Neděle , 20. 07. 2025

Ilja

Chůze jako fitness i zprostředkovatel zdraví. Co všechno z procházky získáte a jak správně chodit?

Ještě jste nenašla sport, který by vás skutečně a bez výhrad bavil? Začněte chodit. Tím spálíte více kalorií, než si možná myslíte. Zároveň zatočíte se stresem, zlepšíte si náladu a prospějete svému srdci.

18. 04. 2018

18. 04. 2018

Jaro je už v plném proudu, což znamená, že udeřila hlavní sezona hubnutí. Také máte pocit, že redukce váhy se všude skloňuje snad ve všech pádech? Jenže zatímco někdo chodí do posilovny pětkrát týdně, jiný zdolává běžecké stezky a další vyráží zase na kole, vás ani jedna z těchto činností dvakrát „nebere“. Vadí to? Vlastně ani ne, štíhlým křivkám i zdraví můžete jít naproti obyčejnou chůzí – a to doslova. Proč vyrazit na procházku ještě dnes?

Blaho pro vaše srdce, které nezůstane bez odezvy

Chůze je naprosto přirozený pohyb, nad kterým člověk vlastně vůbec nepřemýšlí. Málokdo si je proto ochotný připustit, že kroky mají přímo zázračné schopnosti. Ani vy tomu moc nevěříte? Odborníci na základě několika nezávislých studií téměř přísahají, že půlhodinový „špacír“ pomáhá regulovat hladinu škodlivého cholesterolu i krevní tlak, což významně snižuje pravděpodobnost kardiovaskulárních chorob. Také působí jako prevence diabetu, zabraňuje vzniku zánětů a posiluje kosti.

Pomoc při dietě, co se hodí vždycky

„Pokud se snažíte zhubnout, měli byste spálit více kalorií, než jich přijmete ze stravy. A dávat jednu nohu před druhou je nejjednodušší způsob, jak toho docílit. Osoba, která váží 60 kilogramů, spálí třicetiminutovou pomalou chůzí přibližně 75 kalorií. Když své tempo ale zvýšíte, můžete se zbavit i 150 kalorií, což je ekvivalent dvou kousků jablečných dortů nebo jedné tučné koblihy,“ vysvětluje britský osobní trenér Stuart Amory.

Lepší nálada a žádné splíny

Statistiky hovoří jasně – počet lidí žijících s úzkostmi stoupl za poslední desetiletí o celou pětinu. Psychologové neustále připomínají, že zaručenou prevencí splínů je pravidelný pohyb. Tak proč si k optimismu zkrátka nedojít pěkně po svých? Závěry jisté studie z roku 2005 uvádí, že i krátká procházka snižuje úroveň hormonu kortizolu, který úzce souvisí s úzkostnými pocity. Na čerstvý vzduch nedají dopustit ani američtí výzkumníci z Harvardovy univerzity. Ti prostřednictvím svého výzkumu zjistili, že pobyt v přírodě zbavuje stresu a navozuje příjemné relaxační rozpoložení. A kdy vyrazíte vy?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V posledních desetiletích jsme svědky vzrůstajícího trendu obezity nejen u dospělých, ale také u dětí. Je zřejmé, že naše životní styl, včetně stravovacích návyků a úrovně fyzické aktivity, hraje zásadní roli v tomto fenoménu. Ale jak moc se skutečně mění pohybové návyky dnešních dětí ve srovnání s minulými generacemi?
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Lidé jsou různí a někteří mají prostě potřebu se zviditelňovat za každou cenu. Uznání široké veřejnosti si lze získat různými způsoby, na světě je velká spousta lidí, co udělá téměř všechno jen pro to, aby se o nich psalo či mluvilo. Zápis do Guinessovy knihy rekordů jistě jistým úspěchem je, stačí vlastně jen vyniknout a být nejlepší. A je docela jedno v čem.
Věděli jste, že podle posledních statistik má průměrný člověk ve svém mobilním telefonu stažených zhruba třicet mobilních aplikací? Sice je nemusí nutně využívat, ale staženy jsou. Zatímco pánové nezapomínají kromě sociálních sítí na sportovní aplikace nebo aplikace sportovního sázení, co ve svém mobilu ukrývají ženy?
Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?
Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.
Moje mladší sestra byla vždycky jiná než já. Dostávalo se jí větší pozornosti, protože máma ji měla s druhým manželem, a pro něj ona byla princezna – a já jen přítěž. Musím uznat, že jsem na ni občas žárlila, ona byla tou rozmazlovanou a já jsem musela všechno dělat za ni.
Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.

Výběr článků

Bylinky nemusí být používány jenom k tomu, aby nám zajímavě ochutily jídlo a aby také zajistili jeho příjemnou vůni. Bylinky jsou odnepaměti používány také v lidovém přírodním léčitelství. My se aktuálně podáváme na ty, které jsou nejlepším pomocníkem pro naše plíce.
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.

Nepřehlédněte

Léto přeje drobnému přivýdělku. Přemýšlíte, zda je to vhodné i pro vašeho potomka? Pojďte se podívat na to, jak letní brigády zvládly naše děti. Poradíme nejoblíbenější brigády i to, co si musíte ohlídat.
Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek