní den radí horoskop astroložky Naďy Šmídové?
Uznávaný a oblíbený šéfkuchař, porotce soutěže MasterChef, odborník přes gastronomii, tím vším se po profesní stránce může Přemek Forejt pyšnit. O to větší šok je jeho spolupráce s nejoblíbenějším fast foodovým řetězcem McDonald's.
Jste-li ve věku 55+ a hledáte zaměstnání, můžete se s tím běžně setkat. Věková diskriminace při žádosti o zaměstnání je v naší zemi poměrně běžná. Způsobů, jak ji prokázat a jak se jí bránit, není bohužel mnoho. Ale jsou.
Luna odjakživa přitahovala myšlení, fantazii i city lidí. Nejeden básník, skladatel nebo malíř jí věnoval své dílo. Působení luny na jevy na zeměkouli jsou jasně vědecky prokázané. Je zde ale jedno odvětví, které stále čeká na to, až jej někdo vědecky dokáže. Co vše vám prozradí lunární kalendář?
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
Geranium je známé svou květinovou a lehce kořenitou vůní. Je to esencí, která zaujme každou ženu. Objevte tajemství této vonné esence, její výhody pro zdraví a krásu, a jak může obohatit každodenní život.
Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?
Na umělé nehty se používá gel nebo akryl. Některé ženy si je nemohou vynachválit. Jiné, a to i ty, které je třeba dočasně používaly, říkají "už nikdy více". Co rozděluje tyto dva tábory? Třeba jen to, že o umělé se nemusíte delší dobu starat a jsou stále upravené. Na přirozených nehtech musíte pracovat denně, jinak nebudou nikdy vypadat dobře.
Věcí, které máme doma a jsou potenciálně životu nebezpečné, je bezpočet. Od různých chemikálií v koupelně až po ostré rohy nábytku. A jakmile si pořídíte malé dítě ukáže se, že vlastně celý váš dům je jedno velké nebezpečí.

Výběr článků

Máte pocit, že se točíte v bludném kruhu? Věci se nevyvíjí podle vašich představ? Máte pocit, že všechno je špatně? Že se ostatní mají lépe než vy? Zkuste se uvolnit a nechat všechno být. Hlavně se přestaňte bránit a obviňovat druhé kolem vás.
Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Tento týden se můžeme těšit na významné planetární události. Slunce nadále pobývá ve znamení Raka, což klade důraz na rodinné vztahy a emocionální pohodu. Důležitou změnou je retrográdní pohyb Saturnu, který nás povede k přehodnocení našich cílů a závazků. Přečtěte si, jaké vlivy očekávat pro vaše znamení a co vám hvězdy připravily na tento týden.

Nepřehlédněte

Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
Tenhle pilný papoušek aktivně řeší svůj vzhled. Když se mu jeho vlastní ocasní peří zdá krátké, neváhá svůj zevnějšek pracně vylepšit. Nebo by se dalo prohlásit, že se tento Agapornis chlubí cizím peřím?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek